Fotó: Kristó Róbert
Felkerült Csíkmenaság is a világszerte elterjedt GPS-es kincsvadászat (úgynevezett geocaching) magyarországi térképére pár napja, amikor két természetkedvelő fiatal kézzel festett tulipános geoládát helyezett el a falumúzeumban – a láda elhelyezésével a falu népszerűsítése a céljuk.
2014. február 25., 16:542014. február 25., 16:54
Az Egyesült Államokból indult szabadidős tevékenységet, a geocachinget – természetbarát hobbit – Magyarországon a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) képviseli. Az egyesület honlapján olvasható a kincsvadászat lényege: egy vállalkozó kedvű játékos elrejt egy jól lezárt ládát az általa kiszemelt, megismerésre érdemesnek tartott helyen.
Ezt követően egy GPS-készülék segítségével a megfelelő módon rögzíti a rejtekhely pontos koordinátáit. Az adatokat a játékos elküldi az MGKE-hez, ők feltüntetik honlapjukon és a geocaching nemzetközi honlapján. Így a két online felület révén valamennyi koordináta elérhetővé válik mindenki számára. A kincsvadászatot kedvelőknek pedig annyi a dolguk, hogy kiválasszanak egy nekik tetsző helyet, és a koordináták, valamint egy GPS segítségével felkutassák a ládikákat.
„Maga a kincsesláda nem más, mint egy vízhatlan háztartási dobozka, amely elég nagy ahhoz, hogy elférjen benne egy naplófüzet, kétnyelvű üzenet a megtalálónak (akár a véletlenül odatévedőnek is), egy íróeszköz és valami apró kis ajándék, ami a megtalálót illeti. Ebből persze az is következik, hogy a kincsvadásznak egy másik apró ajándékot kell magával vinnie, és a rejtekhelyet megtalálva a dobozban lévő tárggyal kicserélni, hogy a következő sikeres játékosnak se kelljen üres kézzel távoznia” – áll a magyarországi egyesület honlapján.
A legrégebbi láda a Madarasi Hargitán található
A magyar kincsesládák száma jelenleg meghaladja a 3700-at, amelyből hozzávetőleg 250 erdélyi helyszínen található. Az erdélyiek közül mintegy 15 ládát lehet megkeresni a Székelyföldön: az Úz völgyében, a göröcsfalvi templomnál, a tusnádi borvízmúzeumnál, Csíksomlyón, a Szent Anna-tó és a Mohos tőzegláp környékén, Nyerges-tetőn, a Jávárdi patakoknál (Gyimesközéplok), a szépvízi tározónál, a gyimesi Bagoly-kőnél, a Sólyomkőn, az Egyeskőn. A legrégebbi kincsesláda a Madarasi Hargitán található, amely már 2003 szeptembere óta várja a rátalálókat: eddig 192 kincsvadász nyitotta ki azt – áll az MGKE hivatalos oldalán.
A falu megismertetése a cél
A menasági kincsesládát február 20-án helyezték el a helyi néprajzi múzeumban, 22-én pedig megjelent a magyar honlapon. „Ezt a ládát a menasági emberek iránti szeretetből és tiszteletből hoztuk létre, célja a falu átfogó bemutatása. A pontok felkeresése közben megtekinthetjük a templomot, a falumúzeumot és a faragott kapukat\" – fogalmaznak a láda elhelyezői.
Ezt követően részletesen bemutatják a falut és a látványosságait, amelyhez GPS-koordinátákat is mellékelnek. Emellett minden kincskeresőnek ajánlják a falumúzeum megtekintését is, „mert felejthetetlen élmény, és ráadásul a Geocaching.hu egyik legszebb geoládáját találhatjuk a kiállítási tárgyak között\".
Károly Veronika, a falumúzeum vezetője elmondta, habár korábban nem hallott a geocachingről, szívesen fogadta a fiatalok ötletét, és segített nekik a láda elkészítésében, a megtaláláshoz szükséges jelszavak elhelyezésében. Az általa festett kis tulipános láda jelenleg a múzeum egyik kiállítótermében található, az elmúlt három napban még nem keresték fel kincsvadászok.
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
szóljon hozzá!