Sarki fény Kolozsvárról fotózva
Fotó: Hudin Lucian/Facebook
Számos megyében észleltek sarki fényt vasárnap napnyugta után, amikor az égbolt gyönyörű bíborvörös színekben pompázott.
2023. november 05., 22:522023. november 05., 22:52
2023. november 05., 23:302023. november 05., 23:30
A Romániában rendkívül ritka természeti jelenség felbukkant többek között, Bihar, Kolozs, Krassó-Szörény, Temes, Giurgiu, Ialomița és Tulcea megyében, valamint Bukarestben is. Az AstroInfo román asztronómiai szakportál több fényképfelvételt is közzétett közösségi oldalán a sarki fényről (aurora borealis), amely szakírói szerint a legfényesebb és legkiterjedtebb volt Románia égboltján az elmúlt húsz évben.
A Temes megyei Sándorházán is megörökítették a nálunk ritka jelenséget
Fotó: Alex Babiuc/Facebook
Magyarország megannyi pontján is megörökítették a sarki fényt. Az Időkép.hu időjárási portál tájékoztatása szerint vasárnap naplemente után, idén 10. alkalommal tűnt fel a jelenség, de sohasem volt még ennyire erős, csodás, mint most. Közölték, a sarki fényt szabad szemmel is látni lehetett Magyarország nagy részén, webkameráik pedig szó szerint kiégtek a fellobbanó rózsaszín fénytől.
Színpompa a Lugos közeli Panyón, Temes megyében
Fotó: Andrei Gornic/Facebook
A sarki fény (az északi féltekén gyakran északi fény (aurora borealis), délen aurora australis) a Wikipédia szerint a Föld északi és déli sarkánál a légkörbe behatoló töltött részecskék (elsősorban protonok és elektronok) által keltett időleges fényjelenség. Leginkább késő ősztől kora tavaszig figyelhető meg gyakrabban (de nem állandóan) az északi sarkkörtől északra, illetve a déli sarkkörtől délre. Magyarországról és Romániából általában nem látható.
Sarki fény az északi égbolton Nagykanizsáról fotózva
Fotó: MTI/Varga György
Sarki fény akkor keletkezik, amikor a napszél annyira felkavarja a magnetoszférát, hogy töltött részecskék hatolnak be a napszélből és a magnetoszférából a felső légkörbe, a Föld mágneses mezejének vonzására, ahol energiájuk egy részét átadják a légkörnek. A légkör összetevői emiatt ionizálódnak és gerjesztődnek, így fényt bocsátanak ki különböző színekben. Formáját az ionizálódott összetevők mozgása határozza meg. A beérkező protonok elektronbefogással hidrogénatomokká alakulnak, így a gerjesztett hidrogénatomokra jellemző színeket bocsátják ki (vörös, kék, ibolya). Ez inkább alacsonyabb szélességeken látható; a légkör leggyakoribb összetevői az oxigén (vörös, zöld) és a nitrogén (kék, ibolya) színei is láthatók.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!