Fotó: Ifj. Haáz Sándor
2009. július 15., 17:382009. július 15., 17:38
Magyarországi példával élve az igazgató a következő forgatókönyvvel magyarázta a tervezett gázvezeték megépítésének szükségességét: amennyiben a Nabucco-terv 2016-ig, Magyarország gázimport-szerződésének lejártáig nem lesz életképes, „a magyar miniszterelnök Moszkvában letérdel a vörös szőnyegre és aláírja az új szerződést a Gazprom diktálta feltételekkel”. Mint mondta: az érintett országoknak a vezeték megépítése után is szüksége lesz az orosz importgázra, azonban már feltételeket támaszthatnak.
Míg az unióban a fogyasztó a központi szereplő, Oroszországban ezt a szerepet az állam tölti be, ami az európaiaknak elfogadhatatlan – mondta Bayer Mihály, Magyarország Nabucco-nagykövete. Hozzátette: a februári orosz-ukrán konfliktus miatt kialakult gázválság megismétlődésétől tartva az az is elfogadhatatlan, hogy az európai import 80 százaléka egy országból, egyetlen vezetéken érkezzen. Véleménye szerint ez indokolja a beszerzési források és útvonalak diverzifikációját.
Bayer szerint ugyanakkor Magyarországnak köszönhető, hogy az Európa Bizottság tavaly februárja óta intenzíven kiáll a Nabucco mellett. „Meghatározó szerepet töltöttünk be e projekt továbbvitele érdekében” - mondta, megemlítve, hogy az ország Nabucco-nagykövetet nevezett ki, Nabucco-csúcsot szervezett, emellett pedig rengeteg háttérmunkát is végeztek.
A magyarországi energiahordozó import-függőséget Pataki Gábor Zsolt, az Európai Atomenergia Közösség (Euratom) külügyi osztályának vezetője szemléltette. Adatai szerint 62,5 százaléknyi az ország importfüggősége, míg Románia esetében ez mindössze 29 százalék. Ezt lebontva a kőolajimport 78, a gáz pedig 82 százalék. Románia esetében ezek az arányok mindössze 44 illetve 32 százalékra emelkednek.