Álomból valóság. Európa legjobb negyven játékvezetője között jegyzik a nagykárolyi Kovács Istvánt
Fotó: Frf.ro
Álmodozni nem kerül semmibe – véli Kovács István. A nagykárolyi futballbírónak pedig már valóra is vált egy álma, amikor a Valencia–Young Boys mérkőzésen bemutatkozhatott a Bajnokok Ligájában. Vasárnap este pedig ő fújhatta a sípot az 1-1-re végződött Dinamo–FCSB Liga 1-es örökrangadón is, a következő lépést pedig a nemzetközi elitkategória jelentheti számára.
2018. november 13., 19:462018. november 13., 19:46
2018. november 13., 20:542018. november 13., 20:54
– Zsúfolt időszak áll ön mögött: szerdán bemutatkozott a Bajnokok Ligájában, majd rögtön utána a Liga 1 örökrangadóján, a vasárnap esti Dinamo–FCSB meccsen fújta a sípot. Hogyan élte meg ezeket a napokat?
– Nagyon örültem, hogy sikerült bemutatkoznom a BL-ben, mert már annyira régóta vártam rá. Különleges érzés volt, és hála istennek jól sikerült a mérkőzés, jó értékelést kaptam az ellenőr részéről. Az országban pedig a Dinamo–Steaua az a mérkőzés, amire mindenki készül, amikor belefog a játékvezetésbe.
– Mennyiben más BL-meccsen, mint Liga 1-ben fújni a sípot?
– Nyilvánvaló, hogy a legjobb csapatok játszanak a BL-ben, ezért a játékritmus is gyorsabb, a játékosok pedig erősebbek és tisztábban játszanak. Bár az én meccsem nem volt épp a legtisztább, de ugye több BL-meccsen voltam korábban vonalbíró, és azt tapasztaltam, hogy nem volt sok beavatkozása a játékvezetőnek. Az én meccsemen most volt szabálytalanság, sárga és piros lapos is, de egy átlagos BL-meccsen úgy tizennyolc alkalommal kell közbeavatkoznia egy bírónak.
– Izgult-e?
– Természetesen izgultam, de ha ezt valaki nem érezné, azt jelentené, hogy nem érdekeli. Volt kis izgalom előtte, de miután belefújok először a sípba, elmúlik.
– A futballbírói szerepkör talán az egyik leghálátlanabb mesterség, miért lesz mégis valakiből játékvezető?
– A kezdetek kezdetén fociztam, szerettem volna futballista lenni, de nem úgy sikerült. Közben elvégeztem a játékvezetői képzést, és egy ideig párhuzamosan tevékenykedtem. Amikor láttam, hogy futballistaként nincs esélyem magasabb szintre kerülni, úgy döntöttem, hogy a bíráskodásra fókuszálok.
– És azóta a BL-meccs volt az álom…
– Persze az elején van egy álma mindenkinek, de akkor még nem gondoltam volna, hogy egész idáig eljutok. De ahogyan mondják: álmodozni nem kerül semmibe.
– Most, hogy ez valóra vált, gondolom, várja a következő BL-meccseket és utána akár egy Európa- vagy világbajnoki kiküldetést.
– A következő lépés az lenne, hogy bekerüljek a legjobb huszonkettőbe Európában. Az az elitkategória. Én jelenleg a legjobb negyven között vagyok Európában.
A meccseken van egy ellenőr, egy játékvezetői megfigyelő, aki a pontozólap alapján értékel, vonja le a pontokat a hibákért. Például egy rosszul megadott sárga lap 0,1 pont mínusz, egy fontos döntésnek az elhibázásáért – mint amilyen egy piros lap vagy tizenegyes – 0,5 pontot vonnak le. Általában 8,3–8,6 között adják a jegyeket. Ez átmenő jegynek számít, azt jelenti, hogy jól végezte az ember a dolgát. Ha 8,1-8,2 a végső pontszám, akkor a következő fordulóban nem igazán várhatsz kiküldetésre, mert azt jelenti, hogy nem volt jó a játék menedzselése.
– És a minél több jó pontszám után lehet előléptetésre számítani?
– Kapunk egy mérkőzést, ha azt jól levezetjük, várhatjuk a következőt. Egy jó nemzetközi bíró általában 7-8 nemzetközi delegálást kap, ha minden jól sikerül. Ha egy évben kaptál nyolc meccset, és mindegyiket levezényelted problémamentesen, akkor előrelépsz, és kapsz BL-meccseket, és ha azokat is lehozod, akkor jogosult vagy arra, hogy feljebb kerülj egy kategóriával.
– Ezen a pontrendszeren változtatni fog, ha bevezetik a videóbírót?
– Nem, mert a hiba akkor is hiba marad. A videóbíró csak abban segít, hogy korrigálhatja az ember a hibáját, és nem éri annyi támadás a meccs után, nem lesz olyan nagy nyomás a média és a csapatok részéről. Mindenkivel előfordulhat, hogy hibázik, a videóbíró megadja a lehetőséget arra, hogy a játékvezető azt azonnal helyrehozza, de a hibája miatt ugyanúgy lepontozzák majd az értékeléskor. A minél kevesebb videóbírói beavatkozás azt jelenti majd, hogy jó a játékvezető.
– Milyen érzés volt a BL után Liga 1-es örökrangadót vezetni?
– Az örökrangadó nagyon különleges mérkőzés, erre mindig külön kell készülni, mert bármi megtörténhet. A szurkolók dobálhatnak be petárdákat, de más is megtörténhet. Ugye az este is beszaladt egy szurkoló a pályára, a játékosoknak pedig csak egy szikra kell, és már összeugranak. Ez egy nagyon érdekes meccs.
Jobban rákészülünk, mint egy átlagos meccsre. Még ha ez nem is helyes, de ez az igazság.
– Hogyan lehet erre felkészülni?
– Mentálisan. Mindamellett, hogy állandó összeköttetésben vagyok a partjelzőimmel, akikkel már ugye négy éve dolgozom együtt, nem is kell rájuk nézzek, mert már érzem, mire gondolnak, mi lesz a következő lépésük.
Meccs előtt megbeszéljük, hogy ha kulcsmomentumok vannak a meccsen, hogyan fogunk reagálni, kielemezzük a játékosok mozgását, az edzők keret-összeállításait. Nagyjából már tudjuk, mi lesz a következő lépésük, és persze mentálisan is fel kell legyen készülve az ember. Az este kevesen voltak, 22 ezren, de volt már nekem Dinamo–Steaua meccsem 40-50 ezer néző előtt is, és azt a nyomást fel kell tudni dolgozni. Mikor olyan sok ember van, hiába van a kommunikációs headset, mert nem is igazán halljuk egymást.
– A folytatás?
– Ez úgy szokott történni, hogy ha levezettünk egy mérkőzést, és az jól sikerült, akkor olyan fél napig, egy napig örülünk, és utána másnap eltöröljük. Megvolt, és megint a nulláról kezdjük. Azt, hogy mi lesz a következő meccsem, még nem tudom, mert három-négy nappal előtte értesítenek minket. Nemzetközi szinten Nemzetek Ligája-meccs lesz, de még nem tudom, hol.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
szóljon hozzá!