Kanadai-osztrák-orosz tulajdonosa lehet az Opelnek

A General Motors (GM) kész eladni az Opelt a kanadai-osztrák Magna autóipari beszállító vállalatnak – jelentette csütörtökön több német hírforrás. Az üzlet részleteit később dolgozzák ki. A szóban forgó értesülések szerint az amerikai anyavállalat igazgatótanácsa előző napi ülésén határozta el, hogy szabad kezet ad az Opel átadásához. A hírt hivatalosan egyelőre nem erősítették meg.

MTI

2009. szeptember 10., 17:012009. szeptember 10., 17:01

A Magna az orosz Sberbankkal és GAZ autógyárral társulva kívánja megvásárolni az Opelt. A másik ajánlattévő az RHJ International pénzügyi befektető társaság volt. A német kormány a Magna ajánlatát támogatta. Amennyiben az értesülések megalapozottnak bizonyulnak, hosszú, több mint fél éve tartó alkudozás végére kerülhet pont. A bizonytalanságot ugyanakkor jelzi, hogy a csütörtök reggeli német sajtó egybehangzóan még arról írt, hogy a General Motors nem hajlandó megválni az Opeltől és nem adja át azt a Magnának. Egyes hírek szerint ebben a döntésben nem csupán gazdasági és technológiai, hanem politikai megfontolások is szerepet játszottak volna. Mégpedig konkrétan annak megakadályozása, hogy az Opel, illetve a gyártással kapcsolatos technológia a Magna és a vele együttműködő Sberbank és a GAZ-autógyár kapcsolata miatt Oroszországot „erősítse”.

A legfrissebb hírek szerint a GM mégis meggondolta magát. Ebben szakértők szerint szerepet játszott az a megfontolás, hogy a szanálás az amerikai anyavállalat számára legkevesebb 6 milliárd dollárba került volna, azaz jóval többe, mint azt előzetesen becsülték.

A Magna beruházói szerepvállalása a legkedvezőbb megoldás lenne a német kormány, illetve a németországi üzemeket működtető tartományok számára. A németországi alkalmazottak száma egyébként megközelíti a 26 ezret. A négy üzem a hesseni Rüsselsheimben, az észak-rajna-vesztfáliai Bochumban, a rajna-pfalzi Kaiserslauternben és a türingiai Eisenachban működik. A korábbi beruházó-jelöltek – köztük a belga RHJ Internatinal pénzügyi befektető – leépítéseket, illetve üzembezárásokat helyeztek kilátásba, a Magna viszont legutóbb azt ígérte, hogy 2011 végéig nem lesz üzembezárás.

A berlini kormány – Angela Merkel kancellárral az élen – korábban azt ígérte, hogy a Magna által vezetett konzorciumot 4,5 milliárd euróval támogatná. Több kormányzati politikus ugyanakkor kijelentette: amennyiben a General Motors megakadályozza az Opel átvételét, Németország eláll a pénzügyi támogatás tervétől.

Értesülések szerint a gyár átadását a GM feltételekhez köti. Így szerepet kíván vállalni a tervezett konzorciumban, beleszólást követel az Opel jövőjével kapcsolatos döntésekbe és beleegyezéséhez kívánja kötni gyártási technológiák átadását az orosz partnernek.

Németország mellett Belgiumban, Spanyolországban, Nagy-Britanniában és Lengyelországban gyártanak Opelt.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei