Feri báró, azaz a klubalapító Neuman Ferenc szobrát 2021-ben helyezték el a nevét viselő stadionban az aradi önkormányzat kezdeményezésére
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Április 18-án, pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad patinás labdarúgócsapata, az UTA, és idén október 10-én lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, a Neuman-család Aradhoz köthető utolsó tagja, báró Neuman Ferenc. A sportszerető iparmágnás, adakozó mecénásként ismert Feri báróhoz személyes ismeretség kötötte Piros Dénes nyugalmazott kémiatanárt, aki az egyesület alapításánál is jelen volt. Őt kértük meg, hogy a jubileum alkalmából ossza meg emlékeit az egykori gyáriparosról, az UTA születésének körülményeiről, Puskel Péter újságíróval, helytörténésszel pedig arról beszélgettünk, hogy Feri báró és a Neuman család mekkora nyomot hagyott Arad gazdasági, társadalmi és kulturális életében.
2025. április 18., 14:072025. április 18., 14:07
Január 19-én ünnepelte 95. születésnapját Piros Dénes nyugalmazott aradi kémiatanár, a helyi labdarúgó- és általában a sportélet lelkes rajongója, önzetlen támogatója. A hajlott kora ellenére is mindig egyenes tartású, elegáns öregúr az egyetlen Aradon, aki személyesen ismerte a város patinás labdarúgóklubja, a textilgyári csapat, az ITA (1958 óta UTA) alapítóját, báró Neuman Ferencet, az aradiak kedvelt Feri báróját. Mi több, Piros Dénes az egyesület alapításánál is jelen volt.
A futball- és várostörténeti eseményekről, legendás edzőkről és játékosokról, a kisebbségi létbe kényszerült magyarok román bajnokságot nyerő csapatáról mindig szívesen beszélget a múlt és jelen közti élő kapcsot jelentő Piros Dénes.
A világháború miatt megszakadt a futballbajnokság, a háború után pedig a báró elhatározta, hogy saját csapatot fog alapítani. A megváltozott politikai helyzetben a munkásosztály csapatának számító AMTE vezetői nem nézték jó szemmel a gyáriparost, ezért döntött úgy, hogy új csapatot fog építeni.
Neuman Ferenc egy fiatalkori képen
Fotó: Wikimedia Commons
Neuman Ferenc az 1930-as években két esztendeig Manchesterben tanulta ki a textilipari szakmát, és a futball őshazájának tekintett Anglia nagy hatással volt rá:
Mivel a csapat mecénásának textilgyára volt, Aradi Textiliparnak nevezte a klubot (román betűszóval: ITA), amit a román állam változtatott meg 1958-ban UTÁ-ra (Aradi Textilüzem), de a kommunizmus első éveiben Vörös Lobogó (Flamura Roșie) néven nyert két bajnoki címet az aradi együttes.
Az UTA hatszor nyerte meg a román bajnokságot, éspedig a következő években: 1947, 1948, 1950, 1954, 1969, 1970. Kétszer hódította el a Román Kupát: 1948-ban és 1953-ban
1945. április 18-ra esett a klubalapítás napja. Piros Dénes így emlékezett vissza:
Az anyagiak nem jelenthettek gondot, ezért a báró a Nagyváradi Atlétikai Club (NAC) és a Kolozsvári Atlétikai Club (KAC) legjobb játékosait szerződtette le, melléjük igazolt néhány jó nevűt aradi labdarúgót. „Így alakult ki egy szinte színmagyar csapat, amelyben többek között szerepelt Tóth III. (Mátyás – szerk. megj.) és Lóránt Gyula legendás magyar válogatottak, de több igen jó nevű játékos, mint a jobbfedezet Pecsovszky (Perényi) József vagy Bonyhádi László, a ragyogó középcsatár, és még sok más neves játékos” – emlékezett vissza Piros Dénes.
Piros Dénes személyesen ismerte báró Neuman Ferencet, sőt az UTA alapításánál is jelen volt
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Edzőnek először Opata Zoltánt szerződtette, utána Blum Zoltánt (mindkettőt az MTK-tól).
Az 1948-as államosítás mind a klub, mind Neuman Ferenc életében törést jelentett. „Éppen akkor érettségiztem, a klubban teniszeztem, mert több szakosztálya is volt az ITÁ-nak, és mint kétszeres ifjúsági teniszbajnok szinte együtt nőttem fel ezzel a csapattal. Így érkezett el 1948, az a szomorú év a báró számára, amikor az államosítás során elvesztette a vagyonát. Egy hónapig még Aradon maradt, de aztán átszökött Magyarországra, majd tovább ment az Amerikai Egyesült Államokba, ahol még sokáig élt. De soha nem tért vissza szeretett városába, amelyről mindig rendkívül melegséggel és nosztalgiával beszélt” – érzékenyült el Piros Dénes.
Amellett, hogy személyesen ismerte Neuman Ferencet, Piros Dénest büszkeséggel tölti el, hogy barátjának nevezhette Pecsovszky Józsefet, az UTA, a Steaua (akkoriban CCA), a román és a magyar válogatott legendás játékosát, vagy ahogy az aradiak nevezték: Csalát.
Azelőtt nyert magyar bajnokságot a NAC-cal. Az elsők között voltam Aradon, aki személyesen találkozott vele. Én a teniszpályán tréningeztem minden délután, a futballisták a labdarúgópályán, s egyszer az edzőm, Grünwald Imre, aki váradi volt, s onnan ismerte Csalát, azt mondta: Dinikém, bemutatom neked Pecsovszky Józsefet, Európa egyik legjobb játékosát, aki immár a klubunk tagja. Meghajoltam megilletődve, hiszen 16 éves voltam, ő meg 25, de átölelt, és azt mondta: mi klubtagok vagyunk, és le is tegeződtünk. 22 éven át, korai haláláig nagyon jó barátok és sporttársak maradtunk” – idézte fel találkozását a mindössze 47 évet élt sportemberrel.
Pecsovszky híresen sportszerű volt, az egykori Sportul című román sportlap róla nevezte el az általa alapított fair play díjat, amelyet a legkevesebb sárga és piros lapot gyűjtő csapat érdemelt ki.
Neuman Ferenc nevét viseli az átépített stadion
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„A pályán néha ideges volt, de amúgy kimondottan udvarias, jól nevelt ember volt. A nagyobbik fiát tanítottam is, tehát közvetlen kapcsolatban álltunk, sőt sokat asztaliteniszeztünk – remek pingpongjátékos volt! –, és barátként is remek ember volt. Szerény véleményem szerint ha 1948-ban, amikor az ITA egy része elment, köztük Lóránt és Tóth III., s ha Csala is elmegy velük, mint ahogy szóba került, mert nekem mesélte a vívódásait, de végül maradt, ami nekünk jó, de ha elmegy, és a magyar válogatottban a berni döntőben nem a Bozsik–Lóránt–Zakariás, hanem a Bozsik–Lóránt–Pecsovszky halfsor játszik, száz százalék, hogy a magyar csapat világbajnok lett volna” – mondta meggyőződéssel Piros Dénes.
Neuman Ferenc a Neuman család Aradhoz köthető utolsó tagja. Az iparmágnás família meghatározó volt Arad gazdasági és társadalmi életében: hozzájuk köthető az egykori szesz- és élesztőgyár, a malom és a volt textilgyár, a későbbi UTA-üzem alapítása.
De báró Neuman Ferenc jóval többet tett ennél a városáért – mondta Puskel Péter újságíró, helytörténész, aki visszahozta az aradiak köztudatába a Neuman családot, az Aradi sikertörténetek című könyvében (Concord Media, 2010) hosszú fejezetet szentel a Neumanok közéleti szerepvállalásának. A család a 19. század és a 20. század első felének legnagyobb Arad környéki mecénása; a szabadságharc bukása után telepedtek meg Aradon az 1850-es években, és gazdasági, társadalmi, kulturális és sport szempontból maradandót alkottak.
A Neuman család minden magyar kulturális rendezvényt támogatott, alapítványt hozott létre, rengeteget építkezett, és nem csak ipari létesítmények fűződnek a nevükhöz (1909-ben épült a textilgyár, amely az 1990-es évekig működött).
Az egykori szeszgyár ma már romos épülete
Fotó: Google/Utcakép
Neuman Ferenc hozta létre az UTA-kolónia néven ismert negyedet. „Több mint tíz társasházból áll, amelyeket a báró azért építtetett, hogy a textilgyár legjobb dolgozói – mérnökök, mesterek és más szakemberek – közel legyenek a gyárhoz, rögtön behívhatók legyenek sürgős esetben. Nem beszélve arról, hogy ezek a házak komfortjukban felülmúlták a jóval később épült szocialista tömbházakat” – mesélte lapunknak a helytörténész.
Bölcsődét (kisdedóvót) és óvodát is létesített, amelyben a munkáscsaládok hagyhatták gyermekeiket, a család idősebb tagjai pedig létrehoztak Gájban egy általános iskolát és bölcsődét. Ez volt később a 10-es számú Általános Iskola, ami a rendszerváltás után a Neuman Fivérek Általános Iskola nevet vette fel, és amelynek nagy múltú magyar tagozata volt. Ma már magyar tagozat sincs, és a régi épületeket sem használják, a telken egy új iskolaépületben folyik az oktatás.
A gáji Neuman Fivérek Általános Iskola ma már használaton kívüli épületei
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
„A legtöbben, akik nem aradiak, a sport kapcsán ismerik Neuman Ferenc nevét: 1945-ben megalapította az ITA sportklubot 18 szakosztállyal, de a legismertebb a labdarúgócsapat volt.
1946 őszére készült el, és a legkorszerűbb volt abban az időben az országban. Jellemző, hogy az aradi városvezetés hat év alatt építtette újjá a stadiont, de akkoriban minden munkaerőt oda összpontosítottak, és nem különféle alvállalkozók végezték el a kivitelezést. A háború utáni években az igényességéről, de a jószívűségéről híres Neuman Ferencnél elképzelhetetlen lett volna ilyen késés” – fogalmazott a helytörténész.
Feri báró népszerű ember volt, a férfiak körében főleg a futball miatt, de sokaknak munkát adott, meg is fizette őket, és ahol kellett – Puskel Péter szerint – kinyitotta a pénztárcáját.
Puskel Péter helytörténész hozta vissza a köztudatba a Neuman család közéletben betöltött szerepét
Fotó: Kurunczi Ferenc
„Köztudomású, hogy a mai Csiky Gergely Főgimnáziumba járt, ott is érettségizett, de előtte a család jelentős összeggel járult hozzá az iskola felépítéséhez, mert azt a semmiből teremtették az aradiak, közadakozással. A Neuman család hozzájárulása volt a legjelentősebb, nem is szólva a gyerekkórházról, amelyet a másik báró család, Andrényiék támogattak, de a Neumanok sem akartak lemaradni, és a másik épületszárnyat, amit járványpavilonként ismernek, ők finanszírozták” – sorolta Puskel Péter.
Az említett létesítményeken kívül ott áll
Az egykori szeszgyár ma már romos épülete
Fotó: Google/Utcakép
„Neuman Ferenc fia, Károly az 1990-es években Aradon járt, de ő már egy Amerikában született jenki volt. Tudomásom szerint visszakapta a Neuman-palotát, de őt a pénz érdekelte, és továbbadott rajta, a stadiont viszont a városra hagyta azzal, hogy az apjáról nevezzék el” – tette hozzá a helytörténész.
Hazai pálya
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Puskel Péter szerint a második világháború még tartott, de a végkimenetel mindenki számára világos volt, és bár Neuman báró fejében megfordulhatott a távozás gondolata, elhessegette azt. „Talán ebben az egy dologban kicsit naivul viselkedett – mondta. – Kapcsolatba került egy amerikai tábornokkal, akinél tapogatózni próbált, hogyan is alakul majd a háború után ezeknek a kelet-európai országoknak a sorsa. Valószínűnek tartjuk, hogy megnyugtató választ kapott, mert jócskán elnapolta a távozását.”
Erre végül 1948 őszén került sor, amikor megtörtént az államosítás, és a munkástanács egyszerűen azt mondta Feri bárónak, hogy többet nincs mit keresnie a három gyárában.
Neuman Ferenc kultusza az utóbbi évtizedben terjedt el a román közösség, főleg a futballszurkolók körében. A báró által alapított csapat mai játékosai nem járnak ugyan olyan magasságokban, mint a nagy múltú elődök, de már az is nagy szó, hogy megszakítás nélkül ötödik idényét tölti az első osztályú bajnokságban. Az UTA a 80. születésnapon, pénteken 20 órától a Sepsi OSK-t fogadja kiesési rangadón.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata. Az UTA a Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat.
A Gyergyói HK házigazdaként 3-2-re nyert a Csíkszeredai Sportklub ellen a jégkorong Erste Liga döntőjének keddi, ötödik mérkőzésén.
Magyarország férfi vízilabda-válogatottja 18-15-re legyőzte a világbajnok horvát csapatot a világkupa podgoricai szuperdöntőjének vasárnap esti kisdöntőjében, és megszerezte a torna bronzérmét.
A kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában világbajnoki címvédő Losonczi Dávid szombaton hatalmas csatában legyőzte az olimpiai címvédő bolgár ellenfelét, ezzel aranyérmet nyert a somorjai birkózó Európa-bajnokságon. Vitek Dárius bronzérmet nyert.
Aggasztja a Kolozsvári CFR labdarúgóklub vezetőségét és szurkolótáborát a városi rivális Universitatea, valamint bukaresti csapatok drukkereinek agresszív viselkedése.
A két székely csapat méri össze erejét a jégkorong Erste Liga döntőjében: a Gyergyói HK másodszor, míg a Csíkszeredai Sportklub ötödször győzedelmeskedhet.
A címvédő és négyszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője rajt-cél győzelmet aratott a vasárnapi Forma–1-es Japán Nagydíjon.
szóljon hozzá!