Fotó: Gönczi Ákos
2009. október 07., 09:412009. október 07., 09:41
Az ősszel bevezetett újítások sem hozták meg a várt fellendülést az autópark-felújítási program idei harmadik szakaszában: a Környezetvédelmi Alap (AFM) adatai alapján a rendelkezésre álló 28 529-es keretből szeptemberben mindössze 2882 jármű kelt el állami segítségnyújtással.
Pedig a szeptemberben kezdődött és december 11-éig tartó értékesítési szakasz során immár a jogi személyek is bekapcsolódhatnak a programba, és banki kölcsönnel, illetve lízingszerződés keretében is meg lehet vásárolni az új járműveket. Emellett a magánszemélyek immár korlátlan számú autót vásárolhatnak (korábban minden magánszemély csak egy járművet vásárolhatott), illetve akár három tízévesnél idősebb autót is becserélhetnek egy új jármű vásárlásakor.
További könnyítés, hogy 3,5 tonna alatti össztömegű haszongépjárművek vétele esetén is kérhető a támogatás. Az értékesítés fellendítése érdekében a program amúgy jelentősen változott az idei évre: korábban 12 év volt a korhatár, és 3000 lej volt az állami támogatás – ez az összeg idén 3800 lejre nőtt, amelyet immár 10 évesnél öregebb autók leadása után lehet kérvényezni.
Mindezek ellenére az első két szakaszban csak 21 192 régi járművet cseréltek le új autóra, ezek több mint fele pedig (11 483 darab) Dacia modell volt. A román gyártót a Skoda, a Ford, a Hyundai, az Opel és a Chevrolet követte. A második szakasz az első etapnál is sikertelenebb volt, mindössze 9649 autó talált gazdára.
A Dacia kvótája a harmadik szakaszban is a legmagasabb (3350 autó), míg a második helyen a Renault (3338) áll. Az autókereskedések számára a Környezetvédelmi Alap (AFM) szabja meg a kvótákat az előre beérkezett kérések alapján. Az importőrök a különböző kereskedések számára is kvótarendszerben osztják tovább a program keretén belül eladható autók számát. A szabályzat szerint az importőröknek jelezniük kell az AFM felé, ha úgy észlelik, hogy nem tudják értékesíteni a kvótában megszabott mennyiséget.