Legyőzte a szlovénokat, feljutott a magyar hokiválogatott az elitkörbe

Vissza a nagyok közé. A magyar válogatott (piros mez) ismét a legjobbak között vitézkedhet

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A magyar jégkorong-válogatott végletekig izgalmas mérkőzésen, 2 perc 51 másodperccel a vége előtt ütött Papp Kristóf góllal 2-1-re legyőzte a szlovén együttest a bolzanói divízió I/A-világbajnokság szombati zárásán, ezzel ismét feljutott a 16 csapatos elitbe.

MTI

2024. május 04., 22:472024. május 04., 22:47

2024. május 04., 23:242024. május 04., 23:24

A kezdeti szlovén rohamok után az első magyar kapura lövés, Hári Jánosé gólt eredményezett, majd Rok Ticar egyenlített „Puskás-díjas” találattal. A hajrában emberelőnyben Papp döntötte el a csatát. Ez volt a történelmi első siker a rivális ellen tétmérkőzésen 11 vereséget követően.

A tornát a magyarok nyerték 11 ponttal, másodikként pedig a három kilencpontos csapat közül a szlovének jutottak fel az egymás elleni eredményeknek köszönhetően, mivel az olaszokat és a románokat is felülmúlták.

A diadal azt jelenti, hogy a magyarok a sportág újkori történetében, a második világháborút követően negyedszer jutottak fel az élvonalba a 2008-as szapporói, a 2015-ös krakkói és a 2022-es ljubljanai siker után.

A záró összecsapás csak a magyarok számára bírt téttel, győzni kellett a feljutásért, a szlovénok már kényelmes helyzetben voltak.

Kedvezőtlen előjel volt, hogy a két csapat eddigi valamennyi, 11 vb-mérkőzését a rivális nyerte 56-13-as összesített gólkülönbség mellett. Ugyanakkor először fordult elő, hogy a szlovénok úgy álltak fel a magyarok ellen, hogy már kiharcolták a feljutást.

Don MacAdam szövetségi kapitánynak nem volt oka, hogy változtasson a péntek este hősies csatában az olaszokat legyőző csapat csatársorain,

a hátvédpárok viszont módosultak, Fejes Nándor pedig agyrázkódás miatt változatlanul hiányzott. A hangulatról – mint a héten végig – a több száz magyar szurkoló gondoskodott.

Galéria

A szlovénok abszolút nem tartalékoltak, nem vették félvállról a meccset, őrült iramot diktáltak az elejétől fogva, keményen támadták Bálizs Bence kapuját.

Az első magyar kapura lövésre bő hét percet kellett várni, de az gól lett.

Terbócs István passzolt az alapvonal mögül a középen őrizetlenül hagyott Hári Jánoshoz, aki kilőtte a kapu jobb oldalát. A szlovénok folytatták rohamaikat, Bálizs eszén azonban nem tudtak túljárni. A harmad derekán egy magyar, a szünet előtt egy szlovén emberelőny maradt ki.

A fordulást követően Papp Kristóf „csengette meg” a kapuvasat, majd Hári hagyott ki egy szólót, ez pedig megbosszulta magát.

A 26. percben Rok Ticar beütötte az év egyik legszebb gólját:

fekve, a kapu felé sem nézve, a botját a jégen húzva sodorta be a korongot a meglepett Bálizs lábai között. A világhírű orosz Alekszandr Ovecskinnek volt hasonló bravúros gólja 2006-ban az NHL-ben. Megint vérszemet kaptak a szlovénok, kiválóan forgatták a korongot és záporoztak a lövések a magyar kapura, Ortenszky Tamást pedig kiállították. Sikerült túlélni a viharos időszakot, majd Mihály Ákos sérült meg egy ártatlan ütközésben, de tudta folytatni a mérkőzést.

A harmadik játékrész gyors hokijában Bálizs tartotta életben a feljutási reményeket.

Galéria

Volt, hogy botoskesztyűvel, spárgázva hatástalanított egy kontrát, majd közelről karral védett. Ziga Mehle fegyelmezetlensége megtörte a szlovén lendületet, a hajrában pedig Kristjan Cepon ült ki Sofron István lerántásért.

Ezt már góllal büntette a magyar csapat, Papp szedte össze a kipattanót és fonákkal nem hibázott.

A végén lehozta kapusát a szlovén gárda, Bálizs védett még egy hatalmasat lábbal, majd kezdődhetett az ünneplés, a magyarok visszajutottak a legjobbak közé!

Eredmény, 5. (utolsó) forduló:
Magyarország-Szlovénia 2-1 (1-0, 0-1, 1-0)
gól: Hári (8.), Papp (58.), illetve Ticar (26.)
Korábban:
Olaszország-Koreai Köztársaság 8-1 (4-0, 0-1, 4-0)
Románia-Japán 4-2 (2-1, 1-0, 1-1)
A végeredmény: 1. (és feljutott) Magyarország 11 pont, 2. (és feljutott) Szlovénia 9, 3. Olaszország 9, 4. Románia 9, 5. Japán 4, 6. Koreai Köztársaság
3 Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmények döntöttek.
Az első két helyezett feljutott, így a 2025. május 9-25. között Stockholmban, illetve a dániai Herningben rendezendő 16 csapatos elitvilágbajnokságon szerepel majd, míg a Koreai Köztársaság kiesett a divízió I/B-be, ahonnan Ukrajna került fel.

2024. július 07., vasárnap

Majdnem beérett a török citrom, de kifacsarta a gépnarancs: holland–angol Eb-elődöntő lesz

Hollandia 2-1-re legyőzte Törökországot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság szombati berlini negyeddöntőjében.

2024. július 06., szombat

Tovább barangol az angol: büntetőpárbaj után Eb-elődöntős az ötlettelen favorit

A legutóbb ezüstérmes angol válogatott 1-1-es döntetlen és hosszabbítás után tizenegyesekkel 5-3-ra legyőzte Svájcot a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság szombati negyeddöntőjében.

2024. július 05., péntek

A Ronaldóékat büntetőkkel legyőző franciák lesznek a házigazda németeket kiejtő spanyolok elődöntős ellenfelei

A spanyol labdarúgó-válogatott hosszabbítás után, a 119. percben fejelt góllal 2-1-re legyőzte a házigazda német csapatot az Európa-bajnokság első, pénteki negyeddöntőjében.

Kétmeccses eltiltást kapott a gólöröme közben mutatott kézjel miatt a törökök legjobbja

Két mérkőzésre eltiltották Merih Demiralt, az Európa-bajnoki negyeddöntős török labdarúgó-válogatott középhátvédjét „szélsőjobboldali jelkép” megjelenítése miatt. Jude Bellingham angol labdarúgót obszcén gesztus miatt szankcionálták.

Máris román trikolórt húznának a francia csapatától búcsúzó Bölöni Lászlóra

Ismét hírbe hozta a bukaresti sajtó Bölöni Lászlót a román labdarúgó-válogatottal. Az erdélyi szakember hivatalosan is szakított francia klubcsapatával, miközben az Eb nyolcaddöntőjében búcsúzó trikolórok szövetségi kapitányának sorsa bizonytalan.

Nem küldték haza, de az Eb negyeddöntőjében sem kapott meccset Kovács István

A Németországban zajló labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntője után a negyeddöntőben sem kapott mérkőzést Kovács István nagykárolyi játékvezető. A román sportsajtó szerint viszont reményre adhat okot, hogy nem küldték haza.

2024. július 04., csütörtök

A Székelyföld Labdarúgó Akadémia is részesülhet román állami támogatásban

Költségvetési támogatást ígért a román miniszterelnök az utánpótlást nevelő állami és magán labdarúgó-akadémiáknak, a finanszírozást lehetővé tevő memorandumot csütörtöki ülésén fogadta el a kormány.

Szép összeget „kerestek” a négy meccset játszó román válogatott tagjai a németországi Eb-n

Az AS spanyol sportlap adatai szerint a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) 12,25 millió eurót kap az UEFA-tól a román válogatott szerepléséért a németországi Euróba-bajnokságon.

Hatodik paralimpiájára készül Novák Eduárd: „mindent bele fogok adni, hogy tisztességes eredményt érjek el” (Videó)

Már a hatodik paralimpiai játékokon indulhat Novák Eduárd csíkszeredai kerékpáros, korábbi sportminiszter – a hírt a 47 éves sportoló szerda este osztotta meg követőivel Facebook-oldalán egy videós posztban.

2024. július 03., szerda

Egy labdarúgó a legértékesebb magyar sportoló a Forbes szerint

A Forbes magazin három év szünet után, a párizsi olimpia előtt elkészítette felmérését Magyarország legértékesebb sportolóiról, akik között Szoboszlai Dominik áll az első helyen.