Beindulhat a kereskedés

Az új autók piacának bővülése mellett a régi járművekkel való kereskedést és a lízingpiacot is élénkíthetik a roncsautóprogram újításai. A kormány abban bízik, hogy a korábbinál több régi, sokat szennyező személyautó kerül ki a forgalomból.

Kiss Csaba

2010. február 24., 10:202010. február 24., 10:20

A kormány és az autópiaci szereplők által is nagy várakozás előzi meg az autópark-felújítási program múlt héten indított 2010-es szakaszát. A kabinet abban bízik, hogy idén legalább 60 ezer új járművet értékesítenek majd a roncsautóprogram keretében, miután a tavaly csak a rendelkezésre álló keret alig több mint fele kelt el – 2008-ban 32 ezer új autót értékesítettek a tízévesnél idősebb járművek leadása után adott, 3800 lejes kormánytámogatás révén.

Az egyik legfontosabb újdonság, hogy a magánszemélyek immár korlátlan számú régi járművet cserélhetnek be, az állam felé adósággal nem rendelkező cégek esetében pedig 200 ezer euró a határérték. Az új rendszerben a régi járművek tulajdonosai minden leadott autó után egy 3800 lejes értékjegyet kapnak a roncstelepen. A hamisítás ellen védett, vízjeles értékjegyek nem névhez kötöttek, átadhatók másoknak.

Minden új autó vásárlásakor maximum három értékjegyet lehet beváltani, vagyis a kormánytámogatás összege egy új autó esetében legtöbb 11 400 lej lehet. Borbély László környezetvédelmi miniszter bízik abban, hogy a bevezetett újítások élénkülést hoznak ebben a szegmensben. „Egy értékjegy 3800 lej, vagyis három eléri a 2800 eurót. Ha ehhez saját zsebből hozzáteszel 4000–4500 eurót, már meg is vehetsz egy új autót” – mondta Borbély.

Megelőzték a Daciát Romániában

Amellett, hogy a román autópiac januárban a legnagyobb európai visszaesést produkálta, miután az eladott autók száma 84,6 százalékkal 2133 járműre csökkent, a Dacia számára is felemásan kezdődött az év.

A márka ugyan Európában 68,6 százalékkal, 16 960 darabra emelte eladásait, és ezzel piaci részesedése 1,6 százalékra nőtt, Romániában viszont premierként el kellett könyvelnie, hogy már nem vezeti az értékesítési adatokat.

Az év első hónapjában a román gyártó eladásai 94 százalékkal, 210 darabra csökkentek a román piacon, és ennél a Volkswagen (443 autó) és a Ford (259) is többet adott el. Ezek a márkák ugyanis a piaci átlagnak megfelelő zuhanást produkáltak: a Volkswagen eladásai 86, a Fordé 83 százalékkal csökkentek 2008 januárjához képest.

A kabinet kifejezetten bízik abban, hogy ilyen módon elindul a régi járművekkel való kereskedés, és ezek akkor is kikerülnek a forgalomból, ha amúgy tulajdonosuk kormánytámogatással sem tudott volna új autót venni helyettük. A Ziarul Financiar gazdasági lap felmérése alapján már be is indult ez a kereskedési forma.

Az újságokban és a világhálós oldalakon megszaporodtak az ilyen irányú hirdetések, hiszen a 10, 20 vagy akár 30 éves autókkal rendelkezők is áron felül adhatják el járműveiket. Például egy 1982-es Dacia 1300 piaci értéke mostanáig 500 lej körül mozgott, de immár 1000–2000 lejt is lehet kapni érte. Hiszen az 5-6 ezer lejes „befektetéssel” vásárolt három autó után az új tulajdonos a kormánytól 11 400 lejes támogatást kap egy új jármű megvételéhez.

Nem véletlen, hogy az eddigi roncsautóprogramok során legnépszerűbb márka, a Dacia is nagy reményeket fűz az újításhoz: a program keretében tavaly értékesített 18 ezer autó után idén immár 20 ezer jármű eladásában bízik. Egy másik szegmens, a lízingvállalkozásoké is felfutásban bízik azt követően, hogy immár ilyen pénzügyi konstrukció keretében is elő lehet teremteni a vásárláshoz szükséges önrészt.

A szakértők szerint az újítások révén az autópiac akár 30 százalékkal is bővülhet a tavalyihoz képest, a program keretében lízingszerződéssel vásárolt járművek értéke pedig elérheti a 16 millió eurót. A várakozások alapján az Euro 5-ös motorokkal szerelt kisautók tarthatnak számot a legnagyobb érdeklődésre, mivel ezek után nem kell környezetvédelmi adót fizetni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei