Magyarország a régiónk „olimpiai bajnoka”, mindenhol jól fizetnek az érmek és a pontos helyezések

Siker. A magyar olimpiai csapat 19 érme első helyet jelent a közép- és kelet-európai régióban

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Bár az előző, tokiói szerepléshez képest egy bronzéremmel kevesebbet szerzett, Magyarország még így is a közép-kelet-európai régió „olimpiai bajnoka” – ez derül ki abból, ha összevetjük a magyar sportolók által begyűjtött érmeket a régió többi országának olimpikonjai által szerzettekkel.

Balogh Levente

2024. augusztus 12., 09:592024. augusztus 12., 09:59

2024. augusztus 12., 10:092024. augusztus 12., 10:09

Magyarország hat arany-, hét ezüst- és hat bronzérmével a 14. helyen végzett az éremtáblázaton, egyet előrelépve a tokiói olimpia végeredményéhez képest.

Románia három aranya, négy ezüstje és két bronza csak a 23. helyre elég, és a régióban sem elegendő a második helyhez.

Azt ugyanis Ukrajna szerezte meg 12 – három arany-, öt ezüst- és négy bronz- – éremmel. Ez az összesített ranglistán a 22. helyhez elég, vagyis pontosan egy hellyel Románia előtt áll.

A képzeletbeli dobogó harmadik foka Lengyelországé, amely tíz érmet szerzett (1-4-5), viszont mivel csupán egyetlen aranya van, összesítettben ez csak a 42. helyhez elég.

A bolgárok és a horvátok egyaránt 7-7 érmet szereztek (3-1-3, illetve 2-2-3), amivel előbbi a 26., utóbbi pedig Azerbajdzsánnal holtversenyben a 30.

Szerbia (3-1-1), Csehország (3-0-2) és Ausztria (2-0-3) is öt érmet szerzett, ami a ranglistán a 27., a 28., illetve a 36. helyre elég az éremtáblázaton.

Szlovénia három (2-1-0), Szlovákia pedig egyetlen érmet – egy bronzot – szerzett, amivel a 34., illetve a 85. helyen állnak az éremtáblázaton.

Vagyis jól látható, hogy az esetleg egyesek számára némi csalódást okozó szereplés – az arany hiánya kajak-kenuban vagy a vízilabda-válogatottak lecsúszása a dobogóról – ellenére

a magyar még mindig sportnemzet, régiós összevetésben pedig kiemelkedően szerepelt.

Egyébként a korábbi olimpiákhoz képest a magyar szereplés sikeressége annak is függvénye, hogy mihez mérjük: a már említett Tokióhoz képest a mínusz egy bronzérem ellenére is előrelépés, viszont Rióhoz lépest visszaesés, hiszen akkor nyolc aranyat nyertek a magyarok, és a 12. helyen végeztek az éremtáblázaton.

Londonban még jobban szerepeltek (8-4-6), ott 9. volt a magyar csapat, viszont Pekingben nagyon nem akart összejönni semmi, ott a 3-5-2-es éremmérleg a 21. helyhez volt elég.

Románia számára viszont a mostani volt a legjobb szereplés az ötkarikás játékokon a 2008-as pekingi olimpia óta, amikor a 18. helyen zárta az éremtáblázatot a román csapat négy arany-, egy ezüst- és négy bronzéremmel. 2020-ban Tokióban a 46. volt az éremtáblázaton Románia (1-3-0), miután 2016-ban Rio de Janeiróban a 47. (1-1-2), 2012-ben Londonban pedig a 31. helyen (2-4-1) zárt.

Amúgy Magyarország és Románia is bőkezűen megjutalmazza a nemzet számára dicsőséget hozó sportolóit.

Magyarországon egy olimpiai első helyezésért – vagyis aranyéremért – 55 millió forint (közel 140 ezer euró) jár.

Az ezüstéremért 39,27, a bronzért 32,35 millió forint jár.

De nem csupán az érmesek kapnak jutalmat, hanem az olimpiai pontszerzők, illetve azok is, akik ugyan olimpiai pontot sem szereztek, de bejutottak a legjobb nyolc közé:

4. hely: 23,65 millió forint

5. hely: 15,73 millió forint

6. hely: 12,54 millió forint

7. hely: 6,27 millió forint

8. hely: 3,08 millió forint

Ennek nyomán a párizsi olimpia után

a kajakfenomén Csipes Tamara kapja a legnagyobb összeget két ezüst- és egy bronzérme nyomán.

Romániában is megjutalmazzák az olimpián kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportolókat, az aranyérem 140 ezer eurót és, az ezüst 100 ezret, a bronz pedig 60 ezret.

A Román Olimpiai Bizottság összesen 2 560 000 eurót oszt szét a Párizsban jól szereplő román sportolók között.

Az egyaránt egy arany- és egy ezüstérmet nyerő Simona Radiș, Ancuța Bodnar, Ioana Vrînceanu, és Roxana Anghel 240 000, az egy arany- és egy bronzéremig jutó David Popovici pedig 200 000 euróra jogosult.

Amúgy természetesen más országok is megjutalmazzák olimpikonjaikat, vannak, amelyek jóval bőkezűbben.

A legnagyvobalúbb Hongkong, ahol egy aranyéremért 768 000, egy ezüstért 384 000, egy bronzért pedig 192 000 dollár jár.

Hasonlóan bőkezű Szingapúr is (745 000, 373 000, 186 000), míg a harmadik Indonézia (300 000, 150 000, 60 000).

Izraelben is megéri érmes olimpikonnak lenni: 271, 216 illetve 135 ezer dollár üti a dobogós helyezést elérő sportolók markát.

A most lezárult olimpiának otthont adó Franciaországban 87 000, 43 000, illetve 22 000 dollárosak az összegek, Németországban 22 000, 16 000, illetve 11 000 dollárt érnek az érmek, míg az Egyesült Államokban 38 000, 23 000, illetve 15 000 dollárt.

korábban írtuk

Búcsú Párizstól: kialudt a láng, véget ért a 2024-es nyári olimpia

A Stade de France-ban a vasárnapi záróünnepségen kialudt a láng, ezzel véget ért a XXXIII. nyári olimpia Párizsban.

Magyarország küldöttsége 19, Romániáé 9 éremmel tér haza Párizsból

Záróakkordjához közeledik a 2024-es párizsi olimpia, amelyről a magyar küldöttség összesen 19, a román versenyzők pedig kilenc éremmel térhetnek haza.

2024. augusztus 12., hétfő

2024. augusztus 11., vasárnap

Diadal az olimpia zárónapján: aranyérmet nyert öttusában Gulyás Michelle Párizsban

Gulyás Michelle parádés teljesítményt nyújtva aranyérmet nyert, Guzi Blanka pedig a kombinált számban jelentősen előre lépve negyedik lett a párizsi olimpia öttusaversenyén.

Birkózásban sem lett meg a bronz: a Magyarországot képviselő Muszukajev ötödik helyen végzett

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail elveszítette a bronzmérkőzést, így az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia vasárnapi zárónapján.

Nem lett meg a bronz: büntetőpárbajban legyőzték a magyar férfi vízilabda-válogatottat az amerikaiak

Az Egyesült Államok lett a férfi vízilabda bronzérmese a párizsi olimpián, a magyar csapata negyedik helyen végzett.

2024. augusztus 10., szombat

A román bajnokcsapathoz igazolt a magyar válogatottal olimpiai 6. kézilabdázó

Pásztor Noémi olimpikon kézilabdázó a román bajnoki címvédő Bukaresti CSM csapatához igazol a Gazeta Sporturilor című portál szombati beszámolója szerint.

Kiperelte a bronzérmet Ana Maria Bărbosu tornász számára a sportdöntőbíróságon a román sportági szövetség

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a Román Tornaszövetség (FRG) és a Román Olimpiai és Sportbizottság beadványai alapján úgy döntött, hogy a párizsi olimpiai játékok talajtornája versenyén a bronzérem Ana Maria Bărbosu román tornászt illeti meg.

Az ötödik helyen végzett a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott az ötödik helyen végzett a párizsi olimpián, amelynek szombati helyosztóján ötméteresekkel 15-12-re legyőzte az olasz csapatot.

Újabb két magyar érem Párizsban: Varga Ádám ezüst-, Kopasz Bálint bronzérmes kajak egyes 1000 méteren

Varga Ádám ezüst-, a címvédőként indult Kopasz Bálint pedig bronzérmet szerzett szombaton kajak egyes 1000 méteren a párizsi olimpián.

Női kajak egyesben is összejött a magyar ezüstérem 500 méteren

Csipes Tamara – akárcsak három éve, Tokióban – ezüstérmet nyert szombaton a női kajakosok 500 méteres versenyében a párizsi olimpián. A döntő másik magyar résztvevője, Gazsó Alida Dóra hatodik lett.