Az elektromos meghajtású autók vásárlásának állami támogatásán dolgozik a kormány

A tisztán elektromos hajtású autók vásárlásához nyújtandó állami támogatás kidolgozásán dolgozik a környezetvédelmi minisztérium, ám ágazati szakértők szerint ennek ellenére sem valószínű, hogy a közeljövőben jelentősen elterjednek az alternatív meghajtású járművek.

Kiss Csaba

2011. április 13., 11:562011. április 13., 11:56

Borbély László környezetvédelmi tárcavezető szerint a kabinet egy olyan határozattervezetet szeretne kiadni, amely alapján az elektromos járműveket vásárlók számos kedvezményben részesülnének, és így mintegy 5000 euróval olcsóbban tudnának hozzájutni az ilyen járművekhez. Az apropót az adta, hogy márciusban immár Romániában is elkezdtek hivatalosan forgalmazni két, tisztán elektromos árammal működő modellt: a Mitsubishi i-MiEV és a Citroën C-Zero kisautókat. Emellett a Renault és a Peugeot is bejelentette, hogy még idén megkezdi elektromos modelljei árusítását Romániában. Ezeket a négykerekűeket elektromotorok hajtják, amelyeket általában lítiumion-akkumulátorok látnak el energiával, hatótávolságuk egy feltöltéssel pedig 140–160 kilométer. A Romániában már kapható Mitsubishi és Citroën típusok ára 36 600 euró (áfával együtt), ami mintegy háromszorosa az ugyancsak kiskategóriás, de benzinmotorral szerelt autók árának.

Borbély szerint jelenleg több támogatási elképzelés is létezik. Az első körben a közintézmények részesülnének a kedvezményekben, és ezeket a Környezetvédelmi Alap biztosítaná. Leginkább az autópark-felújítási program keretében úgy, hogy elektromos autó vásárlása esetén a leadott régi járműért nemcsak egy, hanem hat, egyenként 3800 lejes értékjegyet adnának. A tárcavezető szerint elemzik annak a lehetőséget is, hogy azon közintézmények, amelyek szeretnének elektromos autót vásárolni, ám nincs a roncsautóprogramban leadható gépkocsijuk, a megvásárolandó elektromos autó árának legfeljebb 25 százalékát közvetlen támogatásként kapják meg. Romániában amúgy már létezik egy kedvezmény az elektromos autók esetében, hiszen ezek – a hibrid autókhoz hasonlóan– mentesülnek a környezetvédelmi adó alól.

Uniós szinten jelenleg még nincs a támogatások mikéntjét, összegét előíró rendelet, de a környezetbarát elektromos autózást már több európai kormány támogatja adó- és beszerzési kedvezményekkel. Franciaország a következő években 2,2 milliárd dollárt költ a töltőhálózat kiépítésére, és ötezer euróval támogat minden egyes elektromosautó-vásárlót. Németországban az elektromos autók tömeges elterjedésére 2015-től lehet számítani. Az árammal hajtott autók előretörését jól jelzi, hogy idén egy ilyen autó, a Nissan Leaf nyerte el az Év Autója címet Európában.
Bár áruk jóval magasabb, mint a belső égésű motorral hajtott járműveké, a nulla károsanyag-kibocsátású elektromos autók vásárlása nem csak környezetvédelmi szempontból előnyös. Számítások szerint 100 kilométer megtételének „üzemanyagköltsége” mintegy 8 lej, ami még a legkedvezőbb fogyasztású hagyományos járművekhez viszonyítva is mintegy négyszer kisebb összeg.

Ennek ellenére a jövőben még nem valószínű a tömeges elterjedésük, ennek oka pedig a töltéshez szükséges infrastruktúra hiánya. A jelenleg gyártott elektromos autók többsége otthoni hálózatról, egyszerű konnektorról is tölthető, ám így egy teljes feltöltés 6-8 órát vesz igénybe. A magasabb feszültséggel dolgozó, úgynevezett gyorstöltőállomásokon ez az idő 30–60 percre csökken, ám Romániában még nem létezik ilyen berendezés. A Mitsubishi és Citroën bukaresti székhelyein most tervezik a felállításukat, ám ahhoz, hogy az elektromos járművek ténylegesen elterjedhessenek, országos infrastruktúrára volna szükség. Borbély László szerint ezen a téren már megkezdődtek a tárgyalások a nagy energiavállalatokkal, de konkrétumokról még nem számolt be. Szerinte a legfőbb az, hogy minél hamarabb szülessen meg a vásárlást ösztönző jogi háttér, ami után neki lehet látni az infrastruktúra kiépítéséhez is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei