2010. január 06., 09:142010. január 06., 09:14
Ez alapján az általuk felszámolt díjakból kedvezményt kell biztosítaniuk azoknak a sofőröknek, akik nem okoznak baleseteket az adott referencia-időszakban, míg a kárt okozó autótulajdonosoknak emelt tarifát kell fizetniük az éves biztosításért.
Ez azt jelenti, hogy például azok a sofőrök, akik 2009 során nem okoztak kárt gépjárművükkel, és idén egy egész évre szóló RCA-t kötnek, az adott biztosítónak 10 százalékos kedvezményt kell nyújtania a rájuk és autójukra vonatkozó díjszabásból.
A CSA adatai alapján a biztosítottak mintegy 90 százaléka lesz jogosult erre a kedvezményre. Ha egy sofőr hét éven keresztül nem okoz balesetet, akkor a bonus-kedvezmény a jövőben elérheti akár az 50 százalékot is. Malus, azaz díjemelés esetén a referencia-időszakban bekövetkezett károkozásokat veszik figyelembe.
A CSA legfrissebb döntése alapján az RCA-tarifaemelés kiszámításakor csak a károkozások mennyisége számít, az okozott kár mértéke nem. Így azoknak a sofőröknek, akik a referencia-időszakban egy balesetet okoztak, a következő RCA megkötésekor a biztosítók kötelesek az adott díj mellé 45 százalékos emelést bekalkulálni. Két károkozás esetén a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás akár 200 százalékkal is drágább lehet.
A malus az adott gépjárműre érvényes, és a kárt okozó sofőr személyétől, illetve az okozott baleset kezelésének módozatától (rendőrségi jegyzőkönyv vagy helyszíni kiegyezés) függetlenül életbe lép. Az gépjármű-tulajdonos bonus-malus koefficiense csak abban az esetben nem módosul, ha a károkozás idején az autót ellopták, vagy a tulajdonos engedélye nélkül használták, és erről a rendőrségen tett írásos panaszt vagy feljelentést.
Amennyiben egy ügyfél több autóval rendelkezik, a bonus-malus rendszert külön kell alkalmazni minden jármű esetében. A biztosított autó értékesítése, vagy a forgalomból való kivonása, majd egy új autó vásárlása esetén a bonus-malus osztályzás az előző jármű koefficiensét alapul véve indul.