Fotó: A szerző felvétele
Buli diszkófénnyel
A korábban csak menyasszonyiruha-kölcsönzéssel foglalkozó nagyváradi Jessica Szalon tulajdonosa is úgy döntött: limuzinbérléssel bővíti a profilt. A Lincoln Town Car modell alapjaira épített autójuk az Egyesült Államokban készült, hiszen ott külön iparág szakosodott ezekre az átalakításokra, és a Ford luxusmárkája, a Lincoln a legnépszerűbb alaptípus. A Jessica Szalon vezetője, Tanca Roman egy viszonylag rövidebb, 8,2 méter hosszú limuzint vásárolt, amelyiknek mérete még így is két Dacia Sanderóéval egyezik meg. A limuzin kialakításakor a szériaautót kettévágják, és hozzátoldják a középső részt. Valamennyi példány egyedi, és a vevő igényei alapján alakítják ki. „A határ a csillagos ég, Amerikában akár kétszer ilyen hosszú limuzinnal is találkozhatunk” – mondta Tanca Roman. Az autó ára újonnan 141 ezer euró volt – a szóban forgó példány egy partilimuzin, vagyis belül sarokülővel látták el, és akár heten is helyet foglalhatnak a hátsó traktusban. A másik alaptípust elnöki limuzinoknak szokták nevezni, ezekben két, egymással szembenéző hátsó üléssort helyeznek el. A Jessica Szalon limójában igényes bőr borítja az üléseket, a fabetétek mahagóniból készültek, a tökéletes kényelemről pedig DVD-lejátszó, két televízió, valamint hűtött bárszekrény gondoskodik. A partilimuzinok másik sajátossága, hogy a tetőbe épített világítóberendezés segítségével éjszaka akár diszkóhangulatot is lehet varázsolni a belső térben.
Hány eurós?
A több mint nyolcméteres jármű meghajtásáról a Lincoln Town Car alapmotorja, egy V8-as, 4,6 literes egység gondoskodik, amely 235 lóerőt ad le. Ez a műszaki könyv szerint 210 km/órás végsebességet biztosít, amit a tulajdonos saját bevallása szerint el is ért egy németországi autópályán, amikor az Angliába szállított autót hazahozta. Ám hiába a korszerű és erős motor, a Román Gépjármű-bejegyzési Hivatallal (RAR) meggyűlt a tulajdonos baja. „Mivel valamennyi limuzin egyedi darab, a RAR-nál nincs erre vonatkozó adatbázis, így a forgalomba helyezésnél külön teszt alapján sorolták volna be valamelyik környezetvédelmi kategóriába – mesélte Tanca Roman. – Az autó motorja teljesíti az Euro 4-es szabványokat, ám az egyszerű rutinvizsgálat non-eurós járműnek hozta ki, vagyis olyannak, amelyik még az Euro 1-es normát sem teljesíti. Ez műszakilag lehetetlen, hiszen négy katalizátorral és négy lambdaszondával látták el az autót, ám ha nem akarom kifizetni a 89 ezer eurós regisztrációs díjat, akkor dinamikus teszttel kell bizonyítanom az igazamat. Ez sokkal pontosabban mutatja ki az autó paramétereit, ám csak Bukarestben végzik. Emiatt ideiglenesen Magyarországon írtam be a forgalomba az autót, és később majd elviszem Bukarestbe is.”
Harminc liter – óránként
Tanca Roman elmondta, azért választotta ezt a viszonylag rövidebb változatot, mert ezeket a járműveket nehéz vezetni a hosszú tengelytáv miatt. „Az irányítása nehezebb például mint egy busz esetében, de ezzel a nyolcméteres verzióval még el lehet boldogulni az európai utcákon” – mondta a tulaj, aki vagy maga vezeti az autót, vagy egy sofőrre bízza. A kormányzáshoz a B kategóriás jogosítványon kívül leginkább rutin kell, Tanca Roman például korábban mikrobuszokon „edződött”. A parkolás és a tolatás kisebb gond, mivel az autót parkolószenzorokkal látták el, illetve hátulra egy kamerát is felszereltek, amelyik a műszerfalon lévő képernyőn mutatja a sofőrnek, mi található a limuzin mögött. A megfordulás viszont már problematikusabb, hiszen egy 180 fokos manővert általában csak 5-6 mozgássorral lehet elvégezni; ilyenkor a Lincoln limó mindkét irányban leállítja a forgalmat.
A megrendelések 80 százalékát az esküvők teszik ki, idén eddig csak egy hétvégén volt „szabad” az autó. De előfordul, hogy valaki bulizásra kéri a Lincolnt, ilyenkor előre megadnak egy útvonalat, majd felhajtják a sofőrkabint a hátsó tértől elválasztó „falat”, és indulhat a parti. A bérleti díj óránként 350 lej, de nagyobb távolságok vagy hosszabb igénybevétel esetén a megrendelő kedvezményt kap. Az első hallásra borsosnak tűnő árat a magas fenntartási költségek is magyarázzák. A fogyasztást városban nem távolságra, hanem inkább időre szokták mérni, egyórai használat alatt pedig mintegy 30 liternyi benzint nyel el a motor. Egyrészt ilyenkor az autó szinte lépésben halad, másrészt az elektromos tartozékok (légkondicionáló, hűtők) is teljes gőzzel működnek, ami szintén megnöveli az „étvágyat”. Országúton már valamivel barátságosabb, 100 kilométeren mintegy 18–20 literes a fogyasztás. Emellett a karbantartás is sok pénzt emészt fel, hiszen egy minimális szervizelés is legalább 4000–5000 lejbe kerül. A legközelebbi szerviz Debrecenben található, de az esetleges nagyobb gondokat csak Németországban tudnák orvosolni.