A megfelelő ápolás a ragyogó bőr titka – A gyógynövényalapú termékek pozitívumait hangsúlyozza Gáspár Kinga kozmetológus

Gáspár Kinga kozmetológus •  Fotó: Facebook

Gáspár Kinga kozmetológus

Fotó: Facebook

A hideg időjárásnak és a bőrtípusoknak megfelelő arc- és testápolás fontosságára hívja fel a figyelmet Gáspár Kinga Marosvásárhelyen élő orvosi kozmetológus. A szakember a gyógynövényekből készült kozmetikumok jótékony hatásairól, nagyanyáink szépségtrükkjeiről is beszélt a Krónikának.

Oláh Eszter

2021. október 13., 20:242021. október 13., 20:24

2021. október 13., 21:062021. október 13., 21:06

Az ősz beköszöntével, az időjárás változásával az immunrendszerünkhöz hasonlóan bőrünk is komolyabb odafigyelést igényel – mondta el lapunknak Gáspár Kinga Marosvásárhelyen élő orvosi kozmetológus, akivel a bőrtípusoknak megfelelő ápolási technikákról, a bőrünket érintő környezeti hatásokról és a természetes alapanyagból készült kozmetikumok előnyéről beszélgettünk.

„Egészségünk állapotát bőrünk is jelzi, ezért egyáltalán nem mellékes, milyen kozmetikumokat használunk, ezenkívül a bőrtípusunknak megfelelő kozmetikumokkal elkerülhetők a bőrgyógyászati problémák is”

– hívta fel a figyelmet a szakember.

Száraz, ellenálló, pigmentált vagy ráncos

Elmondta, több évtizeden át a száraz, zsíros, érzékeny és kombinált (zsíros és száraz) bőrt vélték a négy fő bőrtípusnak, ám ahogy a bőrápolási készítmények piaca bővült, úgy az osztályozás is árnyaltabb lett. Leslie Baumann amerikai bőrgyógyász-kutató a következőképpen határozza meg a bőrtípusokat: zsíros vagy száraz, érzékeny vagy ellenálló, pigmentált vagy nem pigmentált és végül ráncos vagy feszes – részletezte Gáspár Kinga.

„A valóságban többféle kombináció előfordulhat, ezért tizenhat különböző bőrtípust határozhatunk meg Baumann osztályozása alapján. Ezek a bőrtípusok másfajta ápolást igényelnek: egy száraz, érzékeny, pigmentált és ráncos bőrrel rendelkező egyénnek nem ajánlott ugyanaz a termék, mint amit egy zsíros, ellenálló, nem pigmentált és feszes bőrrel rendelkező személy használhat” – magyarázta a kozmetológus. Megjegyezte, a bőrproblémák kialakulását vagy súlyosbodását elkerülendő, érdemes tisztában lenni bőrünk textúrájával, így könnyebben tudjuk kezelni az esetleges hibákat és tökéletlenségeket.

Egyénre szabott bőrápolási rituálé

Az egyén bőrtípusának megfelelően manapság az ápolási lehetőségek igencsak változatosak. A környezeti hatások – például a levegő, stressz vagy táplálkozás – révén bőrünk bármikor megváltozhat, sőt az életszakaszok függvényében is folyamatosan módosul, így szépítését is ehhez kell igazítani – mondta a szakember.

Hozzátette, valamennyi bőrtípusnak szüksége van a tisztításra, a hidratálásra-táplálásra és a tonifikálásra.

Akiknek egészséges a bőrük, az a feladatuk, hogy megfelelő arckezeléssel és táplálkozással fenntartsák a bőr vitalitását, akiknek pedig érzékeny, fontos, hogy elkerüljék az alkoholt vagy parfümöt tartalmazó kozmetikai szereket, ezek ugyanis irritálttá tehetik a bőrt, és allergiás reakciókat is kiválthatnak – hívta fel a figyelmet Gáspár Kinga, aki javasolja, ha megtaláltuk azt a terméket, ami jó hatással van bőrünkre, és nem okoz semmiféle kellemetlenséget, tartsunk ki a használata mellett.

Hidratálás őszi, szeles időben

Az évszakok váltakozása szintén meghatározza az arc- és testápolást, ugyanis a hűvösebb hónapokban jobban szárad a testünk külső része, többen panaszkodnak érdes, repedezett bőrre – mondta a kozmetológus. „A hideg, szeles napok beköszöntével gyakrabban zuhanyozunk forró vízzel, ami jobban szárítja a bőrt. Ezenkívül a szappan, a habzó arclemosók, illatosított tusfürdők károsíthatják a bőr természetes védőrétegét, ezért azt a típust, amelyik hajlamos a kiszáradásra a hideg évszakokban, különösen fontos az előbbiekben felsoroltaktól óvni” – tért ki a szakember.

Az őszi–téli periódusban alkalmazható arc- és testápolási praktikákról elmondta, reggel és este a hidratáló krém használata kihagyhatatlan, ezenkívül a nagyobb hatékonyság érdekében a kozmetikumokat ajánlott közvetlenül fürdés után alkalmazni.

A külső ápolás mellett ugyanolyan fontos az egészséges táplálkozás is: az omega–3-ban gazdag ételek – halak, olajos magvak – fogyasztása segít megőrizni a bőr hidratáltságát, ugyanis a többszörösen telítetlen zsírsavak kulcsfontosságú összetevői a bőr védőrétegének – hangsúlyozta Gáspár Kinga.

Természetes összetevők vs. szintetikus kozmetikumok

A modern technológiáknak köszönhetően a szépségipar is jelentős átalakuláson ment keresztül: míg nagyanyáink idejében nagyrészt csak a természetben fellelhető összetevőkből készítettek krémeket, szappanokat, addig ma már mesterségesen előállított kozmetikai termékek is sorakoznak a drogériák, szupermarketek polcain. Utóbbiak legtöbb esetben kémiailag összeállított színezékeket és tartósítószereket, parabéneket tartalmaznak, amelyek használata hosszú távon káros a szervezetre – hívta fel a figyelmet a kozmetológus.

Ezzel szemben a gyógynövényalapú, természetes összetevőket tartalmazó termékek jótékony hatást fejtenek ki a bőrre – vont párhuzamot a szakember. Hozzátette, gyógyfüvekkel, növényekkel belső tisztítókúra is végezhető, ami pozitívan hat bőrünkre is. „A zsályatea kívül-belül gyulladáscsökkentő hatást fejt ki, segítve a méregtelenítést. A körömvirágból készült krém jó fertőtlenítő, sőt akár sebgyógyító, használható a nap okozta égésre is. A szőlő fogyasztása meggátolja a korai ráncok megjelenését, mivel C-vitamint és antioxidánsokat tartalmaz” – osztotta meg a szépségtitkokat a Gáspár Kinga.

A természetes anyagokat felhasználó szépségápolási receptek tárháza kimeríthetetlen, ezért érdemes nagyanyáink szépségtanácsait megfogadni, házi készítésű kozmetikumokat előállítani, kipróbálni – mondta el a szakember.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben

Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben
2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé