Átadta a fáklyát a belga király

II. Albert belga király lemondásának minden apró részletét tudni véli és csütörtöki számában ismerteti is a második legnagyobb példányszámú francia nyelvű belga napilap, a La Libre Belgique.

MTI

2013. július 04., 17:572013. július 04., 17:57

A lap királyi thrillernek és hallatlan fél napnak nevezi a szerdának azt a részét, amely azután vette kezdetét, hogy felröppentek a találgatások, hogy a király lemond a trónról, és akkor ért véget, amikor a televízióban és a rádióban II. Albert száját elhagyták ezek a mondatok: \"Korom és egészségi állapotom nem teszi lehetővé, hogy úgy lássam el feladataimat, ahogyan szeretném. Ideje átadnom a fáklyát a következő nemzedéknek. Nyugalommal és bizalommal szeretném tudatni Önökkel, hogy nemzeti ünnepünkön, július 21-én a trónörökös, fiam, Fülöp javára le szeretnék mondani\".

A lap ismerteti, hogy szerdán reggel nyolckor egy fekete autó utasa egy olyan, egyetlen gépelt oldalból álló levelet kézbesített a miniszterelnöki hivatalba, amely megváltoztatja Belgium történelmét. A levélből, amelyet a lap teljes terjedelmében közöl, kiderül, hogy a király és a kormányfő beszélt már korábban az uralkodó lemondásáról, és Elio Di Rupo azt kérte, II. Albert ne siesse el a döntést, és minden szempontot mérlegeljen, vagyis marasztalni próbálta a királyt. Ennek dacára, \"minden legitim szempont\" mérlegelését követően a király tudatja: távozni óhajt az ország éléről. Di Rupo ezt követően a beszámoló szerint SMS-ben értesítette helyetteseit, hogy a 9 órára meghirdetett kormányülés 13 órakor lesz, a királyi palotában. Az egyesével érkező politikusoknak pedig kora délután csak annyit mondott: a király beszélni akar veletek. És ők ennyiből tudták is, hogy miről.

Ezt követően a lap szerint II. Albert a könnyeivel küzdve, remegő hangon, elhomályosult tekintettel közölte velük: nem bírja tovább. A király elnézést kért, azt mondta, nem gondolta volna, hogy ennyire elérzékenyül - számol be az eseményekről a lap, amely szerint az uralkodó úgy adta elő indokait, mintha családtagok, barátok között lenne. Elmondta, hogy amikor legutóbb az északi-tengeri rákhalászoknál járt, nagyon elfáradt, mindössze 200 métert kellett megtennie gyalog, de ez rettentően kimerítette. A király a lap szerint gratulált a kormányfőnek és helyetteseinek, azt mondta, büszke rájuk, és hogy már korábban távozni akart az ország éléről - már a kormány hivatalba lépésének másnapján -, de környezete akkor még maradásra tudta bírni, most viszont már nem tudja folytatni az uralkodást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 22., kedd

Elhunyt Ozzy Osbourne, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja

Elhunyt Ozzy Osbourne, a Black Sabbath egykori frontembere, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja. A zenész 76 éves volt. A halálhírt családja jelentette be kedden.

Elhunyt Ozzy Osbourne, a heavy metal egyik legikonikusabb alakja
2025. július 19., szombat

Zord időjárás nehezíti Varga Csaba K2-expedícióját

Lavinák és zord időjárás nehezítik Varga Csaba nagyváradi hegymászó K2-expedícióját – számolt be a legfrissebb fejleményekről Facebook-oldalán a Hazajáró.

Zord időjárás nehezíti Varga Csaba K2-expedícióját
2025. július 18., péntek

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen

Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.

Jelblokkolóval próbálta megakadályozni a puskázást, eljárás indult az egyetemi tanár ellen
2025. július 18., péntek

Balesetben meghalt Felix Baumgartner, aki ejtőernyős ugrás során elsőként lépte át a hangsebességet

Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.

Balesetben meghalt Felix Baumgartner, aki ejtőernyős ugrás során elsőként lépte át a hangsebességet
2025. július 17., csütörtök

Sokan csak álmodnak annyi pénzről, amennyit egy indiai futár keres Romániában

A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.

Sokan csak álmodnak annyi pénzről, amennyit egy indiai futár keres Romániában
2025. július 16., szerda

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot

A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.

A nyári utazási időszakban román rendőrök Magyarországon, magyar rendőrök pedig a Partiumban teljesítenek szolgálatot
2025. július 16., szerda

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle

Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.

Öt nap fesztiválozás az elektronikus zene birodalmában - Kezdődik a bonchidai Electric Castle
2025. július 15., kedd

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván

Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.

Kultúrát visz a Beszterce-Naszód megyei szórványba az Ifjúsági Karaván
2025. július 15., kedd

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát

Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.

Nicușor Dan fapadossal vitte milánói kiruccanásra a kislányát
2025. július 14., hétfő

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen

Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.

Újabb kutatások: a feltámadásra utaló jelek fedezhetőek fel a torinói leplen