Nemzetközi akcióterv készült a Szalonta környékén élő túzokpopuláció védelmére
Fotó: MME/MOTKÓ BÉLA
Mintegy hat kilométeren helyeztek a föld alá egy középfeszültségű villanyvezetéket Nagyszalonta térségében, Románia egyetlen megmaradt túzokpopulációjának védelmében – közölte pénteken a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
2022. június 17., 12:582022. június 17., 12:58
Emlékeztettek rá, Romániában az 1990-es években kihaltnak vélték a túzokot (otis tarda), a Milvus Csoport szakértői azonban az elmúlt 15 évben végzett megfigyeléseik alapján megerősítették, hogy a sztyeppe ikonikus madarának megmaradt egy kis számú, de életképes populációja Nagyszalonta környékén.
A nagy testű madarak gyakran nekirepülnek a vezetékeknek, és ez a pusztulásukhoz vezet. Ezért a faj védelme érdekében rendkívül fontos, hogy az élőhelyeik közelében elhaladó vezetékeket a föld alá helyezzék.
A Milvus Csoport tájékoztatása szerint Nagyszalonta közelében tavaly májusban helyezték a föld alá a populáció élőhelyén áthaladó hat kilométeres vezetéket, és az elmúlt hónapokban a használatlanul maradt villanyoszlopokat is eltávolították.
Sikerült bizonyítaniuk a madárvédőknek a túzok fészkelését Nagyszalontán, és egyúttal egész Romániában. Az Európa-szerte veszélyeztetett faj élőhelyéről, védelméről Papp Tamás ornitológus, biológus beszélt lapunknak.
A közlemény Nagy Attilát, a Milvus Transilvania Vest Egyesület ornitológusát is idézte, aki úgy vélte: a művelet nemcsak a légvezetékekkel való esetleges ütközéstől védi meg a túzokokat, hanem életterüket is kiterjeszti.
Ezen felül más, olyan madárfajokra is pozitív hatással van, mint például a gémfélék vagy a vadludak, melyeknek a túzokokhoz hasonlóan nagy területekre van szükségük a táplálkozáshoz, és amelyeket szintén fenyeget a vezetékekkel való ütközés veszélye.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
szóljon hozzá!