Cătălin Sărmășan elsősorban fiatal futballistákat menedzsel
Fotó: Facebook/Catalin Sarmasan
Cătălin Sărmășan játékosügynök szerint jó a romániai labdarúgók külföldi megítélése. A szakember reméli, hogy a fiatalok menedzselésével hozzájárul a hazai foci fejlődéséhez is.
2017. december 20., 13:192017. december 20., 13:19
Egyértelműek a különbségek a hazai és a külföldi edzéskörülmények között, de a legszembetűnőbb az eltérő mentalitás – vallja Cătălin Sărmășan Bihar megyei játékosügynök, aki az elmúlt években az európai labdarúgás legjobb bajnokságaiban szereplő csapatokhoz „juttatta el” az arra érdemes hazai fiatalokat, illetve szakembereket.
„Ezt csakis saját magának, a professzionalizmusának köszönheti. Mi már régóta együttműködünk az Arsenallal, de a tisztségre a térségből sokan mások is pályáztak. Görögországból, Horvátországból, Ukrajnából, Magyarországról származó szakemberek vettek részt az interjún” – ecsetelte a Krónikának.
Sărmășan ugyanakkor elsősorban fiatal futballistákat menedzsel, mert elmondása alapján pluszelégtételt jelent számára a tehetséggondozás, a fiatalok fejlődésének elősegítése. Úgy véli, hogy így hatással lehet a pályájukra, és reményei szerint hosszú távon hozzájárulhat a romániai labdarúgás, a válogatott és a klubok fejlődéséhez is.
„Az, hogy valaki külföldi akadémiához vagy csapathoz kerül, még nem jelenti azt, hogy szerződése örökre szól, és többet nem jön haza” – mondta. Tapasztalata szerint a romániai játékosok megítélése nagyon jó külföldön, de elsősorban fiatalokat akarnak, akiket aztán ők készíthetnek fel a felnőttek közötti bemutatkozásra.
– mutatott rá. Figyelmeztetett: a szabályok szerint hivatásoslabdarúgó-szerződést csak 16 évet betöltött játékos köthet, egy-egy átigazolás előtt pedig – a szülőkkel, edzőkkel közösen – több tényezőt is figyelembe vesznek.
A Sărmășan által menedzselt George Pușcaș (sárga mezben) az olasz bajnokságban nevelkedik
Fotó: Archív
„Közvetítői szerepet bárki el tud látni. Egy ügynök munkája annál jóval összetettebb, és rendkívül nagy a konkurencia” – közölte. Neki is saját stábja van, egyebek mellett erőnléti edző és pszichológus segíti a focistái szakmai előmenetelét.
„Dragomirt az Arsenal két éven át figyelte, számtalan jelentés és videófelvétel készült róla. Micovschi a Chievónál, a Torinónál, az Atalantánál és a Gentnél is volt próbajátékon, mielőtt a Genoához került” – részletezte Sărmășan, aki jómaga is több korosztályos játékos teljesítményét követi figyelemmel.
Elsősorban az ország nyugati részéről, a Partiumból és a Bánságból válogat, de például a bukaresti vagy ploiești-i utánpótlást is követi. „Bemegyek Gheorghe Hagi akadémiájára is. Miért ne?” – tette fel a kérdést. Megjegyezte: bár hazai, klubközi igazolásoktól sem zárkózik el, ő elsősorban a külföldi egyesületekre „szakosodott”, de azok között is az egyes játékos egyéni igényeit veszi figyelembe. Az UTA-tól Dániába szerződtetett Adrian Petre esetében például a játéklehetőség volt mérvadó. „Egy nagyobb klubnál kockázatos lett volna, hogy nem kap elég játéklehetőséget, hiszen az visszavetette volna a fejlődését” – magyarázta.
Egyébként Hagi központja mellett a Dinamo és a Craiova akadémiáját sorolta a hazai fociképzés legjobbjai közé. A nagynevű külföldi klubok központjaiba ugyanakkor a világ minden tájáról összegyűjtik a legtehetségesebb játékosokat. „Hatékonyak az akadémiák, mert a központosított rendszerrel időt nyernek. Ha jól szervezettek, napi két edzést is tudnak tartani, miközben iskolai képzést, étkezést és szállást is biztosítanak. Nem kell időt vesztegetni az utazásra, és a városon kívül élőknek is lehetőséget adnak a magas szintű felkészülésre” – vélekedett Sărmășan.
Meglátása szerint utóbbi projekt „legjobb terméke” az a George Pușcaș, akinek bemutatkozása a korosztályos válogatottban – és meghívása a felnőtt válogatott edzésére – neki is elégtételt szerzett.
„Érdekes projekt volt a Libertynél. Sok fiatalnak adott lehetőséget a labdarúgásra. Hogy lesz-e megint Bihar megyében olyan időszak, mint akkoriban volt? A labdarúgásban minden lehetséges” – vélekedett Sărmășan. Elismerte ugyanakkor, hogy a külföldi, fejlett országokra nem jellemző az a fajta bizonytalanság, amely a hazai másod- és első osztályos bajnokságokban tapasztalható.
Közölte: ott betartják és tisztelik a szabályokat, a klubok mögött pedig erős vállalkozók és helyi közösségek állnak. És hogy mi lenne a megoldás a sportág hazai fellendüléséhez? „A klubok korrekt megszervezése, mert amíg ilyen problémák jelen vannak, az azt jelenti, hogy valahol hibákat vétenek” – állapította meg Cătălin Sărmășan.
A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.
A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.
Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.
Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.
A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
szóljon hozzá!