Az Opel nem használja ki kapacitásainak több mint a harmadát

Csökken a kapacitások kihasználtsága az Opel gyáraiban, a gondokat látva pedig a német autógyártó vezetősége nyárra ígér egy új, átfogó stratégiát. A német Focus magazin megbízható forrásokra hivatkozva azt írta, hogy van az Opelnek olyan gyára, ahol a berendezések 40 százaléka nincs üzemben. A General Motorshoz tartozó vállalat az idén egymillió kocsi gyártását tervezi, miközben kapacitásai 1,6 millió előállítását tennék lehetővé.

2012. május 16., 08:332012. május 16., 08:33

A német hetilap beszámolója szerint a központi gyárban, Rüsselsheimben a kapacitások 65 százaléka, Eisenachban és Bochumban 66 és 77 százaléka, a lengyelországi Gliwicében 62 százaléka, a spanyolországi Saragossában 59 százaléka, a nagy-britanniai Lutonban és Ellesmere Portban 57 és 55 százaléka van kihasználva. Az Opel szóvivője nem kommentálta a lap információit arra hivatkozva, hogy a gyártással kapcsolatos tervekről nem nyilatkoznak.

Az utóbbi időben olyan hírek terjedtek el, hogy a GM további Opel-gyárakat akar bezárni Európában a tetemes veszteség miatt, de ezt eddig rendre cáfolták az Opel vezetői. Az elmúlt tizenkét évet nézve, az Opel mindössze egyszer, 2006-ban volt nyereséges, a GM el is akarta adni, de aztán meggondolta magát: 2009-ben inkább a szerkezetátalakítás és a leépítés mellett döntött. Bezárták az antwerpeni gyárat, és az Európában lévő 48 ezerből nyolcezer munkahely megszüntetéséről született döntés. A veszteség azonban megmaradt: az idei év első három hónapjában a General Motors európai üzletágában – ami az Opelt és brit megfelelőjét, a Vauxhallt jelenti – 256 millió dollár veszteség keletkezett, míg egy évvel korábban még egy kis pluszban volt az Opel. Ám az európai adósságválság miatt csökkentek az eladások, így végül 2011-et veszteséggel zárta a GM-leány.

A vezérigazgató a dolgozóknak most azt ígérte, hogy 2016-ban az Opel ismét nyereséges lesz. A jövőben csak két üzemben fog az Opel Astrákat gyártani – mondta egy rendkívüli állománygyűlésen Karl-Friedrich Stracke. Gyárbezárásról nem beszélt, azt ígérte, hogy júniusra elkészül a vállalat sorsát megfordítani hivatott stratégiai terv. A vezérigazgató a dolgozóknak azt ígérte, hogy az átfogó fejlesztési stratégiának köszönhetően növekedni fog a profitráta, a piaci részesedés és a forgalom. Ezt egyebek mellett azzal akarják elérni, hogy az eddig jószerivel csak Európára koncentráló Opel új piacokon is megjelenik.
 

Próbagyártás Szentgotthárdon
Az Opel 500 millió eurós beruházással épülő motorgyárában sikeresen lezajlott az első motorok próbagyártása – közölte a szentgotthárdi gyár szóvivője. Az elmúlt hónapok azzal teltek Szentgotthárdon, hogy a gyár és a beszállító cégek munkatársai beüzemelték az érkező gépeket, beállították az eszközöket és mérőgépeket, május első hetében pedig a próbagyártás is sikeresen lezajlott. A tapasztalatokat felhasználva a mérnökök a következő hetekben tovább finomítják a gyártási folyamatokat, hogy a decemberre tervezett sorozatgyártás zökkenőmentesen és az elvárt minőségben indulhasson el. Az első motorokat négy európai autógyárba szállították, hogy ott járművekbe építve tovább teszteljék őket. Egyelőre nincs akadálya annak, hogy decemberben elindítsák a tervezett három motorcsalád közül az első, az 1.6 literes benzinmotor sorozatgyártását. A 2010-ben bejelentett három projektelem közül a második, a középkategóriás dízelmotor gyártása jövő év elején, a harmadik, a kis kategóriás benzines motoroké pedig 2014-ben indulhat el. Az új motorok közös vonása a hatékonyság, a gazdaságosság és az alacsony károsanyag-kibocsátás. Az új motorgeneráció valamennyi tagja már megfelel az Euro 6-os normának, a rugalmas gyártástechnológiának köszönhetően pedig naprakészen lehet a piaci igényekhez igazítani a termelést.


 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei