Fotó: Veres Nándor
A magyar honfoglalásról tart interaktív történelemórát és korhű fegyverbemutatót több erdélyi városban a héten Hidán Csaba László magyarországi régész, történész, egyetemi tanár.
2014. február 11., 19:592014. február 11., 19:59
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet szervezte rendezvénysorozat keddi állomása a csíkszeredai Kis Herceg Napközi vendégeként a József Attila Általános Iskola tornatermében, majd a Márton Áron Gimnázium dísztermében várta a gyerekeket.
A honfoglalás eseményeit, a korabeli viseleteket, harci eszközöket mutatta be Hidán Csaba, akit főként a Duna televízió Rendhagyó történelemóra sorozatából ismerhetnek a nagyobb gyerekek. Az előadó munkáját az Aranyszablya Történelmi Vívóiskola tagjai segítették a bemutatókon. A József Attila-iskola tornatermében megtartott előadáson főként kisgyerekek vettek részt.
Hidán Csaba egy legendával vezette vissza őket a honfoglalás korába. Mesélt nekik a Tündérkertnek nevezett helyről, óriásokról, tündérlányokról, fenyőfákról, nagy csatákról, a kakukkfűillatú pusztákról érkezett hét legényről. „A gyerekeknek életkoruknak megfelelően meg kell ismerniük múltunkat, és ez nyilvánvalóan először mesékkel, legendákkal kezdődik. Aki ismeri ezeket, lehet, hogy később történelemkönyveket is fog olvasni\" – mondta el az előadó.
A történelemóra során bemutatta, milyen is volt a honfoglalás kori harcosok viselete, a vaddisznóbőrből és farkasbőrből készült süveg, sisak, fokos bárd, nyíl. „Nyilvánvaló, a gyerekeknek meseszerűen, élményszerűen kell előadni a történelmet, de a korabeli viseletnek, fegyverzetnek úgy kell kinéznie, mint amilyen volt\" – mutatott rá.
Az előadás-sorozat hétfőn Sepsiszentgyörgyön kezdődött, szerdán Székelyudvarhelyen délelőtt 10 órától a villanytelepi napközi otthonban, majd délután 1 órától a Tamási Áron Gimnáziumban, csütörtökön 10 órától a marosvásárhelyi Stefánia Óvoda szervezésében a Református Egyház Épületében 10 órától, majd délután 1 órától a Bolyai Farkas Középiskola dísztermében folytatódik.
Pénteken délelőtt 10 órától Kolozsváron a János Zsigmond Unitárius Kollégium óvodájában, 14 órától a Báthori István Elméleti Gimnázium dísztermében ismerkedhetnek meg a gyerekek a magyar honfoglalás korával.
Péter Beáta
Hagyományteremtő szándékkal, első ízben szerveznek bor- és rózsafesztivált Nagyenyeden. A május 23. és 25. között tartandó fesztivál a Fehér megyei település turizmusát lendítené fel, a város nemrég megkapta a rózsák városa címet is.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
szóljon hozzá!