Fotó: Facebook/Novák Katalin
„Magyarország két nagyszerű magyar elme világraszóló sikerét ünnepli” – kezdte beszédét a köztársasági elnök hétfőn Budapesten, amikor díszvacsorát adott a két Nobel-díjas tudós tiszteletére a Pesti Vigadóban.
2023. október 17., 08:372023. október 17., 08:37
„Vágyunk a pillanatokra, amikor átérezhetjük a magyar nemzet mindenek felett való, magától értetődő összetartozását, és ilyen a mostani pillanat is” – hangsúlyozta a köztársasági elnök.
A köztársasági elnök elmondta: Karikó Katalin és Krausz Ferenc a miénk, hozzánk tartoznak, ahogy mi is hozzájuk.
– fogalmazott. Hozzáfűzte: örülni sok mindennek lehet, de az igaz öröm az, amikor egymásnak örülhetünk.
Karikó Katalin és Krausz Ferenc számára is erőforrásul szolgált az a tudás, amit magyar tanáraiktól a magyar iskolákban kaptak. Novák Katalin beszédében kiemelte: valódi pedagógusok nélkül nem juthatnak el a tehetségek még a pálya elejéig sem, nemhogy a csúcsára.
Hiszen ki tudná jobban, mit és hogyan kell tanítani a sikeres élethez, mint két ilyen sikeres ember – tette hozzá.
Novák Katalin kitért arra, hogy a díszvacsorára meghívták a Stipendium Peregrinum ösztöndíjasait, akik a magyar állam támogatásával a világ legjobb egyetemein tanulhatnak, és olyan fiatal nők is jelen vannak, akiket inspirálhat és megerősíthet az első magyar Nobel-díjas nő sikere.
„Hogy lehet az, hogy egy tizenötmilliós nemzet ilyen mértékben van jelen a világ tudományos vérkeringésében?” – tette fel a kérdést az államfő. Mint fogalmazott, a magyar recept titka a magyar nyelv, a magyar észjárás, emellett „belenevelődünk a magyar kultúrába, értékvilágba, hitbe, a ránk jellemző szabadságszeretetbe. Olyan örökség ez, amely inspirál, találékonyságra késztet, kreatív megoldásokra ösztönöz”.
Karikó Katalin biokémikus és Drew Weissman amerikai mikrobiológus az idei orvosi-élettani Nobel-díjat kapja az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését megalapozó felfedezéseikért. A magyar tudós a hétfői budapesti ünnepségen arról beszélt, hogy a kisújszállási vályogházban, ahol felnőtt, nem volt folyóvíz, mégis a boldogság szigetén töltötte gyermekkorát.
Középiskolai biológia-tanárom hitette el velem, hogy kutató lehetek, amikor még azt sem tudtam, mit jelent ez. Fontos, hogy később is olyan emberek vettek körül, akik formáltak. Sok nehézséggel kellett megküzdenem, mindegyik után jobb lettem, most, hogy minden adott számomra, nem tudom, mi lesz” – mondta tréfásan Karikó Katalin. Kiemelte: amikor azt mondták, sikertelen, mert nem sikerült nyernie a pályázatokon, akkor nagyon sikeresnek érezte magát, mert a kísérletei egyre jobbak lettek. „Itt van ezen a különleges eseményen az a két asszisztensem, akik huszonnégy éven át segítettek nekem” – tette hozzá.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Krausz Ferenc magyar fizikus fizikus, Pierre Agostini Egyesült Államokban tanító francia fizikus és Anne L'Huillier Svédországban dolgozó szintén francia fizikus társaságában kapta meg az idei fizikai Nobel-díjat az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikért.
„Eddig nem volt olyan diagnosztikai eljárás, amely korai észlelést, megbízható védelmet nyújtott volna, a rák, a szív- és érrendszerei betegségek, az anyagcsere-zavarok ellen, emellett megfizethető is. Azt reméljük, hogy találtunk egy eljárást, amely képes lehet ezeket a feltételeket kielégíteni. Miniszterelnök úr és a kormány támogatásának köszönhetően 2019-ben elkezdhettünk egy világviszonylatban is egyedülálló vizsgálatot Magyarországon, amelybe tízezer embert sikerült bevonni. Közülük kétezer esetében állapítottuk meg, hogy életmódváltásra van szükség, különben cukorbetegek lehetnek” – mondta Krausz Ferenc.
A tudós elmesélte, hogy emailt írt neki a székesfehérvári Vasvári Pál általános iskola egyik nyolcadik osztályos diákja, aki fizikusnak készül, de eddig erről mindenki lebeszélte. A diák azt írta, a magyar fizikus Nobel-díja ezt a helyzetet gyökeresen megváltoztatta. A díszvacsorán jelen volt mások mellett Kövér László, Gulyás Gergely, Semjén Zsolt, Pintér Sándor és Csák János, Karácsony Gergely, a parlamenti pártok frakcióvezetői, az MTA és a MMA elnökei, valamint a kulturális és tudományos élet meghatározó szereplői.
Karikó Katalin biokémikus, kutatóbiológus, a koronavírus elleni mRNS-alapú vakcina egyik fejlesztője megkapja az orvosi Nobel-díjat – jelentették be hétfőn.
Krausz Ferenc Németországban élő magyar születésű fizikus, Pierre Agostini Egyesült Államokban tanító francia fizikus és Anne L'Huillier Svédországban dolgozó szintén francia fizikus kapja az idei fizikai Nobel-díjat.
Román hazafias nótákkal emlékeztek Avram Iancu móc szabadságharcosra a kolozsvári Untold fesztivál vasárnapi zárónapján. Az RMDSZ szerint a románok körében nagy kultusznak örvendő 1848-49-es szabadságharcos több száz magyar civil haláláért felelős.
Jövő hétfőn tetőzik a Perseida meteorraj, ekkor figyelhető meg az égbolton a legtöbb hullócsillag – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-vel.
A hétköznapi alkotáshoz rövid időn belül elsajátítható néhány technika, de a szövés egy életen át is tanulható mesterség – vallja Antal Imola Junior Prima- és a Népművészet Ifjú Mestere díjas vászonszövő.
A nemzetközi ifjúsági nap alakalmából augusztus 12-én, hétfőn korosztálytól függetlenül ingyenes belépést biztosítanak a kolozsvári Állattani Múzeumba.
Főként a nyári hónapokban sokaknak fejtörést okozhat, hogy amennyiben az utazási körülmények nem teszik lehetővé a kisállat szállítását, kire bízzák házi kedvencüket kirándulásuk idejére. Dósa Gerő kolozsvári állatorvossal beszélgettünk.
Jövő héten elkezdődnek a telegai ásványfürdő felújításai munkálatai, a Prahova megyei település polgármestere szerint egy év múlva már meg is nyitják a nagyközönség előtt az ország legnagyobb sótartalmú gyógyfürdőjét.
Sikeresen befejezte küldetését szerdán a nemzetközi szinten is egyedülállónak számító VIREO magyar műhold, amelynek célja a mesterséges intelligencia űrbeli használata volt.
Csütörtökön 16 órakor megnyitják a kapukat Románia legnagyobb fesztiválján, a kolozsvári Untoldon.
Fegyverrel fenyegettek, és származása miatt sértegettek egy gyorsétkezdében dolgozó izraeli állampolgárt Bukarestben – közölte szerdán a fővárosi rendőr-főkapitányság.
Kicsi a világ, de azért alaposan le tud fárasztani – vontuk le a következtetést, miután életünk egyik legnagyobb kalandjaként az albán tengerpartig és vissza autóztunk. Sok fotóval tarkított élménybeszámolónkban bemutatjuk az utazás viszontagságait.
szóljon hozzá!