Fotó: A szerző felvétele
2010. október 25., 08:502010. október 25., 08:50
Erdélyben és az anyaországban minden bizonnyal nagyon sokan tudják már, hogy a Kárpát-medencében két magyarlakta településen teremtettek tradíciót a csipkebogyólekvár-főzés köré. E téren a Kalota-patak által kettészelt Kalotaszentkirály-Zentelke számít élenjárónak, a Bánffyhunyadtól hat kilométerre fekvő községben öt évvel ezelőtt rendeztek először csipkefesztivált, példáját aztán követte az Eger közeli Szarvaskő is.
Az elsősorban bikavéréről közismert egri borvidék csipkebogyóterméséről ma még nem áll módunkban referálni, arról azonban annál inkább, hogy a kalotaszegi településen, a községet körülölelő domboldalakon jellegzetes növénynek számít a vadrózsa, amely – hacsak a cserebogár májusban meg nem dézsmálja a virágát – minden évben bőségesen ontja gyógytea készítésére magas vitamintartalma miatt kitűnően alkalmas termését. A kalotaszentkirályi Csipkebogyó-fesztiválon – amelyet a hét végén ötödik alkalommal rendeztek meg – mégsem a tea, hanem a csipkebogyólekvár a főszereplő, amelyet öblös üstökben készítenek a népszerűnek számító csipkeízfőző-verseny résztvevői.
A közel félszáz panzióst, szállásadót felölelő Kalotaszentkirályi Vendégfogadók Egyesülete és a Davincze Tours utazási iroda által rendezett fesztivált idén a Felszeg Gyöngye néptánccsoport legfiatalabb, népviseletbe öltözött tagjainak felvonulása, majd az államalapító király szobrával büszkélkedő Szent István park mellett bemutatott produkciója vezette fel, ahol Póka András György polgármester ajánlotta a magyarországi és hazai vendégek figyelmébe a gazdag programokat, valamint a fából faragott tárgyakat, varrottasokat, fűzött gyöngyöket felsorakoztató népművészeti vásárt.
A szemet gyönyörködtető kalotaszegi színekben és stílusban pompázó sátrak alatt ínyencségnek számító csemegéket kínáltak: fenyőszirupot, áfonyából készült pálinkát, likőrt és persze lekvárt, és persze csipkeízt minden mennyiségben. Okos Margittól és Póka Évától, a stílszerűen Csipkerózsák néven versenyző csapat két tagjától betekintést nyerünk a csipkebogyólekvár-főzés titkába. Megtudjuk, a hecsedlit jó éretten, hóharmat után kell leszedni, miután kicsit megcsípi a dér.
Pártája eltávolítása után megtörik, tésztaszűrőn megszűrik a magját, majd újabb szűréssel a termés szőrét is eltávolítják. Az áttörés nyomán megmaradt sűrű masszát nevezik szotyogónak – szentkirályi asszonyoknál ilyet is lehet vásárolni –, amelyből cukor hozzáadásával, négyórás főzés után készül el az ízletes, rozsdavörös csipkelekvár.
A gasztronómiai csemegéken kívül a részvevők belekóstolhattak a többségében magyarok lakta község világába is: megtekinthettek kovácsműhelyt, néprajzi gyűjteményt, kalotaszegi tisztaszobát, tájházat, sőt lovas szekéren gurulhattak végig a honfoglaláskor alapított, állandóan fejlődő vendégfogadása és faluturizmusa révén évről évre több turista által felkeresett községben.
Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.