„Újratöltve”. A snagovi sportbázisra várják az olimpiára készülő sportolókat
Fotó: Facebook/Complex Sportiv Snagov
Szigorú egészségügyi előírások betartásával edzhetnek csak május 15-től a hivatásos sportolók. Ionuț Stroe sportminiszter keddi tájékoztatása alapján zárt rendszerben és rendszeres tesztelések mellett engedélyezik az újrakezdést. Több ajánlást fogalmaztak meg a klubok számára, ám azok maximális betartását a lapunk által megkérdezett Hadnagy Attila lehetetlennek tartja.
2020. május 06., 16:402020. május 06., 16:40
Spártai szigor vár a hivatásos sportolókra az elkövetkezendő időszakban, a szükségállapot feloldása után ugyanis a csoportos edzéseket csakis elzártan engedélyezik a számukra. „A kluboknak biztosítaniuk kell saját központot szálláslehetőséggel, konyhával, orvosi szobával, edzőteremmel. A kiszolgáló személyzet 14 napos forgásban dolgozhat. A központokon belül az edzőtermek, öltözők és mosodák használata ugyancsak szabályozva lesz” – részletezte kedden Ionuț Stroe sportminiszter. Kiemelte, hogy
Mindehhez azonban a sportolóknak – és a velük együtt élő személyeknek – és a velük dolgozó szakembereknek először 14 napos házi karanténba kell vonulniuk, miután elvégzik rajtuk a koronavírustesztet, és értelemszerűen csakis negatív eredmény után engedik be őket a központba. Javasolják, hogy az érintettek saját járműveikkel közlekedjenek, ugyanakkor az orvosok rendszeres szűrést végeznek majd , és bármikor kérhetik a teszt elvégzését.
A szakmai stáb a csoportos edzések elkezdéséig továbbra is csak online értekezhet egymás között, mint ahogyan az edzőcsoportok tagjait sem lehet módosítani. „A felkészülés újrakezdéséről van most szó, nem pedig tömegsportról. A szabályok enyhülhetnek, de jelenleg nem becsülhetjük meg azt, hogy mikortól. Kéthetente újraelemezzük majd a helyzetet” – mondta a tárcavezető. Stroe hozzátette azt is, hogy
„Ha netán már versenyidőben fertőződne meg valaki, akkor szerintem annak a tornának vége. Legalább két csapat érintkezik ugyanis egymással, ami azt jelentené, hogy azok tagjait karanténba kellene helyezni. Ezért is ilyen szigorúak a szabályok” – mondta sajtótájékoztatóján a miniszter.
A sportminisztérium és az egészségügyi minisztérium ajánlásait azonban nem minden klubnak lesz lehetősége megvalósítani – véli Hadnagy Attila. A Sepsi OSK futballklubjának vezetője túlzónak tartja az elvárásokat, a Krónika érdeklődésére pedig rámutatott, hogy azoknak maximálisan eleget tenni lehetetlen. „És nem csak Romániában, más nyugati országban is problémás lenne” – mondta.
Kiemelte, azt ő is fontosnak tartja, hogy az összetartás előtt minden érintettet teszteljenek le, hogy csakis egészségesen kezdjék el a közös munkát, ugyanakkor, ha amúgy is csak maguk között lesznek utána elzárva, több kiegészítő intézkedésnek nem látja az értelmét. Kérdésünkre jelezte azt is, hogy
így miközben a tévéközvetítésekért származó jövedelem érdekében vállalják a bajnokság folytatását, annak összege már nem fogja rentábilissá tenni a tevékenységüket, ha pontról pontra be kell tartaniuk a szigorú egészségügyi intézkedéseket. Hadnagy bízik abban, hogy az elkövetkezendő napokban még enyhítenek az elvárásokon, és valahol „középúton” találkoznak.
A sportvezető megjegyezte azt is, hogy infrastruktúra terén ők biztosítani tudják a követelményeket, ugyanakkor több csapatnak erre nem lesz lehetősége. A Sepsi OSK élvonalbeli labdarúgó-együttesének a külföldi játékosaival sincs problémái, légiósai ugyanis nem hagyták el Románia területét, ezért szükség esetén azonnal el tudják kezdeni a felkészülést.
Stroe hangsúlyozta, hogy az ajánlásokat rugalmasan kezelik majd, a követelményekről pedig egyeztetni fognak a sportszövetségekkel. Megjegyezte azt is, hogy mintegy hétszáz sportoló tesztelésére számít, ugyanakkor pontos számot csak azután fog tudni mondani, miután a klubok eldöntik, hogy vállalni tudják-e a tevékenységük újrakezdését.
– mondta a sportminiszter.
Az ötkarikás játékokra készülő versenyzők a Román Olimpiai és Sportbizottság (COSR) égisze alatt működő snagovi és izvorani-i sportbázisokon készülnek majd, de szükség esetén a navasarti központot is a versenyzők rendelkezésére bocsátják. A COSR elnöke jelezte, hogy az izvorani-i központot már fertőtlenítették, így probléma nélkül tudják fogadni az oda érkező sportolókat.
Romániában, mint ismeretes, március közepe óta nem edzhetnek hagyományos körülmények között a sportolók, ám miközben május 15-e után a hivatásos felnőtt versenyzők folytathatják a felkészülést, az amatőr és junior sportolóknak arra továbbra sem lesz lehetőségük. A csapatsportok terén eddig csak a jégkorong- és a röplabda-bajnokságokat fagyasztották be, a kézilabdázók, kosárlabdázók vagy éppen a vízilabdázók szezonja még bizonytalan. Labdarúgásban elsősorban a Liga 1-es pontvadászat befejezését tartják fontosnak, de miközben a Liga 2-ben ugyancsak a pályán szeretnének bajnokot avatni, addig a Liga 3-ban már megoszlanak a vélemények, és az idény befagyasztását sem tartják elképzeletlennek.
Májusban már futballozhatnak Magyarországon
Május 23-án a Magyar Kupa elődöntőjének első mérkőzéseivel folytatódhat Magyarországon a labdarúgóidény, az élvonalbeli bajnokság 26. fordulóját pedig május 30-ra tervezik. Ezeket zárt kapuk mögött, legfentebb 500 személy jelenlétében rendezik majd, és rendszeres tesztelésnek vetik alá a játékosokat és a velük érintkező személyeket. A sportági szövetség honlapja alapján a bajnokságban a Ferencváros két korábban elmaradt bajnokiját a Magyar Kupa-elődöntőkkel azonos időszakban játsszák le. A kupaelődöntő visszavágóit május 27-én rendezik, a finálé pedig június 2-án lehet. A bajnokságot a tervek szerint június végéig kell befejezni, egy csapat két mérkőzése között legalább három napnak kell eltelnie. A másod- és a harmadosztályos pontvadászatok esetében a félbemaradt idény zárótáblázata alapján jelölik ki a feljutókat és kiesőket, valamint a megyei első osztályokból a feljutókat az NB III-ba. Eszerint a másodosztályból az MTK Budapest és a Budafoki MTE jutott fel az élvonalba. Kiesett a Tiszakécske és a Vác, a Balmazújvárost pedig már korábban kizárták. A futsal- és a korosztályos bajnokságokat lezárták.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
szóljon hozzá!