Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Gyorsan kivitelezhető, fenntartható, „barátságos” létesítményként mutatták be szerdán azoknak az uszodáknak a látványterveit, amelyeket – a Bihar Megyei Tanács támogatásával – elsőként Székelyhídon és Diófáson kezdenek majd építeni.
2017. június 08., 08:292017. június 08., 08:29
Cosmin Falub tervező hangsúlyozta: fontosnak tartották, hogy ne legyen „merev, raktárhatású” épület, mint ahogyan azt is, hogy a majdani használói könnyen megközelíthessék.
„Az úszás nem olyan, mint a labdarúgás, itt az egyéni teljesítmény számít.
– mutatott rá. Megjegyezte, hogy Németországgal vagy Magyarországgal szemben Romániában nagyon kevés medence van, ez pedig az évek során megszerzett olimpiai érmek közötti különbségben is megmutatkozik.
A megyei tanácsot elnöklő Pásztor Sándor emlékeztetett rá, hogy a bihari városok polgármesterei korábban két opció közül választhattak. Egyetlen medence mintegy 761 ezer eurós kivitelezését teljes egészében a megyei önkormányzat fizeti, míg azok, akik egy oktatómedencét és egy gyermekmedencét is szerettek volna, önerőből biztosítják az árbeli különbséget.
Székelyhíd, Nagyszalonta, Érmihályfalva és Margitta utóbbi lehetőség mellett döntött, míg a többiek, így Diófás is, egy medencét fog „kapni”. Az elöljáró leszögezte: megépítésük után a helyi önkormányzatok felelnek majd a fenntartásért, ugyanakkor úgy tervezték, hogy az vállalható legyen, ezért becsléseik szerint a havi működtetésük nem haladja majd meg a 4 ezer eurót.
– szögezte le Pásztor.
Emiatt nem aggódik sem Mircea Adrian Tuduce, Diófás polgármestere, sem pedig Béres Csaba, Székelyhíd városvezetője. Előbbi közölte, hogy a futballpálya és a sportcsarnok mellé építtetik, míg utóbbi településen a fürdő és az iskola közelében találtak neki helyszínt. Ezeknek a medencéknek ugyanis
Számukra a tanórák idején értelemszerűen ingyenes lesz a használatuk, Pásztor nem titkolt célja ugyanis, hogy a nyugati országok mintájára minden másodikos diák megtanuljon úszni.
Béres Csaba a Krónika kérdésére rámutatott, hogy mivel Romániában még nincs kultúrája az úszóoktatók képzésének, ezért Magyarországon kerestek olyan uniós szakoktatást, ahová a helyi iskola tornatanárai közül egy-kettőt elküldhetnek a megfelelő képesítés megszerzésére. Ezt szeretnék már a medence felépülte előtt megoldani, hogy utána itthon is akkreditált szakemberek tudják edzeni a fiatalokat Székelyhídon.
– mondta a polgármester, megjegyezve, hogy a meglévő fürdőjük és a majdani uszodájuk mellé egy akvaparkot is szeretnének építtetni a jövőben.
A szerdai sajtótájékoztatón egyébként elhangzott, hogy a tervek szerint Vaskohsziklás és Margitta medencéi következnek, és mivel ezek 6-8 hónap alatt kivitelezhetőek, jövőre akár már négy városban is lezárulhat a Ioan Mang alelnök szerint más megyék által is „megirigyelt” projekt.
Pásztor hozzátette, idén kétmillió lejt különítettek el a beruházásokra, de amikor elfogy a pénz, költségvetés-módosítással egészítik ki, és szükség esetén hitelfelvétellel biztosítják a szükséges pénzt.
Az UEFA 55 000 eurós bírságot rótt ki a Román Labdarúgó-szövetségre (FRF) a 2024. november 14-én Bukarestben a Nemzetek Ligájában lejátszott Románia–Ciprus mérkőzésen a szurkolók által okozott botr
Elhunyt 81 éves korában Szatmári Lajos, a román labdarúgó-válogatott korábbi tagja – közölte hétfőn a román szakszövetség (FRF) a hivatalos honlapján.
A 23 éves Kishane Thompson berobbant a világ élvonalába: 100 méteres síkfutásban 9,75 másodperces egyéni csúccsal nyerte meg a döntőt a jamaicai országos atlétikai bajnokságon.
Tematikus mesekeret köré épülő, fejlesztő falmászóprogram indul ősszel a kincses városban a Hópárduc Alapítvány és a kolozsvári Telemark Sportegyesület együttműködése révén. Décsei Levente, a sportegyesület vezetője a Hópárduc-foglalkozásokról beszélt.
Az angol bajnok FC Liverpoolban folytatja pályafutását Kerkez Milos.
A román élvonalba feljutott FK Csíkszereda labdarúgócsapata közösségi oldalán jelentette be, hogy leigazolta Szabó Bálintot. A 24 éves támadó Székesfehérvárról érkezve csatlakozott a székelyföldi csapathoz az ausztriai edzőtáborban.
A sörárusítást és -fogyasztást is lehetővé tenné a romániai stadionokban az a törvénymódosító tervezet, mely a futballszurkolókra vonatkozó szabályokon változtatna.
Címét megvédve aranyérmet nyert a magyar férfi kardválogatott kedden a genovai vívó Európa-bajnokságon.
A keddi sorsolás alapján a Kolozsvári CFR ellen játszik a Paksi FC a labdarúgó Európa-liga selejtezőjének első fordulójában.
George Russell, a Mercedes brit versenyzője nyerte a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat vasárnap Montréalban, míg a negyedikként záró Oscar Piastri, a McLaren ausztrál pilótája növelte az előnyét az összetett élén.
szóljon hozzá!