A kincses városi füvészkertben a nagy testű azúrlepkék is láthatóak a rendhagyó kiállításon
Fotó: Macalik Kunigunda
Óriás méretű, az Amazonas térségéből és Ázsia trópusi erdőiből származó lepkék tekinthetők meg a kolozsvári botanikus kertben. Macalik Kunigunda biológus, a kiállítás szervezője a Krónikának elmondta, a hatodik alkalommal megszervezett, október 9-ig látogatható időszakos kiállítás az egzotikus rovarok bemutatásán túl a hazai lepkefauna szépségére és védelmére is felhívja a figyelmet.
2022. október 01., 13:052022. október 01., 13:05
2022. szeptember 29., 13:132022. szeptember 29., 13:13
Repkedő színkavalkád, óriás méretű egzotikus lepkék várják az érdeklődőket idén is a kolozsvári botanikus kertben. A hatodízben megszervezett Lepkék a levegőben elnevezésű kiállítás az Amazonas medencéjéből és Ázsia trópusi területeiről vonultat fel lepkefajokat, a múlt hétvégén nyílt „rendhagyó tárlat” október 9-ig látogatható a kincses városi füvészkert egyik üvegházában. Az oktatási-nevelési céllal létrehozott élőlepke-kiállítást évről évre nagy érdeklődés övezi, a felnőtt látogatók mellett rendszerint iskolai csoportok is felkeresik a Biológiai Intézet mögötti kaktuszházban berendezett tárlatot – mondta el a Krónikának Macalik Kunigunda biológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének oktatója, a kiállítás egyik szervezője.
Az idei kiállítás fő attrakciója a pompás királylepke, amely több száz kilométert képes vándorolni Észak-Amerika déli részéről Mexikóig
Fotó: Macalik Kunigunda
„Annak ellenére, hogy sok külföldi látogatója is van a kiállításnak, kifejezett célcsoportunk a kolozsvári diákok, illetve egyetemisták, ezért is nem időzítjük a kiállítást a nyári vakáció idejére, hanem szeptember végén, október elején tartjuk, amikor szervezett iskolai programként tanítók, tanárok kíséretében érkeznek az ismeretterjesztő, interaktív programra a diákcsoportok – fejtette ki a biológus. Hozzátette, a kiállítás struktúráján nem változtattak a korábbi kiadásokhoz képest, és a helyszín is jónak bizonyult a lepkék bemutatásához, annak ellenére, hogy a kaktuszok téliesítése miatt csak két hétig látogatható a lepkeház.
Az időszakos kiállítás azon túl, hogy bemutatja a trópusok látványos lepkefajait, interaktív formában kívánja közelebb hozni a rovarvilágot a látogatókhoz, és a nagy testű lepkéken keresztül – melyek testfelépítése szabad szemmel is jól látható – felhívja a figyelmet a nálunk őshonos lepkefauna szépségeire, azok védelmének fontosságára.
„A rovarok közül a lepkék a legszínesebbek, és mivel ezek nem szúrnak-csípnek, az emberek általában nem félnek, irtóznak tőlük, így rajtuk keresztül a rovarvilág is megismertethető. A nagy testű, egzotikus lepkék esetében mikroszkóp nélkül megfigyelhető az egyes egyedek testfelépítése, látható a pödörnyelv, a csáp, szárnyaik alsó és felső mintázata, ami különleges élményt nyújt a látogatók számára.
– részletezte az egyetemi oktató.
Megjegyezte, az ismeretterjesztő kiállításnak természetvédelmi vonzata is van, a „tárlatvezetéseken” rendszerint beszélnek arról is, hogyan őrizhetjük meg a lepkefaunánkat, miként biztosíthatjuk a lepkék számára az élőhelyet, a vegyszermentes tápnövényeket, valamint városi térben milyen virágokat, növényeket ültethetünk a kiskertbe, erkélyre, amelyek odavonzzák a különböző lepkefajokat.
Fotó: Macalik Kunigunda
Az eseményen bemutatott trópusi tarka lepkék tenyészetekből származnak, báb formájában kerülnek Kolozsvárra, a kiállítás keretében fejlődnek ki, és mivel a kifejlett egyedek élettartama viszonylag rövid a természetben is, így egy-két hétig láthatóak az üvegházakban.
Ez a lepkefaj nagyon erős, riasztó narancssárga-fekete, úgynevezett aposzematikus színkombinációval rendelkezik, ami azt jelzi az élővilágban, hogy az illető rovar vagy állat veszélyes, mérgező, ami annak köszönhető, hogy a faj lárvái toxinokat tartalmazó selyemkóróval táplálkoznak, és kifejlett rovarként, imágóként is ott vannak a méreganyagok a testükben. Ebből a fajból három is repül a lepkeházban, és nagyon látványos, ahogy nektárt szívogatnak a számukra kitett virágcsokrokról – mesélte a biológus.
A tárlaton látható „lepkekészlet” folyamatosan változik annak függvényében, hogy épp milyen egyedek kelnek ki a bábokból, a kiállítás két hete alatt szinte mindennap más a kínálat mind az egyedszámot, mind a fajokat tekintve. A hét elején például nagyon szép volt, ahogy tíz nagy testű azúrlepke (Morpho peleides) röpködött az üvegházban. A lepkék viselkedését az időjárás is befolyásolja, ha esős-borús az idő, kevesebbet röpködnek, általában délben és kora délután aktívabbak – tette hozzá.
Fotó: Macalik Kunigunda
A biológus arról is beszélt, hogy számos kihívással néznek szembe a kiállítás létrehozásakor, ugyanis nem csak az a fontos, hogy megfelelő körülményeket, magas hőmérsékletű és páratartalmú közeget biztosítsanak a bábok kikeltetéséhez, hanem figyelni kell az ezeket megtámadó penészre vagy gombákra is.
„Egyes lepkéknek viszonylag egyszerű a táplálásuk, azoknak, amelyek trópusi erdőkből származnak, erjedő gyümölcsök levét szívogatják, így a kiállítási térben narancsszeleteken, szilva- vagy körtedarabkákon táplálhatók, vannak viszont olyan fajok is, amelyek specifikusabbak, csak növényekről, virágokról hajlandók nektárt szívogatni, ilyenek például a hosszabb faroknyúlvánnyal rendelkező pillangófélék. Ezek számára gondot okoz főleg ősszel olyan virágokat biztosítani, amelyek nem voltak permetezve, illetve melyek hosszú pártacsővel, sok nektárral rendelkeznek” – részletezte Macalik Kunigunda.
Fotó: Macalik Kunigunda
Hozzátette, sok esetben a nagy tömeg is zavarja a lepkéket, ezért egy időben csak korlátozott számú látogatót engednek be az üvegházba, akik számára a kiállítás szervezői ismertetik, mi a teendő, ha például rájuk száll egy lepke. A kiállítás naponta 10 és 16 óra között tekinthető meg, a látogatási díjat magába foglalja a botanikus kerti belépőjegy.
Fotó: Macalik Kunigunda
Megnyílt pénteken este a kolozsvári karácsonyi vásár, magyar feliratot is olvashatnak az odalátogatók az egyik kapun. Fényjátékkal vette kezdetét a kincses város Főterén szervezett karácsonyi vásár, amely január elsejéig lesz nyitva.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
szóljon hozzá!