Máris bajban a trikolórok a „nem létező” ellenféllel szemben: a külügytől vár mentőövet a román fociszövetség

A koszovói fociválogatott idén júniusban az országot szintén el nem ismerő Görögország elleni hazai Nemzetek Ligája-mérkőzés előtt •  Fotó: Ffk-kosova.com

A koszovói fociválogatott idén júniusban az országot szintén el nem ismerő Görögország elleni hazai Nemzetek Ligája-mérkőzés előtt

Fotó: Ffk-kosova.com

A bukaresti külügyminisztérium a napokban tisztázza, hogy Románia labdarúgó-válogatottja pályára léphet-e, és ha igen, milyen körülmények között a Bukarest által el nem ismert Koszovó nemzeti csapata ellen – közölte Răzvan Burleanu, a román futballszövetség (FRF) elnöke.  

Páva Adorján

2022. október 15., 12:052022. október 15., 12:05

2022. október 15., 14:162022. október 15., 14:16

Mint ismeretes, múlt vasárnap sorsolták ki Frankfurtban a 2024-es németországi Európa-bajnokság selejtezőcsoportjainak összetételét: Edward Iordănescu válogatottja Svájccal, Izraellel, Koszovóval, Fehéroroszországgal és Andorrával mérkőzik meg. Azonban a hatos összetétele nemcsak sportszempontok alapján tartogat „izgalmakat”, hiszen

Románia egyike azon öt európai uniós államnak, amelyek nem ismerik el a Szerbiától 2008-ban egyoldalúan függetlenedő Koszovó létét (akárcsak Spanyolország, Görögország, Ciprus és Szlovákia).

A nyugati államok túlnyomó többsége azonban „láttamozta” az elszakadást, ennek szellemében pedig az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) 2016-ban tagjai közé fogadta Koszovót, és a vitatott jogállású terület/állam labdarúgócsapatai azóta részt vesznek az UEFA által szervezett versenysorozatokban. Bár a kontinentális szervezet folyamatosan hangoztatja, hogy a politikának nincs helye a futballban, azért szabályokat hozott annak érdekében, hogy nyílt politikai konfliktusban álló országok együttesei ne kerülhessenek szembe egymással. Így például múlt vasárnap Szerbiát nem sorsolhatták össze Koszovóval – azonban a szerb állásponttal egyetértő államokra nem vonatkozik a kizárásos alap, Romániát pedig összehozta a sors a Balkán-félszigeten található, albán többségű ország legjobbjaival.

korábban írtuk

Magyarország könnyű csoportot kapott az Eb felé vezető úton, Románia is reménykedhet
Magyarország könnyű csoportot kapott az Eb felé vezető úton, Románia is reménykedhet

Magyarország labdarúgó-válogatottja Szerbia, Montenegró, Bulgária és Litvánia legjobbjaival mérkőzik meg a 2024-es németországi Európa-bajnokság selejtezőiben.

 

Aminek nagyon nem örülnek Bukarestben. Az elmúlt héten a fővárosi sajtó rendszeresen cikkezett a témáról, és eddig egyetlen hivatalos álláspontra sem derült fény. Hangulatot fokozó nyilatkozatokból viszont nem volt hiány. Theodor Meleșcanu volt külügyminiszter például kijelentette: a Iordănescu-csapatnak nem szabad pályára lépnie. „Soha nem ismertük el Koszovó függetlenségét. Normális esetben a mi fociszövetségünknek tárgyalnia kellene olyan országok szervezeteivel, amelyeknek hasonló az álláspontjuk, és olyan egyezségre kéne jutniuk, amellyel nem tennék tönkre a rendszert, de tiszteletlenül sem viszonyulnának olyan dolgokhoz, amelyek egyértelműek Románia számára.

Idézet
Az FRF-nek efféle megoldást kell találnia, mert ha nem, akkor csak annyit lehet tenni, hogy 3-0-ra elveszítjük a Koszovó elleni meccseket”

– nyilatkozta Meleșcanu az Antena 3 hírtelevízió egyik műsorában.

Koszovói szurkolók a görögök elleni mérkőzésen •  Fotó: Ffk-kosova.com Galéria

Koszovói szurkolók a görögök elleni mérkőzésen

Fotó: Ffk-kosova.com

Megoldás pedig még mindig nincs. Răzvan Burleanu, az FRF első embere a szervezet végrehajtó bizottságának pénteki ülése után úgy fogalmazott, „a geopolitikai helyzet” ismeretében a román fociszövetség párbeszédet kezdeményezett a bukaresti kormánnyal, hogy tisztázzák, milyen körülmények között lehet megszervezni a Koszovó elleni hazai és idegenbeli összecsapást. 

„Amíg nem érkezik hivatalos válasz a kormánytól, engedjék meg, hogy többet ne beszéljek erről a témáról. Csak várnunk kell, hogy a napokban kormány a külügyminisztériumon keresztül tisztázza a kérésünket.

Idézet
Bízom benne, hogy hazai pályán tudunk játszani, Spanyolország, Ciprus és Görögország is így tett. Sőt a Kolozsvári CFR a Konferencia Liga csoportkörében Pristinában játszott, és november 3-án hazai pályán játszik a koszovói FC Ballkanival”

– jelentette ki a szövetségi elnök. Az egyértelmű, hogy ha a trikolórok nem állnak ki Koszovóval szemben, nemcsak a mérkőzéseket veszítik el zöldasztalnál: a lépés súlyosabb büntetéseket is maga után vonhat, akár az ország kizárását is a nemzetközi futballporondról. A jövő márciusban kezdődő Eb-selejtezősorozatban a kék-sárga-piros válogatottnak június 16-án kell Koszovóban játszania, a romániai meccset szeptember 12-ére írta ki az UEFA.

A témát egyébként a nemzetközi sajtó is felkapta. A bukaresti kifogások hallatán a koszovói futballszövetség (FFK) közleményben jelezte, Romániát úgy fogadják majd a Fadil Vokrii-stadionban, mint bármilyen más ellenfelet.

Idézet
És arra számítunk, hogy a román fél is ugyanezt teszi majd. A labdarúgás egyesíti az embereket és az országokat, ez a mottója az UEFA-nak is”

– idézte a közleményt a BalkanInsight portál.  

A bukaresti, illetve a pristinai állásfoglalásokról szintén beszámoló Euractiv.com portálon olvasható cikk szerint Koszovó korábban gond nélkül mérkőzött meg Görögországgal és Ciprussal, Spanyolországban viszont a két válogatott 2016-os világbajnoki selejtezője során a házigazdák nem adtak engedélyt a vendégek zászlajának kihelyezésére, és „területként” említették Koszovót. Ugyanabban az évben Ukrajna nem volt hajlandó hazai pályán fogadni az ellenfelet, ezért Lengyelországban mérkőztek meg egymással.

Az Euractivon megjelent, az Exit.al portál angol tudósítója által aláírt cikk végén megjegyzik, Románia „valószínűleg” a többségében magyarlakta Székelyfölddel kapcsolatos „saját területi problémája” miatt nem ismeri el Koszovót, akárcsak Transznisztriát.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 20., kedd

Bajnok lett az Erdélyből áttelepült úszó, de még nem képviselheti Magyarországot az Eb-n

Egy-egy arany- és ezüstérmet nyert a magyar utánpótláskorú úszók országos bajnokságán az Erdélyből áttelepült Nagy Nándor, de júniusban még nem képviselheti Magyarországot a korosztályos Euróba-bajnokságon.

Bajnok lett az Erdélyből áttelepült úszó, de még nem képviselheti Magyarországot az Eb-n
2025. május 20., kedd

Újoncok a magyar labdarúgó-válogatott keretében

Az egyformán újonc Csongvai Áron és Vitális Milán is bekerült a magyar labdarúgó-válogatott keretébe, amely a júniusi barátságos mérkőzésekre készül.

Újoncok a magyar labdarúgó-válogatott keretében
2025. május 19., hétfő

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa

Hétfő délben bejelentette visszavonulását a magyar labdarúgó-válogatottból Gulácsi Péter, a nemzeti csapat elsőszámú kapusa. A 35 éves hálóőr a legutóbbi a közösségi oldalára feltöltött videóban jelentette be döntését.

Elköszönt a nemzeti csapattól Gulácsi Péter, a magyar válogatott kapusa
2025. május 19., hétfő

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához

Vasárnapi vereségével a Sepsi OSK búcsúzott a román labdarúgó-bajnokság élvonalától, nyolc évvel azután, hogy – a nulláról építkezve – feljutott a legjobbak közé, s ez idő alatt két-két Román Kupa-, illetve Szuperkupa-győzelmet aratott.

Diószegi László a Sepsi OSK kiesése után: a csapat nem volt méltó a szurkolótáborához
2025. május 17., szombat

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben

Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán