2008. május 27., 00:002008. május 27., 00:00
A meghatározó első benyomás
„Az interjú ott kezdődik, hogy a jelentkező belép az ajtón – nyilatkozta a témával kapcsolatban a The Guardian című lap on-line kiadásának Tom Hadley, az amerikai Toborzás és Foglalkoztatási Szövetség elnöke. – Az első benyomás különösen fontos, meghatározza a pályázó további sorsát.” Éppen ezért akkor is törekedni kell a kifogástalan megjelenésre és viselkedésre, ha máskor nem sok gondot fordít az illető ezekre.
A legfontosabb, hogy az öltözék, amelyben az állásinterjún a jelentkező megjelenik, tiszta legyen és visszafogott. Nem baj, ha nem a legelegánsabb öltönyét, gálaruháját veszi fel, de arra figyelni kell, hogy a megjelenése ápoltságot tükrözzön: a leszakadt alsószoknya vagy gyűrött öltöny, kopott farmer nem túl imponáló. Ügyelni kell továbbá arra, hogy a lábbeli is tiszta legyen, a sáros cipősarok, talpon behordott falevél ronthat a megítélésen.
A kevesebb, több!
Az állásinterjún is érvényes az aranyszabály, ha a jelentkező kevesebbet mutat magából, többre megy: ez vonatkozhat megjelenésre – öltözködés, illat –, viselkedésre. A harsány jelentkező, a vaskos humorú pályázó, aki még a felvételi beszélgetésen sem tudja visszafogni magát, szinte biztos, hogy elrettenti a környezetében lévőket, ahogy az állandóan nevetgélő, csacsogó jelölt is. Meg kell találni a középutat, úgy kell viselkedni, ahogyan azt a helyzet megköveteli.
Valami bűzlik?
Természetes dolog, hogyha valaki ideges, kiveri a víz, verejtékezik, megizzad, ami ruháján is nyomot hagy. Alapkövetelmény, hogy a jelentkező az állásinterjún tiszta, rendes öltözékben jelenjen meg, ápoltan, és a lehetőségekhez képest üdén. Az átható izzadságszagot árasztó vagy parfümtől bűzlő jelentkező nem kelt jó benyomást az interjúztatóban. Akinek nincs ideje a felvételi beszélgetés előtt hazamenni, lezuhanyozni és átöltözni, indulás előtt tegyen be a táskájába váltóruhát és egy „tisztasági csomagot” – szappant, dezodort, kéztörlőt –, hogy szükség esetén bármelyik mosdóban felfrissíthesse magát. Az izzadást kiváltó szorongás leküzdésének legbiztosabb módja, ha a jelentkező tudatában van annak, hogyan, mivel tudja legyőzni a remegést, rettegést: az interjú előtt felkészül a legkínosabb kérdésekre, váratlan helyzetekre.
Idegesítő szokások
Nemcsak beszédstílus – a mód, ahogyan a jelentkező gondolatait tolmácsolja, a kifejezések, a töltelékszavak, amelyeket használ – árulkodóak, de a gesztusok, önkéntelen, nem verbális megnyilvánulások is képet adnak az illetőről. Ha valaki tudja magáról, hogy feszült helyzetben idegességében rágja a körmét, tördeli a kezét, ropogtatja ujjait, rágja a szája szélét, nem mer a beszélgetőpartner szemébe nézni, netalán a széken hintázva próbálja oldani szorongását, fokozottan készülnie kell a felvételi beszélgetésre. Át kell gondolnia apró mozdulatonként, hogy fog megjelenni, hogyan kell viselkednie, beszélnie. Ha azonban az érintett úgy ítéli meg, hogy nem tud megszabadulni rossz beidegződéseitől, stresszhelyzetben képtelen lesz magán uralkodni, legjobb, ha szakemberhez fordul, vagy beiratkozik egy tréningre, amelyen szakemberek hasonló helyzetekre készítik fel.
Forrás: HVG