Potozky László, a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány igazgatója az a fajta környezetvédő, aki nemcsak tiszteli és óvja, hanem ha teheti, meg is örökíti a természet szépségeit.
2015. április 17., 12:252015. április 17., 12:25
Büszkén mutatja fotóit: röptében elkapott nyári lúd, színes kis barkóscinege, süvöltő, a kölykeivel portyára induló róka, jégmadár (a képen).
„A fényképezés terén régóta próbálgatom bontogatni a szárnyaimat. Idővel rájöttem, hogy ha többet szeretnék ebből kihozni, mint amennyit egy gomb lenyomása jelent, ha minőségi fotókat szeretnék készíteni, tanulnom kell. Tanulmányoztam a szakirodalmat, tárgyaltam profi fotósokkal, úgymond »csinálva tanultam«, és persze egyre többet jártam a természetbe, hiszen mániákusan imádom a természetet\" – meséli Potozky László.
Számára a napi stresszből a lehető legjobb kikapcsolódás a természetjárás, így nem csoda, ha például a szentpáli halastavaknál található madárlesnél, a jégmadárra várva töltődik fel igazán. „Minden madarat szeretek, de a jégmadár megörökítése volt az egyik álmom. Rengetegszer láttam, ellenben annyira gyors, hogy ha nincs az ember a lesben, nagyon nehéz fotót készíteni. Első alkalommal nem érkezett meg a jégmadár, második alkalommal, mikor visszamentem, öt-tíz percet töltött a beszállófán, pózolt, halászott\" – mesélte a fotós.
Azt is elmondta, az volt eddigi fotós napjai legszebbike, azóta pedig több mint háromezer fotót készített a gyönyörű madárról. Potozky László kedvence a madárfotózás, mint megjegyzi, a nehézség ellenére hálás téma, mert a madarat le lehet fényképezni vízen, földön, levegőben, nyugalmi helyzetben vagy akár repülés közben. „Ugyanakkor az is nagy élmény, ha le tudok fotózni egy rókát különleges pózban vagy egy őzcsapatot\" – jegyzi meg. Mint fogalmazott, szeretne ragadozó madarakat, ölyvöt, sas- és héjaféléket fotózni, és medvét is, de nem lesből.
Sáromberki gólyák „show-ja\"
A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület által felszerelt sáromberki gólyakamera újra működik, így napi 24 órában követhetik a madárbarátok a gólyafészek eseményeit. Idén a szakemberek közelebbről is megpróbálják bemutatni a költés szakaszait.
Az első tojás április 15-én jelent meg, ezután 30 napos költési időszak következik, a jövő hónap közepén pedig izgalommal leshetik a kíváncsiak a nagy eseményt, az első madárfióka kikelését. Romániában először, 2006-ban a Milvus Csoport szerelt fel webkamerát gólyafészekhez.
2010 óta online lehet figyelni a gólyák életét a fészekben a http://milvus.ro/en/category/live-webcam weboldalon. Az idén felszerelt webkamera HD-minőségű képeket közvetít.
Azt is elmondta, hogy munkája és hobbija szerencsésen ötvöződik. „Ha külföldön vagyok, hétvégenként felkeresem a legközelebbi nemzeti parkokat, védett területeket. Így sikerült például egy tavalyi sydney-i tartózkodás alatt lefotóznom Ausztráliában 40–45 fajt. Nemrégiben Csehországban jártam, hazafelé pedig megálltam a Hortobágyon és készítettem egy tavaszi, hortobágyi madársorozatot\" – mondta a fotós. Szinte mindegyik fotónak története van, büszkén mutatja egyik kedves felvételét a kölykeivel portyára induló rókáról.
„Be voltam bújva egy bokor és egy villanyoszlop közé, gyurgyalagokat próbáltam fotózgatni, amint ott üldögéltem, egyszer csak balra pillantottam, és ott haladt el a róka két kis kölykével. Nagy élmény volt. Sokan azt hiszik, sokat kellett várnom erre a pillanatra, de csak a szerencsés véletlen műve\" – fejtette ki Potozky László. Mint megjegyezte, amióta fotózni kezdett, sokkal több mindent észrevesz a természet csodáiból, bár eddig is „ráállt a szeme\". „A természetnél jobb dizájner nincs. Járni a természetet és fotózni, számomra ez a legszebb időtöltés\" – tette hozzá.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
szóljon hozzá!