Újabb magyar paralimpiai érem távolugrásban

Luterán Petra és edző-édesapja, Luterán László a döntőben •  Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Luterán Petra és edző-édesapja, Luterán László a döntőben

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Luterán Petra ezüstérmet szerzett a T47-es kategória távolugró számában pénteken a párizsi paralimpián.

Páva Adorján

MTI

2024. szeptember 06., 14:142024. szeptember 06., 14:14

2024. szeptember 06., 14:152024. szeptember 06., 14:15

Ezúttal jóval barátságosabb körülmények fogadták a sportolókat az atlétikai versenyek helyszínén, mint egy nappal korábban, amikor zuhogott az eső. Száraz pályán, napsütésben és kissé hűvös időben, de kellemes hőmérsékletben lehetett versenyezni.

A 400 méteren negyedik Luterán Petra (T47) idén világbajnoki bronzérmet szerzett távolban, s a mostani döntőt is jól kezdte. Elsőre 5,63 méterre repült, ezzel az első sorozat után a második helyen állt a három éve, Tokióban harmadik, vb-címvédő ecuadori Kiara Rodriguez mögött. Másodikra 5,53, harmadikra pedig egyéni csúcs, 5,81 következett, így a verseny második felét ezüstérmes pozícióban kezdhette Luterán.

Rodriguez mellett sokáig a kétszeres címvédő, vb-ezüstérmes új-zélandi Anna Grimaldi volt a legnagyobb riválisa, aki a negyedik sorozatban 5,75-öt ugrott. A magyar atléta ekkor és a következő körben sem tudott javítani (5,62; 5,66). Az utolsó sorozat aztán nagy izgalmakat hozott, 5,76-os ugrásával a dán Björk Nörremark bejelentkezett az éremre, s miután Grimaldi belépett, biztossá vált a magyar ezüstérem.

Luterán aztán az utolsó ugrásával megkoronázta addigi teljesítményét, ugyanis 5,85-tel újabb egyéni rekordot ért el, és megérdemelten ünnepelhette élete első paralimpiai érmét.

A számot paralimpiai rekorddal (6,05) Rodriguez nyerte, aki a mezőnyben egyedüliként tudta átlépni a hatméteres határt. „Nagyon örülök! Egyéni csúcs hatodik ugrásra és második hely, ezt még álmomban sem gondoltam volna – nyilatkozott az MTI-nek a friss ezüstérmes. – Azért jöttem, hogy megjavítsam a legjobbamat és ez ma kétszer is sikerült. Pedig a hatodik sorozatban már eléggé el vagyunk fáradva, én is ezt éreztem magamon, de jó volt a deszkafogás. A többieket nem figyeltem, nem is néztem, hogy mit ugrott az új-zélandi.

Idézet
Az utolsó ugrás után odamentem édesapámhoz, és ő mondta, hogy második lettem. Hatalmas öröm volt!

Nagyon sokat adott a jelenléte, mondott instrukciókat is persze, de szerintem ha egy mesét mond, már az is megnyugtatott volna, annyira összeszokott csapat vagyunk.”

A tíz éve, a nankingi ifjúsági olimpián magasugrásban negyedik Luterán Petra már abbahagyta a versenyzést, amikor két éve, egy közlekedési balesetben elvesztette a bal alkarját. Ezután kezdett újra atletizálni, és parasportolóként visszatért a pályára. Férjével az Egyesült Államokban él, de a felkészülést tavasz óta Magyarországon végezte edző-édesapja, Luterán László irányításával.

„A távolugrás teljesen más, mint a magas, eddig nem állt annyira a szívemhez közel, de már nagyon élvezem. Egyre jobban kezdek belejönni, a nekifutás egyre jobb, egyre gördülékenyebben megy minden. Lehet, hogy a végén távolugró leszek. De azért a 400-at még megtartjuk!” – mondta mosolyogva Luterán Petra, akinek még hátravan a 200 méter, amelyen szintén szeretne egyéni csúcsot futni.

Mint ismeretes, korábban Ekler Luca címét megvédve aranyérmet szerzett a T38-as kategória távolugró számában a párizsi paralimpián.

korábban írtuk

Aranyugrás: Ekler Luca megvédte címét a paralimpián

Ekler Luca címét megvédve aranyérmet szerzett csütörtökön a T38-as kategória távolugró számában a párizsi paralimpián.

2024. szeptember 06., péntek

A visszavonult nagyágyúk nélkül is bombaerős németek ellen kezd a Rossi-csapat

A magyar labdarúgó-válogatott szombaton kezdi meg szereplését a Nemzetek Ligája 2024/2025-ös kiírásában, melyben az A divízió 3. csoportjának első fordulójában rögtön komoly erőpróba vár rá Düsseldorfban, az átalakuló német csapat ellen.

2024. szeptember 05., csütörtök

Ezüstérmet szerzett a magyar női kerekesszékes tőrcsapat a párizsi paralimpián

Ezüstérmet nyert csütörtökön a Hajmási Éva, Madarászné Mező Boglárka, Krajnyák Zsuzsanna, Veres Amarilla összeállítású magyar női kerekesszékes tőrválogatott a párizsi paralimpián.

Újabb magyar érmek: Konkoly Zsófia arany-, Pap Bianka bronzérmes

Az úszó Pap Bianka bronzérmet szerzett csütörtökön az S10-es sérültségi kategória 400 méter gyors számában a párizsi paralimpián.

Bronzérmes Pálos Péter asztaliteniszező a paralimpián

Pálos Péter asztaliteniszező bronzérmet szerzett az MS11-es kategóriában a párizsi paralimpián.

Bernd Storcknak is mennie kell a Sepsi OSK-tól

A Sepsi OSK vezetése közös megegyezéssel szerződést bontott Bernd Storck vezetőedzővel – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a román labdarúgó-élvonalban szereplő székelyföldi klub.

„Végre volt valami izgalom”: 55 éves sportoló szerzett újabb magyar érmet a paralimpián

Az asztaliteniszező Major Endre bronzérmet szerzett szerdán az MS1-es kategóriában a párizsi paralimpián.

2024. szeptember 04., szerda

Még több tétmeccset és izgalmat tartogat a Nemzetek Ligája új kiírása

Csütörtöktől szombatig az első forduló 26 mérkőzésével megkezdődik a labdarúgó-Nemzetek Ligája negyedik idénye, amelynek lebonyolításában újabb változtatásokat hajtottak végre.

Nem jött be a „magyarországi vonal” a pocsékul játszó Sepsi OSK számára

Varga Kevin után Kecskés Ákos szerződését is felbontotta a román labdarúgó-bajnokságban szereplő Sepsi OSK.

2024. szeptember 02., hétfő

Újabb magyar érem a paralimpián: Illés Fanni ezüstérmes 100 méteres mellúszásban

Illés Fanni ezüstérmet szerzett az SB4-es kategória 100 méteres mellúszó számában a párizsi paralimpia hétfői versenynapján.