Fotó: Henning János
Több, mint egy hónapos csíkszeredai távollét után hétfőn visszakerült a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumba Gábor Áron egyetlen megmaradt ágyúja – tájékoztatott Bartha Zonga múzeumpedagógus.
2014. november 17., 17:532014. november 17., 17:53
A Csíki Székely Múzeum fegyvertermében kiállított relikvia mellett a látogatók az 1848-as székelyföldi történéséket, Gábor Áron személyiségét és az ágyú történetét is megismerhették a Lesz ágyú! − Székelyföld védelmi harca 1848-49-ben című időszakos tárlaton.
A szabadságharc jelképévé vált ágyúra Csíkszeredában másfél ezren voltak kíváncsiak, négy évvel ezelőtti hazakerülése óta pedig több tízezren keresték fel a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban – fogalmazta meg Bartha Zonga.
Mint ismeretes, Gábor Áron ágyúját a Bukaresti Történelmi Múzeum 2010 március 15-én „visszakölcsönözte” a sepsiszentgyörgyi múzeumnak, majd egy évvel később 12 darab, a rézkorból származó erősdi kerámiáért és a szemerjai dák kincsből származó 61 római ezüstérméért és az ágyú másolatáért elcserélte.
A sepsiszentgyörgyi múzeum tulajdonában a szemerjai leletből 3054 darab ezüstérme van, ebből csak 61-et adtak át a bukaresti múzeumnak, a 12 felkínált kerámia pedig az erősdi műtárgyaik 4 százaléka – tehát a tranzakcióval nem csorbult az intézmény vagyona. A híres székely ágyúöntőmester, Gábor Áron hetven ágyút készített, ezek közül csak ez az egy, 370 kilogrammos cső került elő 1906-ban, amikor a kézdivásárhelyi Rudolf-kórház udvarán csatornázási munkálatokat végeztek.
Az ereklyét 1923-ban a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban állították ki. 1971-ben alakult Bukarestben a Román Történelmi Múzeum, akkor a fővárosi szakemberek bejárták az ország minden múzeumát, és amit értékesnek találtak, államtanácsi határozattal elkobozták. Erre a sorsra jutott több tárgy a sepsiszentgyörgyi múzeum tulajdonából, köztük a Gábor Áron-féle ágyúcső. Az ereklye több éves lobbizás után került vissza újra Székelyföldre, ahol látogatottsági rekordot döntött.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.
Többéves hagyományt követve idén is a szejkefürdői majális keretében nyitja meg kapuit a Hargita megyei településen található borvízmúzeum.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira.
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós 2025. május 29-én elindul a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére – jelentette be kedden a Facebookra feltöltött videójában Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
szóljon hozzá!