Nukleáris létesítmények – katonai célpontok?

Nukleáris létesítmények – katonai célpontok?
Atomlétesítmények mint katonai célpontok? A dobpergés egyre hangosabb. A nyugati vezetők több ízben is kijelentették: egyetlen opció sem kizárt, ha Irán nukleáris ambícióinak megfékezéséről van szó. És november közepén a Sunday Times című londoni lap arról számolt be, hogy Izraelben harmincszor volt legfelsőbb fokozatú, vörös riadó a dimonai atomreaktornál, miután a tel-avivi vezetés attól tartott, hogy Szíria megbosszulja az egyik atomlétesítménye ellen szeptemberben indított izraeli támadást.

Gazda Árpád

2008. január 04., 00:002008. január 04., 00:00

Izrael félelme a térség páratlan történelmét tükrözi. A második világháború óta kizárólag a Közel-Keleten hajtottak végre csapásokat atomtevékenység megakadályozására: Irakot Irán támadta 1980-ban és az Egyesült Államok 1991-ben és 2003-ban, míg Irak iráni és izraeli célpontokat támadott 1984 és 1987 között, illetve 1991-ben. De ezek a támadások soha nem jártak jelentõs radiológiai következményekkel, mivel a létesítmények épülõfélben voltak, jelentéktelen mennyiségû nukleáris anyagot tartalmaztak, a radioaktív elemeket eltávolították a támadás elõtt, vagy pedig a támadó elvétette a célpontot. Azonban egy Dimona elleni támadás más helyzetet teremtene. Tekintettel a radioaktív fertõzés veszélyére vajon megéri-e tovább mûködtetni a reaktort?

Dimona egyedülálló. Ez a térség legnagyobb atomerõmûve, és az egyetlen, ahol atomfegyverekhez szükséges anyagokat gyártanak. Amióta az 1960-as évek közepétõl mûködni kezdett, becslések szerint mintegy 200 atomfegyverhez elegendõ töltetanyagot termelt. David Ben Gurion, az ország elsõ miniszterelnöke azért avatta fel a létesítményt, hogy ellensúlyozza Izrael stratégiai sérülékenységét, a frissen létrehozott és tapasztalatlan hadsereget és a Nyugat vonakodását attól, hogy hivatalos szövetséget kössön Izraellel a zsidó állam védelmében.

Dimona nem Csernobil, a szerencsétlenül járt szovjet erõmû teljesítményének csupán 5 százalékára képes. Ennek ellenére az izraeli erõmû fûtõanyagával, a kivont plutóniummal és a nukleáris hulladékokat feldolgozó egységével jelentõs radiológiai kockázatot jelent, mivel egy katonai csapás nyomán mindez szétszóródhat a környezetben.

Az izraeli vezetés hallgatólagosan tudatosította a veszélyt. A hatóságok kálium-jodid tablettákat osztottak a lakosságnak Jerham, Dimona és Aruar városok térségében. A kálium-jodid megakadályozza, hogy a pajzsmirigy lekösse a radioaktív jódot, de nem gátolja meg más sugárzó elemek egészségre gyakorolt pusztító hatását. És az idõjárás, valamint a nukleáris kibocsátás mértékének függvényében a következmények távolabbi térségekre is kiterjedhetnek. Könynyebb sugárfertõzés érheti a térségben fekvõ izraeli, palesztin és jordániai városokat. Az egészségügyi következményeken kívül a fertõzés hisztériát kelthet az érintett lakosság körében, ez pedig az emberek ideiglenes kimenekítését és végleges elköltöztetését teheti szükségessé. Komoly, hosszú távú gazdasági következményekkel is számolni kell.

Izrael évtizedekig dacolt ezzel a kockázattal, hatékony légvédelmet vetett be, és lekicsinyelte ellenségei abbéli képességét, hogy kárt tegyen a dimonai atomerõmûben.

1984 májusában, miután megjelent egy könyvem a nukleáris létesítmények elleni katonai támadások következményeirõl, egy izraeli hírszerzõ tiszt meglátogatott Kaliforniában, és a reaktor, valamint egy tervezett atomerõmû esetleges sebezhetõségérõl érdeklõdött. A tiszt alulbecsülte a kockázatot, és azzal érvelt, hogy egyetlen arab állam légiereje sem gyõzheti le, és soha nem is fogja legyõzni az izraeli légvédelmet.

Akkoriban a történelem furcsa példákkal támasztotta alá ezt. Noha egyiptomi felderítõgépek incidensek nélkül fordultak meg Dimona közelében 1965 és 1967 között, az 1967-es háború idején Izrael lelõtte egyik saját Mirage vadászgépét, amely az atomlétesítmény közelébe tévedt. Néhány évvel késõbb, 1973-ban a Dimonát védõ erõk lelõttek egy líbiai utasszállítót, 108 utasával együtt.

De az 1991-es Öböl-háború szertefoszlatott minden múltból táplálkozó izraeli reményt. Az irakiak Scud rakétákkal lõtték Tel-Avivot, és az egyik veszélyesen megközelítette Dimonát. Amikor a Hezbollah 2006-ban Izrael északi részét bombázta, bebizonyosodott az ország sebezhetõsége rakétatámadás esetén. A Dimonát körülvevõ Arrow rakétavédelmi rendszer jobb ugyan, mint az 1991-ben kudarcot vallott Patriot-rendszer, de Szíria jóval fejlettebb Scudjai és Irán Sahab–3 rakétái jóval nagyobb kihívást jelentenek, mint Szaddam Huszein lövedékei.

Izrael teljes plutóniumszükségletét Dimona állította elõ, és a reaktornál – amely a világ egyik legrégebbi ilyen létesítménye – több kisebb baleset és meghibásodás történt, ez pedig jóval komolyabb katasztrófák árnyát vetíti elõre. Tehát ha Izrael nem képes biztosítani az erõmû védelmét támadások ellen, be kellene zárnia a létesítményt.

Ez pedig politikai haszonnal is járna. Izrael azt mondhatná, hogy az atomerõmû bezárása azt bizonyítja, hogy Tel-Aviv elkötelezett a térségbeli nukleáris feszültségek csökkentése iránt, ugyanakkor azt is üzenhetné, hogy nem túl bölcs lépés atomreaktorokat létesíteni a világ legbizonytalanabb térségében.

Tucatnyi közel-keleti és észak-afrikai ország tervezi atomerõmûvek építését. Tekintettel arra, hogy az atomlétesítmények régóta katonai célpontnak számítanak, a tervezõknek el kellene gondolkodniuk azon, hogy megéri-e a dimonainál jóval nagyobb nukleáris célpontokat felkínálni ellenségeiknek. Talán nem, amíg a Közel-Kelet meg nem oldja politikai problémáit.

Bennett Ramberg

A szerzõ biztonságpolitikai szakértõ.

Fordította: F. S. © Project Syndicate, Krónika 2007.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban