Túlélni a fiatalok uralmát

Tippek elkeseredett negyvenes munkavállalóknak Egyre több cégnél tűnik úgy, hogy a pályakezdő fiatalok szép lassan átveszik a hatalmat, és sok negyvenes érzi magát valamelyest kiközösítve. Tippek az évek során felhalmozódott tapasztalatok kiaknázására. Sokan elkeseredetten konstatálják, hogy negyvenéves fejjel már öregnek számítanak, a cégnél ugyanis szép lassan lecserélődött a kollektíva, fiatal pályakezdők vették át az „uralmat”.

Gazda Árpád

2008. július 29., 00:002008. július 29., 00:00

A HVG magyarországi gazdasági és pénzügyi napilap kimondottan a negyvenesek számára állított össze egy tanácslistát arra, hogyan vészeljék át az elkeseredettség időszakát, s hogyan aknázzák ki minél jobban az évek során felhalmozott tapasztalataikat.

Hasonló nehézségek
Ugyanis ha valaki negyven fölött dönt úgy, elhagyja a pályát, hogy egy számára ismeretlen területen érvényesüljön, hasonló nehézségekkel szembesülhet, mint a friss diplomások. Ilyenkor gyakran szembesülnek az érintettek azzal, hogy ugyan már két évtizede dolgoznak, idegennyelv-tudás, számítástechnikai alapismeretek, esetleg diploma nélkül eleve hátrányból indulnak, amit még tetézhet a koruk miatt őket sújtó diszkrimináció.
Kell-e a tapasztalt tanácsa?
Ha a kollektíva jórészt fiatal, diplomás és több nyelvet beszélő fiatalokból áll, a tapasztalt kolléga felajánlhatja segítségét az újoncoknak: tanácsadóként, esetleg mentorként kamatoztathatja képességeit, átadhatja tapasztalatait a többieknek.
Első lépésként érdemes beszélni a főnökkel, hogy milyen lehetőség kínálkozik: szükség van-e tanácsokra, észrevételekre. Ezt jobb rögtön az elején tisztázni, mert nem minden vezető szereti, ha a háta mögött egy alkalmazott „irányít”, még akkor sem, ha az önzetlenül segít a többieknek. Ha kiderül, hogy igény van a tapasztalt munkavállaló útmutatására, érdemes tapintatosan közeledni az érintettekhez, felajánlani, ha kérdésük van, nehézségekkel szembesülnek a betanulás alatt, forduljanak a célszemélyhez.

Csöndes társ
Nem jó taktika, ha a tapasztalt munkavállaló ráerőlteti magát a többiekre. Az erőszakos jelenlét, a „mindig mindent jobban tudok másoknál” hozzáállással éppen az ellenkezőjét érheti el: egy idő után a kollégák igyekeznek elkerülni, és akkor sem fordulnak majd hozzá segítségért, ha valamivel nem birkóznak meg egyedül. Végső esetben a munkavállalót kiközösíthetik, ez pedig már nem életkorának tudható be, viselkedéséből adódik.

Tanulás a végsőkig
Ha a negyven fölötti munkavállaló úgy érzi, hátrányos helyzetben van, fiatalabb, tanultabb kollégái lenézik, érdemes elgondolkodnia azon, hogyan bővítheti ismereteit. Egyre több vállalatnál nyílik lehetőség a szakirányú továbbképzésre, nyelvtanulásra. Ezeket a lehetőségeket azoknak is érdemes kihasználni, akik úgy érzik, „öregek” a tanuláshoz. Az új ismeretek, a tudás magabiztosságot kölcsönözhet nekik, arról nem is beszélve, hogy a legtöbb cégvezető az igyekezetet is díjazza.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei