Átalakulnak a tulajdonviszonyok több nagy gyártó esetében

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

Jelentős változásokat hoz a nemzetközi autóiparban a recesszió: a GM megszünteti a Pontiac márkát, az Opel megvásárlása iránt a Fiat érdeklődik. Az olasz cég közben folytatja a Chryslerrel való megállapodás véglegesítését, míg a Daimler eladta utolsó részvényeit is, amelyet az amerikai gyárban birtokolt.

Hírösszefoglaló

2009. április 29., 11:342009. április 29., 11:34

A legnagyobb amerikai autógyár, a csőd szélén álló General Motors (GM) elbocsát 21 ezer alkalmazottat, megszünteti a Pontiac márkát és törzsrészvényeket ajánl hitelezőinek az adósság elengedéséért cserébe. A csőd elkerülésére kidolgozott terv szerint a kormány 15,4 milliárd dolláros hiteléből élő társaság a Washingtonnal szemben fennálló adósság felének elengedése fejében felajánlja törzsrészvényeinek 50 százalékát.

Más hitelezők – akiknek összesen 28 milliárd dollár követelésük van a céggel szemben – minden ezer dollár elengedéséért 225 törzsrészvényt szerezhetnének. A GM június 1-jéig kapott haladékot Barack Obama elnöktől a termelés átszervezésére, vagy arra, hogy csődvédelmet kérjen, máskülönben elesik a további segélyektől. Ha a határidőig sikerül egyezségre jutni a hitelezőkkel az adósság részvényekre váltásáról, akkor a cég megmenekülhet.

A GM ugyancsak részvényekkel kívánja fedezni legalább a felét annak a 20 milliárd dollárnak,  amelyet az autóipari dolgozók szakszervezetének (UAW) irányítása alatt álló alapba kell befizetnie. A GM és az UAW korábbi megállapodása szerint 2010-től ebből az alapból fedezik a GM-től nyugdíjba ment dolgozók egészségügyi ellátását. A szanálási terv szerint 21 ezerrel csökkentik az órabérben foglalkoztatott gyári munkások számát az Egyesült Államokban, és felgyorsítják a gyárbezárási folyamatot, amelynek révén 2010 végére 34 üzem marad a 2008 végén működött 47-ből. A korábbi bejelentések szerint a vállalat az év végéig világszerte 47 ezer munkahelyet szüntet meg.

A GM-hez tartozó márkák közül a cég a négy legfontosabbra – Chevrolet, Cadillac, GMC és Buick – kíván koncentrálni, és 2010 végéig leállítják a Pontiac sportkocsik gyártását. A Pontiac története így az első modell megjelenése utáni 84. évben várhatóan véget ér. A terv nem tér ki az Opellel kapcsolatos elképzelésekre.

Az Opelnél nem kérnek a Fiatból

Közben az Opel alkalmazottai és a szakszervezetek körében elutasítást és aggodalmat váltott ki az a hír, amely szerint az olasz Fiat a GM pénzügyi válsága miatt súlyos helyzetbe került németországi gyártó átvételét tervezi. Noha az átvétel hírét egyik fél sem cáfolta, de hivatalosan nem is erősítette meg, a németországi gyárak, illetve az alkalmazottak érdekeit képviselő üzemi tanácsok körében erős ellenkezés érezhető.

Az Opelnek és a Fiatnak már van közös előtörténete, de ez kevéssé sikeres: a GM kilenc évvel ezelőtt beszállt a Fiatba, de 2005-ben 1,5 milliárd euróért kiszállt. Az olasz csoport 410 millió euró veszteséget szenvedett el az idei első negyedévben, emellett a járműipar mellett gépgyártással és lapkiadással is foglalkozó konszern adósságállománya a tavaly év végi 5,9 milliárd euróról három hónap alatt 6,6 milliárd euróra növekedett.

A csoport bevétele éves szinten 25,3 százalékkal 11,3 milliárd euróra csökkent. Az Opelnél többen attól tartanak, hogy a Fiat az átvételt követően nagyszabású leépítéseket hajtana végre. Elhangzottak olyan aggodalmak is, amelyek szerint a két gyár termelési profilja között sok a párhuzamosság, s mivel a piaci értékesítés nehezen bővíthető, a „házasság” üzemek bezárásához vezethet.

Kiszállt a Daimler

Az Opel felvásárlásáról szóló híreket a Fiat sem kommentálta, egy közleményben viszont jelezte, hogy az amerikai Chryslerrel való szövetségről intenzív tárgyalásokat folytatnak. A Chryslernek csütörtökig meg kell állapodni hitelezőivel is – 6,9 milliárd dolláros adósságállományról van szó –, ami előfeltétele annak, hogy a Fiattal partnerségre tudjon lépni. Barack Obama egy hónappal ezelőtt közölte, hogy a Chrysler akár hatmilliárd dolláros támogatást is kaphat a korábban odaítélt négymilliárd mellé, ha be tudja bizonyítani életképességét.

Közben a Daimler-konszern megvált a Chryslerben birtokolt maradék részesedéséről is.  A Chrysler többségi tulajdonosával, a Cerberus Capital Management New York-i befektetési alappal és a Chryslerrel kötött megállapodás értelmében a Daimler lemond 19,9 százalékos részesedéséről, nem követeli vissza a michigani székhelyű autógyárnak nyújtott 1,9 milliárd dolláros kölcsönt, és 2012-ig évente 200 millió dollárt fizet a Chrysler nyugdíjalapjának.

A Daimler 2007-ben számolta fel a közel egy évtizeddel korábbi egyesülést a Chryslerrel, eladva az amerikai autógyár 80,1 százalékát a Cerberusnak, 7,4 milliárd dollárért. A Daimler– Benz 1998-ban még 36 milliárd dollárért vette meg a Chryslert.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei