Szerény körülmények közt él Valentin Ceauşescu, a volt diktátorpár egyetlen életben maradt gyermeke.
2016. január 08., 10:262016. január 08., 10:26
2016. január 08., 14:132016. január 08., 14:13
A 67 éves fizikus, a Steaua futballcsapat volt „magasrangú védelmezője\" a Libertatea című lap szerint apósa ingatlanában él feleségével, és lányával Bukarest külvárosában. Nyugdíja 2000 lej körüli, és azt reméli, hogy az 1989 után a családtól elkobzott, majd az államtól visszaszerzett műtárgyak, festmények, porcelánok és ezüstök árából szedhet össze pénzt nyugdíjának kiegészítéseképp.
Valentin Ceauşescu, aki a Steauát irányította a háttérből a kommunista rezsim alatt, egyik, a Libertatea által megszólaltatott ismerőse szerint sohasem bővelkedett a pénzben, holott az emberek ezt gondolták róla. Ismerősei szerint mindig fogához verte a garast, még egy banális közlekedési büntetést sem akart kifizetni, inkább pereskedett.
A fizikus egyébként Elena és Nicolae Ceauşescu legnagyobb gyermeke, nála egy évvel fiatalabb húga, Zoia 2006-ban, három évvel fiatalabb öccse, Nicu pedig 1996-ban hunyt el. Valentin Ceauşescu leginkább arról volt ismert, hogy alaposan kivette a részét a romániai futball irányításából, nagymértékben hozzájárult az FC Steaua Bukarest 1986-os sevillai BEK-győzelméhez (Bajnokok Európa Kupája).
A középiskolát 1965-ben végezte, majd a bukaresti fizikaegyetem hallgatója lett, később a nevezetes londoni Imperial College-ben végzett tanulmányokat. 1970-ben tért haza Romániába, és a fővárosi atomfizikai intézetben dolgozott. Még ugyanebben az évben feleségül vette Iordana Borilát, aki Petre Borilă kommunista vezető lánya volt. Tőle egy gyermeke született 1981-ben, Daniel Valentin. Házasságukat Valentin Ceauşescu szülei ellenezték, majd feleségét és fiát száműzték Kanadába. A fizikust a Román Kommunista Párt XIV. kongresszusán a központi bizottság tagjává választották.
Az 1989-es eseményekben nem vett részt, szülei kivégzéséről a televízióból értesült. Ezután letartóztatták, és kilenc hónapig börtönben ült. Szabadulása után folytatta tudományos munkáját a kutatóintézetben. Egy, 2008-ban adott nyilatkozata szerint apját félrevezették bizalmi emberei, amikor 1989-ben kitört a forradalom. Egyébként sem tartotta igazi szüleinek a néhai diktátorpárt, vallomása szerint már korábban meg kellett volna halniuk.
Idén virágvasárnap is táncmozdulatokkal idézik fel Jézus szenvedéstörténetét Csíksomlyón. Oláh-Bányay Iringó, a Csíksomlyói Passió Csoport szereplője, szervező a passiójátékok hagyományáról, az előadás köré épült közösségről beszélt a Krónikának.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
szóljon hozzá!