Csak háromcsillagos biztonságot nyújt a Lodgy

Gyengén szerepelt, és csak háromcsillagos minősítést ért el a Dacia Lodgy (képünkön) az Euro NCAP legutóbbi tesztelésén. A járművek biztonságát vizsgáló független európai szervezet összesen 15 új – többnyire a Párizsi Autószalonon bemutatott – modellt tesztelt, és a többi jármű a maximális, ötcsillagos minősítésben részesült.

Kiss Csaba

2012. december 05., 09:352012. december 05., 09:35

 A töréstesztekről kiadott közleményében az Euro NCAP kritizálta a Renault-csoportot, amiért a román gyártó családi egyterűjében a menetstailizátor (ESP) nem az alapfelszereltség része, hozzátéve, hogy a Lodgy gyengén szerepelt a gyermekutasok biztonsága és a gyalogosvédelem szempontjából is. A Dacia előzőleg már a típus bemutatásakor elismerte, hogy a Lodgy esetében a háromcsillagos eredmény a céljuk.

„Elkeserítő a Lodgy gyenge eredménye, főleg azután, hogy a Dacia egy másik modellje, a Dél-Amerikában Renault márkanéven forgalmazott Sandero csupán egycsillagos értékelést kapott az ottani Latin NCAP töréstesztjén – kommentálta az eredményt Dr. Michiel van Ratingen, az Euro NCAP főtitkára. – A Lodgy az alacsony árával akar vásárlókat szerezni, de a vásárlók csak a komfort és a teljesítmény esetében készek kompromisszumokra, a biztonság szempontjából már nem. Az Euro NCAP abban hisz, hogy a biztonságot az ártól függetlenül garantálni kell.” A szervezet korábban a Duster hobbiterepjárónak, illetve a Logan és a Sandero típusok előző generációjának is csak háromcsillagos minősítést adott.

Az Euro NCAP elemzése alapján, frontális ütközésnél a Lodgy szélvédője és a B-oszlopa is nagymértékben roncsolódott, akárcsak a hátsó ülések alatti rész és a padló közepén futó alagút. A felnőtt utasok esetében az autót a helyet foglalók instabilitása miatt is leminősítették, illetve azért is, mert a műszerfal sérüléseket okozott a tesztbábuk térdeiben és combcsontjában. Oldalütközésnél jó volt a fej, a hasfal és a medencecsont védelme, míg a mellkas biztonságát elégségesnek ítélték meg.

Ráfutásos baleset esetén azonban az ülés és a fejtámla gyenge védelmet nyújtott a nyakat érő ostorcsapás-sérülés ellen. A gyermek utasok védelme szempontjából az Euro NCAP nem jutalmazta azt a tényt, hogy az első utas légzsákot ki lehet kapcsolni, mivel ennek lehetősége nem volt egyértelműen feltüntetve, és a rendszer működése sem világos. A Dacia egyterűje a legmagasabb pontszámot kapta arra, hogy a lökhárító miként óvja a gyalogosok lábá

nak épségét, a motorháztető viszont már a lehető leggyengébb minősítést kapta. A négy fő vizsgált kategória közül a Lodgy az elektromos segédrendszerek szempontjából szerepelt a leggyengébben, csupán 29 százalékot ért el.

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei