A breaktánc a jövő évi olimpia „üdvöskéje”, Romániában és Magyarországon egyaránt űzik

Alapvető elvárás a zene és a tánc összhangja a breaktánc során •  Fotó: Olympics.com

Alapvető elvárás a zene és a tánc összhangja a breaktánc során

Fotó: Olympics.com

A négyévente megrendezésre kerülő ötkarikás játékokon mindig nagy érdeklődés, egyúttal kételkedéssel teli kíváncsiság övezi az „új” sportokat, melyek először vesznek részt az olimpián. A jövő évi párizsi játékok „üdvöskéje” a breakelés (bboying) vagy breaktánc, ami egyébként már a 2018-as ifjúsági olimpián bemutatkozott. Miközben a román és magyar versenyzők nem tartoznak a világelitbe, több erdélyi magyar az anyaország válogatottját erősíti, közülük Kotlár Roland vallott a Krónikának arról, miként ismerkedett meg a breakkel, mit jelent számára ez a sport.

Tóth Gödri Iringó

2023. november 04., 18:592023. november 04., 18:59

A breakelés sokak szerint a művészet és a sport határán mozog, olimpiai szereplése éppen ezért sokak bírálatát kiváltotta. A hetvenes évek Amerikájában született meg a műfaj a hip-hop kultúrához kötődően, és jellemzően párbajok köré szerveződik. Az első nemzetközi versenyeket a kilencvenes években tartották.

A kezdetben főleg férfiak által gyakorolt táncnak, sportnak idővel női változata is kialakult, a párizsi olimpiai játékokon is képviselteti majd magát mindkét nem – 16 férfi és 16 női sportoló vesz majd részt a megmérettetésen.

A break mint versenyszám a Nemzetközi Táncsport Szövetség égisze alá tartozik, az eredetileg utcai táncként számon tartott műfajt ma már komoly szabályok jellemzik. A párizsi olimpián egyéni versenyszámként szerepel majd, de egyébként létezik csapatsport változata is. Az egy az egy ellen történő breakelés esetében a táncosok szóló szettjére rendelkezésre álló idő 60 másodperc, míg csapatban – azaz minimum kettő a kettő ellen felállás esetén – a táncosok szóló szettje maximum 90 másodperc lehet a párbaj során.

A Magyar Táncsport Szakszövetség break szakterületének versenyszabályzata szerint a breakversenyek során párbajokban kell eldönteni a győztest, amely párbaj két táncos vagy két csapat között zajlik.

Valamennyi párbajban meghatározott mennyiségű lehetőséget kell biztosítani a táncosok számára. Fontos, hogy a táncosok szóló szettjei egymást kövessék. Az egyik táncos mutat valamit, amelyre a másik táncosnak reagálnia kell. Ez az oda-vissza válaszolgatás jelent egy kört a párbaj során.

•  Fotó: Magyar Breaktánc Szövetség Galéria

Fotó: Magyar Breaktánc Szövetség

Természetesen alapvető elvárás a zene és a tánc összhangja, illetve a legtöbb nemzetközi verseny minimum két nehéz figura vagy elem bemutatását teszi kötelezővé, leszögezve, hogy a kétszer táncolt elemek csak egyszer értékelendők (ismétlés esetén pedig a két próbálkozás közül a jobbikat értékelik).

Az olimpia honlapján található leírás szerint a breaktáncot három egység alkotja: a toprock, a downrock és a freeze.

A toprock azokra a mozdulatokra utal, amelyeket állva végez a táncos-sportoló – általában stílusos kézmozdulatok és lábmunka kombinációja. A freeze (fagyás) az, amikor a táncos váratlan pozícióban (fején vagy a kezén) megáll a produkciója közepén, egy mozdulatsor lezárásaként. A downrock (padlórock) tulajdonképpen valamennyi, a földön végzett mozdulatot magában foglalja: ide tartoznak a forgások, a lábmunka, az átmenetek és az erőmozdulatok is. Utóbbiak olyan elemek, melyeket a táncosok a testük teljes forgatásával mutatnak be a kezükön, könyökükön, hátukon, fejükön vagy vállukon. Ezek a gravitációt meghazudtoló akrobatikus mozdulatok erőt, egyensúlyt és hajlékonyságot igényelnek.

Az elemek neve többnyire az angol nyelvből származik, az elnevezéseknek gyakran nincs is magyar fordítása. Tipikus elemek: a korona, fejpörgés, háton pörgés, teknőc, helikopter, szélmalom, Bailey szélmalom, sixstep, One Hand Up, Swipe, Atomic, Flair, Holoback, Minchmill, Traxx, 99. A megtört mozdulatok, az akrobatikus elemek és ezek különböző kombinációi mind elfogadott elemei a koreográfiáknak. A különböző versenyek szabályai hangsúlyozzák, hogy nem csak az elemek kerülnek értékelésre, hanem azok összekapcsolásának módja, illetve a produkció összhatása is.

A bemutatókat, pontosabban a párharcokat legalább három vagy több páratlan számú bíró pontozza hat kritérium alapján: kreativitás, egyediség, technika, változatosság, előadásmód és zeneiség.

A 2018-as ifjúsági olimpiai játékokon a bírálóbizottság öt bíróból állt.

•  Fotó: Magyar Breaktánc Szövetség Galéria

Fotó: Magyar Breaktánc Szövetség

Bár ezt a sportot Kelet-Euróban is űzik, térségünk sportolói még nem értek el jelentős sikereket a nemzetközi versenyeken.

Az idei világbajnokságon Magyarország négy versenyzője is részt vett, a margittai származású Kotlár Roland Ákos „Roll” és a szatmárnémeti születésű Noris Menotti Lobontiu a férfiaknál,

Drobilits Kinga Zsófia és Topor-Molnár Míra pedig a nőknél. A szeptemberben a belgiumi Leuvenben rendezett tornán mind a négyen búcsúztak a selejtezők során, így nem szereztek kvótát a jövő évi, párizsi olimpiára.

Kotlár Roland megkeresésünkre felidézte, hogy még 2006-ban szülővárosában, gyerekként ismerkedett meg a breakkel – más gyerekek által. Elmondta, akkor a legtöbb gyerekhez hasonlóan bátortalanul próbálgatta magát ebben a sportban, de kitartása lassan meghozta gyümölcsét. Négy évig gyakorolt, tanult – főként autodidakta módon – Margittán, majd megismerkedett szatmárnémeti és nagyváradi bboy-okkal (így nevezik magukat a férfi breaktáncosok), akik bevették őt egy csapatba, ahol sokat fejlődött, hiszen közösen járták az országot, utaztak versenyekre, tapasztalatot szerezni.

A versenyző úgy véli, ezt a sportot a legjobban a helyi csapatoktól lehet eltanulni, hiszen

a legtöbb magyarországi és romániai városban akad olyan társaság – például Kolozsváron több is –, amelyik breakel, és melynek tagjai szívesen foglalkoznak az érdeklődő, új generációval.

A helyzet akkor nehezebb, ha valaki vidéken vagy kisvárosban szeretne breaktáncoot tanulni, hiszen ott kevésbé van kitől ellesni a dolgokat, de ezeknek a gyereknek, fiataloknak az internet hatalmas segítség lehet, nem csak célzott oktató videók, hanem komoly magyarázatokat is tartalmazó interjúk, bemutatók találhatóak.

Elmondta, ebben a spotban a legjobbak az Egyesült Államok, Oroszország, Franciaország, Japán, illetve újabban Kína sportolói, de érdemes kiemelni például Belgiumot is. Szerinte Magyarország és Románia még csak a középmezőnyt erősíti, de hosszútávon lát benne fantáziát, hozzátéve, a kilencvenes évek végén a magyarok világszinten is remekeltek ebben a sportban. Ő megfordult Sanghajban és Belgiumban is világbajnokságon, illetve Angliában és Oroszországban Európa-bajnokságon, és ezek hatalmas élmént jelentettek számára, illetve adtak egy nagy adag motivációt, hiszen megtapasztalni a világversenyek színvonalát igencsak ösztönző tud lenni.

A margittai fiatal azt is elmondta érdekességként, hogy a breaktáncosok sosem tudják előre, mire fognak a versenyen táncolni, a DJ, aki ezeknek a megmérettetéseknek a kötelező szereplője, a saját kedve szerint keveri a zenét.

Szerinte a breaknek ez a vetülete inkább a táncokhoz közelíti, míg a kompetitív jellege inkább a sportokhoz. Egyébként nem csak az elemeket kell gyakorolni, hanem fontos a kardió, illetve a saját testsúlyos edzés is, illetve a helyes táplálkozás és a diéta is kulcsfontosságú. Ennek kapcsán megemlítette, hogy

azokban az országban, ahol világszinten a topon van a break, kényelmesen meg lehet élni ebből a táncsportból, illetve a versenyzők ott mindent megkapnak, amire szüksége lehet egy sportolónak, a masszőrtől kezdve a sportpszichológusig.

Elmondta, bár ösztöndíjak már Magyarországon is vannak, a válogatott mögött még nem áll olyan komplex stáb, mint külföldön. Ő egyébként nem azért költözött ki Magyarországra, mert a break ottani helyzetét jobbnak találta, hanem tanulmányai vitték a magyar fővárosba, ahonnan azonban szerinte könnyebb utazni, eljutni világversenyekre, mint partiumi szülővárosából.

Kiemelte, bár sok gyerek, fiatal kipróbálja a breaket, a legtöbben hamar feladják, mert rájönnek, ahhoz, hogy a filmekben látott mozdulatok sikerüljenek, évek hosszú munkája, rengeteg gyakorlás szükséges.

Romániát többek között két aradi származású táncos-sportoló képviselte az idei világversenyen: Bogdan Nedelciu (a sportban Beat the Young Hustler néven ismert) és Dorian Cosma,

akik már sok nemzetközi versenyen részt vettek. Bogdan Nedelciu bejutott a legjobb 64 közé, de végül 57-dikként búcsúzott ő is. Részt vett még a tornán Andrei Chen, Carla Munteanu és Gabriela Botezatu is. Románia egyik nagy reménysége lehet még Lucas Anghel, aki bár Kanadában született, mivel édesanyja dévai származású, hazatért Romániába, és szeretne az ország színeiben jeleskedni breaktáncban.

A magyarországi Népszava című lap egyébként már 1984. június. 24-én így írt a breaktáncról: „Tánc? Hát... lehet így is fogalmazni. Az utcai, spontán megnyilvánuló „bemutatókat ” szemlélve, az ember csakhamar elbizonytalanodik. Akrobatika ez a javából.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 18., hétfő

Marco Rossi: az lesz a kezdőben, aki az év során kiérdemelte – Szalai Ádám jobban van

Marco Rossi szövetségi kapitány szerint a magyar labdarúgó-válogatott keddi ellenfele, a német csapat Európa második legjobbja, ezért nem fog kísérletezni a Nemzetek Ligája utolsó fordulójában.

Marco Rossi: az lesz a kezdőben, aki az év során kiérdemelte – Szalai Ádám jobban van
2024. november 18., hétfő

Kiállt a koszovói játékosok mellett a válogatott német szövetségi kapitánya

A koszovói válogatott szövetségi kapitánya, Franco Foda a csapata elleni esetleges UEFA-döntésnél fontosabbnak tartja a játékosai támogatását – írja a DPA.

