Tíz vezércsel és húsz Schubert-dal

Tíz vezércsel és húsz Schubert-dal
Beszélgetés Portisch Lajos nemzetközi sakknagymesterrel, a Nemzet Sportolójával – Mikor és miért kezdett el sakkozni? – Gyerekkoromban, karácsonyi ajándék gyanánt, az öcsémmel kaptunk egy sakk-készletet a szüleinktől. Minden gyerek szeret nyerni abban a játékban, amelyben részt vesz, ezért nyilván örültünk, amikor megvertük a felnőtteket. Én akkor már – azaz gyerekkoromban – komolyan tanultam hegedülni,

Gazda Árpád

2008. június 27., 00:002008. június 27., 00:00

sokszor azt is mondom viccesen, hogy nem is a sakkra születtem, különösképpen arra nem, ami most van. Az Isten az embert megáldja vagy megveri kétféle tehetséggel, és utána vívódik, hogy melyiket válassza. Számomra a zene megmaradt egyfajta nosztalgiának, örömnek és szenvedélynek – a hegedűt viszont abba kellett hagynom a sakk miatt. Gyerekfejjel azt hittem, hogy a sakkal nem kell annyit gyakorolni, hogy kényelmesebb foglalatosság – persze ez nagy tévedésnek bizonyult.
– Hogy élte meg az első sikereket?
– Gyerekkoromban még sírtam is az első vereségeknél… Azokban az emberekben, akik valamiben jeleskedve reflektorfénybe kerülnek, elég nagy a szereplési vágy. És ezt elég jól ki lehet elégíteni sikerekkel, győzelmekkel. Érdekes, hogy a hegedülés kapcsán nem szerettem szerepelni gyerekkoromban.
– Lázár Ervin kérdezte egykor Öntől egy interjúban: kitöltheti-e a sakk az ember életét? A válasz akkor az volt, hogy igen. Továbbra is így gondolja?
– Nagyrészt igen, de az ember mégsem lehet teljesen szakbarbár. Az életben én csak két dologhoz értek: a zenéhez és a sakkhoz. Amikor ezt nyilatkoztam, még világbajnoki ambícióim voltak. Miután rájöttem arra, hogy ez a hajó elment, újra kezdtem foglalkozni a zenével, több mint húsz-huszonöt éve, és azóta rendszeresen énekelek (bariton). Ma már az a kikötésem, ha meghívnak szimultán sakkversenyekre, hogy a tíz vezércsel mellé húsz Schubert-dal is jár. Ezért most már nem mondanám egyértelműen, hogy a sakk minden – bár a sakktudást is folyton újítani kell, mint egy zenei repertoárt.
– Szpasszkij exvilágbajnok ellen 1967-ig nem tudott nyerni. Van-e, volt-e valami, valaki az életében, ami vagy aki ellen nem tudott „nyerni”? Amit szeretett volna csinálni, de nem jött össze...
– Szpasszkij okosabb, mint én, mert inkább már nem játszik… Ott van, ugye, a hegedű, amiről már beszéltem. Még megvan a több mint százéves zenekari hegedűm, de az ujjaim már nem úgy mozognak, mint régen, tehát nyilvánvaló, hogy Bayreuthba már nem fognak meghívni egy Wagner-szerepre – talán még a kórusba sem, bár azt hiszem, még ott elmennék….
– Önt a Nemzet Sportolójává választották. Nem sokan mondhatják el ezt magukról.
– Igen, tizenketten vagyunk – akárcsak a Nemzet Színészei –, de sajnos egyre többen mennek el közülünk. Viszont mindenképpen felemelő dolog, hogy egy ország ilyen módon ismeri el és támogatja az értékeit.
– Vajon nem túl későn teszi ezt?
– Nézze, az egész világ megváltozott. A sportban az úgynevezett átkos időkben jóval kisebbek voltak a lehetőségek, de volt bizonyos létbiztonság, amit nagyon sokan visszasírnak, mert akkor a középszerűek vagy annál is gyengébbek vidáman megéltek. Ha egy futballista tíz méterig el tudta rúgni a labdát, akkor már beválasztották a szövetkezet focicsapatába, és kapott egy fizetett állást. De ma már ez nem így működik, ugyanakkor azonban a világ sportélvonalában – a sakkban is – alaposan növekedtek az anyagi lehetőségek. Ilyen értelemben nálunk kicsit későn kezdték a támogatást vagy dotálást. A sakknak viszont óriási felvevőpiaca van.
– Számtalanszor feltették már a kérdést, hogy mi a sakk leginkább: sport, művészet vagy tudomány? Ön mit gondol erről?
– Egyértelmű, hogy leginkább – főleg manapság – a sportelemek dominálnak. Azt felejtsük el, hogy tudomány lenne. Végül is egy ellenfelet kell legyőzni… Hogy művészet-e? A torna is művészet, meg labdarúgó művészekről is beszélnek, ilyen értelemben a sakk is az, természetesen.
– Amikor Önt a világ öt legjobb sakkozójaként tartották számon, a sakkozók zöme tudta, hogy ki az az öt. Manapság jó, ha tudjuk, hogy ki a világbajnok, és hogy milyen szervezettől kapta a címet.
– Az Élő-pontrendszernek is voltak már hátrányai, manapság a szponzorok beleszólása nagymértékben számít, ugyanis egy versenymeghívásnál leginkább azt nézik, hogy kinek mekkora pontszáma van. Ugyanakkor volt egy nehéz világbajnoki szisztéma, ami jól működött, és valóban a legjobbak jutottak oda, hogy vb-címért harcoljanak és világbajnokká váljanak. Ezek a ciklusok azonban hosszadalmasak voltak, és ma a verseny gyors és látványos lezajlása a lényeg. Természetesen sok esetben a sakk minőségének kárára történik mindez.
– Apropó sakk és minőség: annak idején Kaszparov meccset vesztett az IBM szuperszámítógépe ellen. Akkor sokan azon a véleményen voltak, hogy „emberi beavatkozás” történt, és „karpovi” lépést véltek felfedezni az egyik játszmában. Mára megfordult a világ, és számítógépes beavatkozásoktól tartanak a versenyzők.
– Erről nem akarok nyilatkozni, mert lehet, hogy közösen sem fogjuk tudni kifizetni az esetleges perköltségeket. Nem tudom, hogy miért volt fontos akkor a számítógépgyártónak (IBM) annyira durván beavatkozni a sakk világába. Azonban a számítógépes segítség kapcsán annyit tudok mondani, hogy semmi különbség nincsen ez és a más sportágakban annyira elharapózott doppingolás között. Lassan a sakkversenyeken is úgy kell a résztvevőket ellenőrizni, mint a reptéren, hogy nincsen-e náluk valamilyen segédeszköz. Én romantikus lélek vagyok, és ebben a kontextusban mondhatom: örülök annak, hogy sakkpályafutásom lejárt, mert megőrjítene a gondolat, hogy az ellenfelem esetleg tisztességtelen eszközökkel játszik.
– Az internet elterjedésével számos, a sakkot is érintő korlát szűnt meg létezni. Egyre gyakoribbak az ún. „freestyle” versenyek, ahol számítógép, adatbázisok és könyvek használata kimondottan ajánlott. Ez lenne a jövő sakkja?
– Ez teljesen nevetséges. Mint fentebb már említettem, a sakk sport, és ráadásul nagyon kemény küzdősport – ez az internetes mese azonban nem nevezhető annak. Nem érdemes szót vesztegetni rá.
– Sakkpályafutása kezdetén indult levelezési versenyeken is. Célja az elméleti tudás gyarapítása, a mélyebb pozicionális tervezés csiszolása volt. Játszott-e azóta ilyen versenyeken?
– Ez azért alakult úgy, mert vidéken voltam, és nem voltak komoly ellenfelek, így hát nem volt más választásom. Nem, nem játszottam többet levelezési versenyeken – nem az én világom, mert türelmetlen ember vagyok.
– Szereti a rapid játszmákat?
– Ez is olyan alfaj, amely a fiataloknak kedvez. Mindig hiányzott nekem a villámjátszmák rutinja, annak idején, amikor Karpov szekundánsa voltam, játszottunk vagy ötven villámpartit, talán egyet nyertem, egy-két döntetlen mellett. Hamarább vége van egy versenynek, látványosabb is, azonban a minőség elmarad a klaszszikus játszmákhoz viszonyítva. Előnye – pszichológiai szempontból –, hogy ha például vereséget szenved valaki, rögtön következik egy következő parti, ahol esetleg nyerhet az ember, és nem kell egy napot a vereség hatása alatt töltenie. Azonban azt egyáltalán nem tartom szerencsésnek, hogy világbajnoki címet rapid partikon döntsenek el! Ezek nagyon mesterkélt megoldások.
– 1978-ban, a nagy esélyes szovjet válogatottat megelőzve, Önnel az első táblánál, a magyar csapat olimpiai aranyérmet nyert. Manapság Lékó Péteren kívül nem nagyon szerepel magyar nagymester magas szintű tornákon. Ön szerint mi lehet a magyarázat?
– Ennek a fent említett Élő-pontrendszer az egyik oka. Ha manapság valakinek nincsen akkora pontszáma, hogy bekerüljön az első tízbe, akkor már nagyon kicsi az esélye annak, hogy rangos versenyekre meghívást kapjon. És most Lékón kívül nincsen magyar az első tízben. Ez is azt mutatja, hogy az Élő Árpád professzor által kidolgozott rangsorolási szisztéma komoly reformálást igényel. Azért legyünk korrektek: akkor a szovjet csapatot azért tudtuk legyőzni, mert Karpov nem volt ott, míg Szpasszkij már nagyon kilógott a válogatottból, és nemsokára el is ment Franciaországba. Ez nem jelenti azt, hogy nem voltunk nagyon jók, hiszen több ezüst és bronz is van a tarsolyomban...
– Ha fel kéne sorolnia három pozitív tulajdonságot, amivel egy jó sakkozónak rendelkeznie kell, melyek lennének azok?
– Inkább a negatív dolgokat emlegetném, azokból bizonyára több van… Mindenképpen fontos a koncentrálóképesség, az alkotóképesség és persze a hatodik sakkérzék, az intuíció.

Marton-Bardocz Sándor

 

Portisch Lajos
1937-ben született Zalaegerszegen. Az 1970-es és az 1980-as években a világ legjobb öt sakkozójának egyike, 1958 és 1981 között kilencszer volt magyar bajnok. Nemzetközi nagymester lett 1961-ben. 1956 és 2000 között válogatott. Legnagyobb sikere az 1978-as sakkolimpiai (a magyar válogatott éltáblásaként) aranyérem Buenos Airesben. 1964 és 1990 között nyolcszor jutott be a világbajnokjelöltek közé, 1977-ben és 1980-ban elődöntős volt. A legjobb Élő-pontszáma 1980-ban volt: 2655. 2004-ben a Nemzet Sportolójává választották. Hobbija az operaéneklés.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban