Bíznak műholdjuk működőképességében a nemzetközi versenyre benevezett apáczais diákok

műhold-szimuláció

A Csipesz csapat tagjai váratlan nehézségekkel is szembesültek műholdépítés közben

Fotó: Csipesz csapat

A légköri nyomáson és hőmérsékleten kívül többek között az UV-sugárzást, a levegő minőségét mérik kis műholdjaikkal a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákjai, akik beneveztek az Európai Űrügynökség (ESA) középiskolások számára meghirdetett versenyére. A Csipesz nevű csapat képviseletében Lukács Mátyás, a 330 csapat részéről Killyéni Ágnes beszélt motivációjukról, a műholdépítés folyamatáról, a tesztek sikerességéről.

Bede Laura

2025. március 07., 08:052025. március 07., 08:05

2025. március 07., 12:442025. március 07., 12:44

A kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum két csapata is részt vesz az Európai Űrügynökség (ESA) középiskolások számára meghirdetett műhold-szimulációs versenyén. Első fordulóként jelenleg az ESA tagországokban zajlanak a nemzeti válogatók, a kincses városi Csipesz, illetve 330 nevű csapatok a magyarországi CanSat megmérettetésre neveztek be. Előbbi már második alkalommal indul a versenyen, és tavalyhoz hasonlóan

idén is inkább a megvalósíthatóságra törekedett, mintsem a nagy álmok hajszolására.

„A motivációnk tulajdonképpen megmaradt tavalyról, nagyon sok jó élmény fűződik a versenyhez, és rengeteg plusz tudás is. Például amikor én bekapcsolódtam a projektbe, fogalmam sem volt arról, hogyan kezdjek el olyan jellegű programozást tanulni, mellyel most foglalkozom” – magyarázta a Krónika érdeklődésére Lukács Mátyás.

műhold-szimuláció Galéria

A verseny többek között a 3D-tervezés, programozás, elektronika területét érinti

Fotó: Csipesz csapat

A Csipesz nevű csapat tagja rámutatott, hogy menet közben rengeteg váratlan nehézség felmerül, amire nem is gondoltak az elején. „Ebbe beletartoznak a külső faktorok, hiszen kapunk külső segítséget is. Ide tartozik még az is, hogy valami egyszerűen nem működik, miközben két perce még nem volt vele semmi probléma. Érdekesen hangozhat, viszont ez elég gyakran felmerülő probléma, főként a verseny informatikai területén. Emellett, mivel a verseny időigényes, az is gondot jelenthet, hogy összeegyeztessük az időpontokat, hogy mikor ülünk le dolgozni a heti találkozókon felül” – részletezte a tizedik osztályos diák.

A 330 ml-es üdítősdoboz méretű műhold kapcsán elmondta,

a műszer többféle mérést végez majd a körülbelül 120 másodperces landolása során.

A versenyszabályzat alapján ezek közé tartozik a hőmérséklet, magasság és légnyomás folyamatos mérése. „Ezen felül a csapaton múlik, hogy mivel bővíti a kis kütyüt. Mi egy giroszkóppal bővítettük, amely elmozdulást, gyorsulást és dőlésszöget mér, valamint egy GPS-szel, ami a kis műhold helyzetét adja vissza, de figyeljük még az UV-sugárzást is. Ugyanakkor a mért adatokat kétféleképpen tároljuk: egyrészt egy megadott frekvencián keresztül küldjük a földi állomásra két rádiómodul segítségével, másrészt SD-kártyára mentjük, amelyet a kis műhold fedélzetén helyezünk el” – avatott be a technikai részletekbe a matematika-informatika szakos tanuló.

műhold-szimuláció Galéria

Az ejtőernyő készítéséhez varráskészségre is szükség volt

Fotó: Csipesz csapat

Lukács Mátyás arról is beszélt lapunknak, hogy a tesztelés során egyre jobban teljesített kis műholdjuk. Mint kifejtette, fény derült néhány kisebb-nagyobb problémára, de a csapat rugalmasságát és motivációját figyelembe véve, ezeket könnyen orvosolni tudják.

A kincses városi csapat tagjától azt is megkérdeztük, hogy mit vél a verseny legnagyobb hozadékának, illetve társaival közösen milyen tudásra, tapasztalatra tesznek szert a megmérettetés során.

Idézet
A verseny elég sokszínű, különböző területeket érint, mint például 3D-tervezés, programozás, elektronika, varrás, fotózás, csak hogy párat említsek.

Nagy szerepe lehet a szakmai fejlődés tekintetében. Személy szerint azt vettem észre, hogy teljesen más aspektusaira világít rá a programozásnak, hiszen az iskolában mondhatni száraz tananyagot kapunk, ehelyett itt valami olyat készítünk, aminek kézzel fogható, látható eredménye van, és ez rengeteget számít” – hangsúlyozta Lukács Mátyás.

műhold-szimuláció Galéria

Lukács Mátyás és a 330 csapat két tagja, Soós Ádám és Killyéni Ágnes

Fotó: 330 csapat

Hozzátette, a verseny szakmai részétől eltekintve az is egyértelmű, hogy emberileg fejleszt. Mint kifejtette, hat személlyel kell néha elég szélsőséges mentális állapotban együtt dolgozni, és ez eléggé összekovácsolja a csapatot. „Annak ellenére, hogy mindenki fáradt, este kilenc van, ott ül a suliban a teljes csapat, és ugyanazért a célért dolgozik. A mi csapatunk kifejezetten jól működik. Barna Norbert csapatkapitány az elektronikával foglalkozik, Kozma Júlia 3D-tervezéssel, Gál Janka a kommunikációs referensünk, Kiss Sámuel és én programozunk és Mártonfi Milán az adatfeldolgozásért felel. A verseny kétségkívül rengeteg fajta tapasztalattal gazdagítja a résztvevőket, úgy egyénileg, mind csapatként” – magyarázta az Apáczai Csere János Elméleti Líceum diákja.

műhold-szimuláció Galéria

A 330 nevű csapatot a kíváncsiság és a tanulás utáni vágy motiválta a részvételben

Fotó: 330 csapat

Hasonlóan vélekednek a versenyről a 330 nevű csapat tagjai – Killyéni Ágnes, Kovács Zsolt, Domokos Márk, Horváth Fülöp és Soós Ádám – is, akik

rengeteg új ismerettel gazdagodtak az elmúlt hónapok során, és megtanultak csapatban dolgozni, felismerni a problémákat, illetve megoldást találni ezekre.

Az apáczais csoport tagjainak egy része visszatérő résztvevő a versenyen, de vannak köztük, akik először indulnak a CanSat-en. „Főként a kíváncsiság és a tanulás utáni vágy ösztönzött minket, de emellett a verseny lehetőséget ad arra, hogy tapasztalatot szerezzünk, és akár a jövőbeli karrierünk szempontjából hasznos ajtókat is megnyithat. A csapatunk célja, hogy tudásunk legjavát adva a lehető legjobbat sikerüljön kihozni magunkból. Hogy az mire lesz elég, az már a zsűrin és a versenytársainkon múlik, de mindenképpen szeretnénk olyan munkát letenni az asztalra, amire büszkék lehetünk” – mondta a Krónika megkeresésére Killyéni Ágnes.

műhold-szimuláció Galéria

A műhold mérete egy 330 ml-es üdítősdoboznak megfelelő kell legyen, innen ered a csapat neve is

Fotó: 330 csapat

A kilencedik osztályos diáklány szerint a csapat számára néha nem is a műszaki problémák jelentik a legnagyobb fejtörést, hanem az, hogy mindenki egyszerre ráérjen, és gördülékenyen haladhassanak a fejlesztéssel. Emlékeztetett, hogy a verseny egyik alapfeltétele az elsődleges küldetés teljesítése, amely a légköri nyomás és hőmérséklet mérését foglalja magába, valamint az adatok továbbítását a földi állomásra rádiójeleken keresztül. „A másodlagos küldetésünk, amit minden csapat egyénileg választ, egy kicsit összetettebb:

az ereszkedés során egy kamera segítségével fényképeket készítünk a felszínről, majd ezeket topográfiai térképekké alakítjuk.

Egy gyorsulásmérő, egy giroszkóp és egy magnetométer segítségével követjük a CanSat mozgását és forgását, amelyeket GPS-adatokkal egészítünk ki. Emellett a levegő minőségét is vizsgáljuk, mérve a CO₂-koncentrációt és a VOC-szinteket (illékony szerves anyagok koncentrációját)” – magyarázta a matematika-informatika szakos tanuló.

műhold-szimuláció Galéria

A legutóbbi tesztrepülések az elvárásoknak megfelelőek voltak

Fotó: 330 csapat

Killyéni Ágnes arról is beszélt lapunknak, hogy az ejtőernyőtesztek változatos eredményeket hoztak. „Az első ernyő túl kicsinek bizonyult, szinte fele akkorának, mint amekkorára szükség lett volna. Idővel azonban belejöttem a varrásba, és lassacskán, ahogy nőtt az ejtőernyők száma, egyre pontosabb és szebb darabokat sikerült gyártani. A tesztek során sok váratlan helyzet felmerült. Volt, hogy az ejtőernyő ki sem nyílt, vagy az elmért súly miatt úgy esett le mint egy zsák kő. Persze, idővel ezeket a hibákat is sikerült kijavítani, és összehangolni a műhold-szimulációnk szárnyaival, hogy tökéletesen működjön esés közben” – magyarázta a csapatag.

Hozzátette, mivel az elektronika a szíve az egész műholdnak, rendkívül fontos ennek is a tesztelése.

Az alrendszereket, mint például a rádiós telekommunikációt, szenzorokat és fedélzeti adatfeldolgozási rendszereket már többször is kipróbálta a kincses városi csapat.

„Voltak tesztek, amelyek nem sikerültek, hibákat hoztak a felszínre, és emiatt több változáson is átesett az eredeti tervünk. Azonban voltak olyan próbák is, leginkább a nemrég végrehajtottak, amelyek kifejezetten sikeres eredményt hoztak. Jelenleg a műhold-szimulációnk eddig elkészült alrendszerei az elvárásoknak megfelelően működnek, és ezért elég magabiztosak vagyunk abban, hogy tovább tudunk jutni a verseny utolsó szakaszába, a döntőbe” – mondta Killyéni Ágnes.

A versenyzők jelenleg azt várják, hogy a zsűri március 8-án kihirdesse, melyik az a tíz legjobb csapat (plusz három tartalék), amelyik bejut az áprilisi döntőbe és felbocsáthatja műholdját.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

2025. május 08., csütörtök

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban

Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban
2025. május 07., szerda

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok

Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok
2025. május 06., kedd

Állatokkal és állatokért: új választható tantárgy a láthatáron

A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.

Állatokkal és állatokért: új választható tantárgy a láthatáron
2025. május 05., hétfő

Diáknapozóktól lesz hangos Kolozsvár belvárosa és a Törökvágás

Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.

Diáknapozóktól lesz hangos Kolozsvár belvárosa és a Törökvágás
2025. május 03., szombat

Az emberek megsegítése a mozgatórugója a tűzoltók szolgálatának – Beszélgetés Kacsó István tűzoltóparancsnokkal

A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.

Az emberek megsegítése a mozgatórugója a tűzoltók szolgálatának – Beszélgetés Kacsó István tűzoltóparancsnokkal
2025. május 03., szombat

Jazzkívánságműsort tart Erdélyben és a Partiumban a Sárik Péter Trió

Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.

Jazzkívánságműsort tart Erdélyben és a Partiumban a Sárik Péter Trió
2025. május 03., szombat

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra

Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra
Óriási bírságot róttak ki a TikTokra
2025. május 03., szombat

Óriási bírságot róttak ki a TikTokra

2025. május 03., szombat

Magyar filmek a mozivásznon: egész napos ingyenes vetítések Erdélyben

A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.

Magyar filmek a mozivásznon: egész napos ingyenes vetítések Erdélyben