Kiállt a koszovói játékosok mellett a válogatott német szövetségi kapitánya
2024. november 18., hétfő

Miniszterelnöki szintig jutott a román szurkolók botrányos viselkedése miatti román-koszovói vita

Miniszterelnöki szintre jutott a román szurkolók botrányos viselkedése miatt pénteken este félbe szakadt Románia–Koszovó Nemzetek Ligája-mérkőzés miatti vita.

Miniszterelnöki szintig jutott a román szurkolók botrányos viselkedése miatti román-koszovói vita
2024. november 17., vasárnap

Újabb románverés női kézilabdában: csoportelsőként várja az újévet a Győr

A címvédő Győr 28-25-re nyert Korsós Dorina román csapata, a Bukaresti Rapid otthonában a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének nyolcadik fordulójában, vasárnap, ezzel őrzi első helyét csoportjában.

Újabb románverés női kézilabdában: csoportelsőként várja az újévet a Győr
2024. november 17., vasárnap

Másodszor is legyőzte román ellenfelét, nagy lépést tett a negyeddöntő felé a Ferencváros

A Ferencváros házigazdaként 31-28-ra nyert Pásztor Noémi csapata, a Bukaresti CSM ellen a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének nyolcadik fordulójában, vasárnap, ezzel nagy lépést tett a negyeddöntőbe jutás felé.

Másodszor is legyőzte román ellenfelét, nagy lépést tett a negyeddöntő felé a Ferencváros
2024. november 17., vasárnap

Románia és Koszovó ellen is vizsgálatot folytat az UEFA a román szurkolók botrányos viselkedése miatt félbeszakadt meccs után

Románia és Koszovó ellen is fegyelmi vizsgálatot indított az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA), miután botrányba fulladt a két együttes közötti péntek esti Nemzetek Ligája-mérkőzés.

Románia és Koszovó ellen is vizsgálatot folytat az UEFA a román szurkolók botrányos viselkedése miatt félbeszakadt meccs után
2024. november 17., vasárnap

Szalai Ádámot ki is engedték a kórházból – Bírálatok kereszttüzében a túl látványos gólörömöt produkáló holland csatár

Szalai Ádámot, a magyar labdarúgó-válogatott szombati, Hollandia elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésén rosszul lett pályaedzőjét még éjszaka kiengedték a kórházból, és a csapattal együtt utazik haza Budapestre.

Szalai Ádámot ki is engedték a kórházból – Bírálatok kereszttüzében a túl látványos gólörömöt produkáló holland csatár
2024. november 17., vasárnap

Marco Rossi: nem keresünk kifogást, a hollandok megmutatták a minőségüket – Szalai üzent, hogy jól van

Marco Rossi szövetségi kapitány nem akart Szalai Ádám pályaedző súlyos rosszulléte által okozott drámai körülményekben kifogást keresni a magyar labdarúgó-válogatott Hollandiától szombaton este elszenvedett négygólos vereségét követően.

Marco Rossi: nem keresünk kifogást, a hollandok megmutatták a minőségüket – Szalai üzent, hogy jól van
2024. november 17., vasárnap

Elhunyt a neves erdélyi magyar tornaedző, Károlyi Béla

Hosszas betegség után az Egyesült Államokban, 82 éves korában elhunyt a neves erdélyi magyar tornaedző, Károlyi Béla.

Elhunyt a neves erdélyi magyar tornaedző, Károlyi Béla
2024. november 16., szombat

Vereséget szenvedett Hollandiában a magyar válogatott, a meccsre Szalai rosszulléte nyomta rá a bélyegét

A magyar válogatott 4-0 arányú vereséget szenvedett a Nemzetek Ligája A divíziójának 3. csoportjában Hollandia ellen játszott szombat esti, amszterdami mérkőzésen, így osztályozót jelentő harmadik helyen végzett a négyesben.

Vereséget szenvedett Hollandiában a magyar válogatott, a meccsre Szalai rosszulléte nyomta rá a bélyegét