Vlagyimir Putyin magánélete államtitok

Feleségét, Ljudmilát csak ritkán látni, két lánya pedig láthatatlan – az egykori KGB-ügynök, a hétvégi választáson minden bizonnyal harmadik államfői mandátumát is megszerző Vlagyimir Putyin jelenlegi kormányfő államtitokként kezeli magánéletét, és egy újságot be is záratott, miután beszámolt Oroszország erős emberének és egy ifjú sportolónőnek a feltételezett viszonyáról.

2012. március 02., 09:182012. március 02., 09:18

A Moszkovszkij Korreszpongyent című napilap 2008 áprilisában kényszerült lehúzni a rolót, mindössze néhány nappal azután, hogy Putyin és a nála kétszer fiatalabb Alina Kabajeva olimpiai bajnok tornásznő esetleges összeházasodásáról vizionált. Putyin visszautasította ezeket a pletykákat, és keményen megfenyegette azokat, akik „erotikus képzelődéseik közepette mások magánéletébe ütik taknyos orrukat”. Azóta gyakorlatilag nem jelent meg a nyilvánosság előtt Putyin felesége. A tavaly decemberi parlamenti választáson nem kísérte el férjét szavazni, s egyedül ment el Putyin a karácsonyi misére is, miközben – utódja és feltehetően elődje is – Dmitrij Medvegyev leköszönő elnök felesége társaságában jelent meg. A kormányfő-elnökjelölt két lányáról semmit nem tudni, a 26 éves Marija és a 25 éves Katyerina a nyilvánosságnak megmutatott utolsó fényképeken még gyerek volt. Gleb Pavlovszkij, Putyin egykori tanácsadója rámutatott, a politikus egyáltalán nem akar beszélni a magánéletéről, és erről minden jelentős médium vezetőjét tájékoztatták. Emiatt egyetlen újságíró sem merészel hozzányúlni ehhez a kényes témához. „Első államfői mandátumának kezdetén, tíz évvel ezelőtt Putyin biztonsági megfontolásokból rejtette el lányait a nyilvánosság elől, de azért egy-egy hírmorzsa kiszivárgott róluk. Ma már új személyiségképpel rendelkezik, egy magányos emberével, aki az állammal kötött házasságot” – fogalmazott Pavlovszkij.

E tabutémát vetette fel az ellenzék egyik nagy, februárban tartott moszkvai tüntetésén Artyom Troickij zenekritikus, aki a több tízezer résztvevő előtt kijelentette, hogy az országnak tudnia kell az elnök családjáról. „Kilenc évvel ezelőtt a lányai a szentpétervári egyetemen tanultak, de senki nem látta őket. A jelölt (Putyin) felesége olyan ritkán jelenik meg a nyilvánosság előtt, hogy azt híresztelik, kolostorba vonult. És ehhez még hozzájönnek a pletykák a fiatal barátnőkről és eltitkolt gyermekekről” – írta blogjában, amelyben elítélte a Kreml „kékszakállú hercegét”. Szokatlan bátorságot tanúsított az elnökválasztás előtt három héttel egy kis moszkvai színház, amely a Silvio Berlusconi volt olasz kormányfő és Putyin nevének összevonásából származó címmel (BerluszPutyin) állított színpadra egy tiszteletlen szatírát. A Teatr.doc nevű színházban bemutatott darab Dario Fo irodalmi Nobel-díjas író egyik, a L’Anomalo Bicefalo című alkotásának adaptációja, amely arról szól: mi történne, ha egy merénylet után a megölt Berlusconi agyának felét a sebesült Putyin fejébe ültetnék át. (Berlusconi és Putyin amúgy nagy barátok hírében állnak.) Az előadások teltházzal mennek, a nézők sorban állnak az utcán, hogy jegyhez jussanak. Olga Kristanovszkaja szociológus szerint Putyin magánéletének átláthatósága csak a lakosság kevesebb mint tíz százalékát, a Nyugat-barátokat foglalkoztatja. Összességében az orosz társadalom nagyon konzervatív: a férfiaknak különleges szerepük van, s a hatalmat nem kell megosztaniuk feleségükkel. Az ország történelmében kivétel volt Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök és felesége, Raisza. Gorbacsov nem titkolta elegáns és művelt felesége iránt érzett szeretetét, s Raisza folyton rivaldafényben állt, ami rettenetesen bosszantotta az oroszokat.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei