Gyakorlatközelben az iskola-előkészítés fortélyai

Iskola-előkészítő osztály – ismerősen hangzik mindannyiunk számára, főleg azoknak, akik valamilyen formában érdekeltek a beindulásában: szülőként, pedagógusként, iskolaigazgatóként és nem utolsósorban gyerekként.

2012. május 11., 10:562012. május 11., 10:56

A 2011-ben megjelent tanügyi törvény megváltoztatta a romániai iskolarendszer felépítését, ennek következtében a hatéves gyermekek is iskolakötelesekké váltak. A törvényt a 2012/2013-as tanévtől gyakorlatba is ültetik, így szeptembertől az iskola hatáskörébe fog tartozni a hatéves gyermekek oktatása-nevelése, iskolára való felkészítése.

Mint minden változás, ez is bizonytalanságot szült az érdekeltek körében: milyen lesz az előkészítő osztály, hogyan fognak benne foglalkozni a gyermekekkel? Ezek a kérdések a szakemberekben is felmerültek, többek között a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Pszichológia és Neveléstudományok Karán működő Pedagógia és Alkalmazott Didaktika Intézet oktatóiban, akik úgy gondolták, hogy az iskola-előkészítő osztály eredményes működtetéséhez ők is hozzájárulhatnak szakmai tudásukkal.

Elhatározták, hogy könyvet írnak arról, miként is lehetne megvalósítani az előkészítő osztályban zajló pedagógiai tevékenységet annak érdekében, hogy a lehető legjobb feltételeket biztosíthassuk a hatéves gyermek számára. Az elhatározást tett követte, az Ábel kiadónál előkészületben van a könyv (júniusra várható a megjelenése), melynek célja, hogy gyakorlati útbaigazítást adjon azoknak a pedagógusoknak, akik szeptembertől előkészítő osztályban fognak tanítani. De miről is szól a kötet? Milyen témaköröket érint?

A kötetet olvasva megismerhetjük az előkészítő osztály bevezetésének körülményeit Romániában, megtudhatjuk, hogyan oktatják, nevelik más európai országokban a hatéves gyermekeket. Bemutatja a hatéves gyermek személyiségfejlődésének sajátosságait, mely alapját képezi a fejlesztés folyamatának, hiszen nem felejthetjük el, hogy függetlenül attól, hogy a gyermeket az óvodában vagy az iskolában neveljük, a gyermek ugyanaz marad, és fejlettségi szintje meghatározza azokat a feltételeket, melyek megléte nélkül nem tud eredményesen fejlődni.

Az előkészítő osztályban zajló munka megtervezésének sajátosságait mutatja be a harmadik fejezet, majd ezt követi a kötet legterjedelmesebb része, mely az osztályban zajló tanulási folyamat gyakorlati megvalósításához ad útbaigazítást.

A fejezet három alappillérre épül: az első a diagnosztizálás momentuma, hiszen az osztályba lépő gyermeket először meg kell ismernünk, tudnunk kell, milyen fejlettségi szinten áll, ezt követi a fejlesztés folyamata, melyet egyfelől az előírt kompetenciák és a meghatározott hat műveltségi terület alapján mutatunk be, másfelől pedig kitérünk a pedagógusi munkának más vetületeire is: a szülőkkel való kapcsolattartás formáira, a speciális nevelési igényekkel rendelkező tanulók fejlesztésére, a gyermekek fejlesztésének módszertani sajátosságaira, az optimális tanulási környezet kialakítására, a pedagógus személyiségére.

A fejlesztő folyamat harmadik alappillére az értékelés, a kötet bemutatja az előkészítő osztályban zajló értékelés sajátosságait is. A könyvet melléklet zárja, melyben a gyakorló pedagógus konkrét példákat, terveket, leírásokat, útmutatókat találhat mindennapi munkája megvalósításához. A kötet szemléletmódja, mint a sorozat címe is jelöli, melyben megjelenik, gyakorlatközeli.

A szerzők (az óvó- és tanítóképzésben, tanárképzésben dolgozó oktatók, külső munkatársak, illetve a hatéves korosztályt jól ismerő óvodapedagógusok, az elemi iskolai oktatásban járatos tanítók) szakmai tapasztalatukat felhasználva kívánnak javaslatokat megfogalmazni arra vonatkozóan, hogy érhetjük el, hogy a hatéves gyermek is otthonra leljen az iskolában, játszva fejlődjön, élvezettel és örömmel tanuljon. Tanácsot adnak arra vonatkozóan, hogyan maradjunk hívek az ókori római és görög hagyományhoz, hogy az elemi iskola a kellemes foglalatosság, játék színhelye legyen, amelyben a gyermekek szívesen végzik a gyönyörködtető tevékenységüket, mely nem más, mint a tanulás. 

Szabó-Thalmeiner Noémi

A szerző a Babeş–Bolyai Tudományegyetem szatmárnémeti kihelyezett tagozatának egyetemi adjunktusa

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei