Fotó: Szucher Ervin
Dicséretes vállalkozásként, de silány kivitelezés után avatták fel Marosvásárhely sportmúzeumát. A sportcsarnokban helyet kapott kiállítótérben visszaszorították a magyar elemeket, és a többnyelvű feliratok is hiányoznak.
2018. december 13., 12:142018. december 13., 12:14
Dicséretes vállalkozás, silány és tendenciózus kivitelezés – így lehetne jellemezni a Maros Megyei Ifjúság és Sportigazgatóság (DJTS) kezdeményezését, melynek köszönhetően az állami irányítású közintézmény szerda óta elmondhatja, hogy sportmúzeumot létesített.
A közelmúltban elhunyt tekézőlegenda, Szemányi Margit világbajnoki érme, Gagyi Péter motoros bőrkosztümje, a világbajnok Aurel Popa repülőmodellje, a bukaresti Mircea Romaşcanu versenykerékpárja, Kovács Ella Barcelonában viselt atléta meze mellett ott van a kosárcsapatot faképnél hagyó Cooley 22-es trikója vagy az ASA és a román labdarúgó-válogatott egykori jobbszélsőjének, Fazakas Árpádnak a 9-es számú meze, amely – az anyagról és a modellről ítélve – mintegy két évtizeddel a játékos visszavonulása után készülhetett.
De ott láthatunk egy Szászrégenben gyártott Combi–R sílécet is, amelyet nemhogy rangosabb sportversenyeken nem viseltek, de még a haladó kocasízők sem nagyon vettek a lábukra. A képgalériából számos, igazán nagyot alkotó sportoló és kiváló teljesítményt nyújtó csapat hiányzik.
Mint ahogy azt sem tudják meg a kirakatmúzeum látogatói, hogy a város első futballcsapata, az 1898-ban alapított MSE (Marosvásárhelyi Sportegyesület) volt, amely az 1911–1912-es (magyar) bajnokságban mutatkozott be első ízben. Arról sincs semmiféle jelzés, hogy Marosvásárhelyen az első, sportberkekben és sajtóban is jegyzett labdarúgó-mérkőzést 1902 pünkösdjén játszották az MKE (Marosvásárhelyi Kerékpározók Egyesülete) biciklisei és a Református Kollégium diákjai.
A magyarázatot az időpont megválasztása szolgálta: amint Iuliana Rus, a DJTS igazgatója, valamint Mircea Duşa prefektus többször is hangsúlyozta, az esemény apropóját a román centenárium adta. A múzeumnak egyelőre nincs egy meghatározott nyitvatartási rendje, a kiállított tárgyak ablakon keresztül, a sportcsarnokban zajló események során tekinthetők meg.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
szóljon hozzá!