Az UTA relikviáiból nyílt futballtörténeti kiállítás csütörtökig látogatható a stadionban
Fotó: uta-arad.ro
Április 18-án, pénteken ünnepli megalapításának 80. évfordulóját Arad első számú labdarúgócsapata, az UTA. A piros-fehér mezes együttes az első osztályú román labdarúgó-bajnokság másik magyar identitású csapatával, a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK-val játszik bajnoki mérkőzést az évfordulón, de azt megelőzően egész héten különböző programokra várják a szurkolókat. Az UTA relikviáiból például futballtörténeti kiállítást rendeztek be a Neuman Ferenc Arénában, amely naponta megtekinthető. A stadion a klubalapító iparmágnás, szesz- és élesztőgyár-tulajdonos, textiliparos néhai Neuman báró nevét viseli, a klub neve, az UTA pedig az Aradi Textilüzemek elnevezésből származó román betűszó. Az egyesület magyar eredetével mindenki tisztában van Aradon, és a magyar identitást felvállalja a jelenlegi klubtulajdonos, Mészár Sándor sportmenedzser is, aki 12 éve vette át az akkor csődbe jutott UTÁ-t, s új alapokra helyezve, a negyedik ligából a román élvonalba vezette. A jubileum kapcsán nyilatkozott a Krónikának Mészár Sándor.
2025. április 17., 08:012025. április 17., 08:01
2025. április 17., 08:262025. április 17., 08:26
– A hat bajnoki aranyérem és két kupagyőzelem évtizedekig biztosította az UTA – kezdetben ITA, a kommunizmus első éveiben pedig Vörös Lobogó néven szerepelt a csapat – számára a „vidék bajnoka” címet. De nemcsak a román, hanem a magyar labdarúgás meghatározó csapata volt az aradi együttes, hiszen többek között a mindkét ország válogatottjában játszó Pecsovszky (Perényi) József vagy Tóth III. Mátyás is tagja volt, nem beszélve arról, hogy az első, 1947-es bajnoki elsőségből Lóránt Gyula, az Aranycsapat későbbi hátvédje is kivette a részét. Mindezekről megemlékeznek majd a jubileumi rendezvényeken?
– Természetesen! 1945. április 18-án született a klub, és ha a magyar identitásról beszélünk, akkor meg kell említenünk, hogy Neuman Ferenc báró ötlete és személyes ambíciója volt a klubalapítás, miután egy másik magyar egyesületből, az AMTE-ből (Aradi Munkás Testedző Egyesület – szerk. megj.) kizárták. Leszerződtette a kor legjobb játékosait, köztük olyanokat, akik Nagyvárad és Kolozsvár csapataival korábban a magyar bajnokságban szerepeltek, és az első évben, 1947-ben az aradi csapat megnyerte a román bajnokságot. Ünnepelni szeretnénk az évfordulón, győzelemmel, ha lehet. Szerettük volna jobb kedélyállapotban várni ezt a meccset, de sajnos a múlt hétvégén kikaptunk, ezért kicsit feszült a hangulat, de azért minden programot, amivel készültünk, megtartunk.
– Az évforduló napján a román bajnokság másik magyar identitású csapatával, a Sepsi OSK-val játszanak, de milyen más rendezvényeket terveztek a jubileumra?
– A véletlen műve, hogy a bajnokságban épp a Sepsivel kerültünk szembe ebben a fordulóban, de a meccs eredetileg szombatra volt kitűzve, és mi kértük, hogy játszhassunk pénteken, a születésnapon.
A Sepsi OSK-t várják pénteken az aradi Neuman Ferenc Arénába
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Ezen a héten nyílt napok vannak a stadionban,
ez is megtekinthető csütörtökig, de pénteken már nem, mert az már meccsnap. Ezenkívül szerdán 17 órától a stadionban tartottunk egy könyvbemutatót, csütörtökön a klublegendákat, az egykori neves játékosokat várjuk egy ebédre, pénteken pedig a mérkőzésre kilátogató szurkolóknak tartogatunk sok meglepetést.
– Ha már szóba kerültek a csapat egykori nagyjai: nemrégiben távozott az élők sorából Biró Gábor, aki a hatvanas-hetvenes évek sikercsapatának volt a hátvédje, és egyidős volt a klubbal. Hányan vannak még az egykori bajnokok közül?
– Sajnos egyre kevesebben, és azok közül is, akik szerencsére még életben vannak, többen különböző betegségek miatt nem tudnak részt venni az ünnepségen. Például Jenei Imre egészségügyi okokból nem jön el idén, de az Aradon élő Flavius Domidét sem engedi az állapota, hogy velünk ünnepeljen. Éppen ezért pénteken, a kezdő sípszó előtt negyedórával, 19 óra 45 perckor – ami az 1945-ös évet jelképezi – csendes főhajtást tartunk a stadionban a néhai játékosok, edzők, klubvezetők és szurkolók emléke előtt tisztelegve.
– Fontos a klubvezetés számára a kapcsolattartás a régi játékosokkal?
– Nekik köszönhetjük a létezésünket! Ezt a közös ebédet vagy vacsorát minden évben megtartjuk, de sajnos egyre kevesebben jöhetnek el.
Az UTA legendás játékosának, Pecsovszky Józsefnek a szobrát 2023 novemberében avatták fel a stadion előtt. A leleplezésre a labdarúgó Németországban élő unokáját kérték fel
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
– Más szempontból is vállal társadalmi szerepet az egyesület? Látni lehet a közösségi oldalakon, hogy különböző karitatív akciókat támogatnak, sőt volt, hogy például az akkor bajban lévő vízilabdacsapatot segítették ki anyagiakkal…
– Mivel az UTA egy név – nemcsak Aradon, hanem az egész régióban –, nekünk kötelességünk részt venni ilyen tevékenységekben. Szívesen is segítünk ott, ahol és amivel tudunk, vagy ha csak arról van szó, hogy meg kell mozgatni tömegeket egy bizonyos ügy érdekében, hiszen havonta legalább kétszer össze tudunk hozni 8-10 ezer embert.
– Visszatérve a magyar identitásra: önön kívül vannak magyar alkalmazottak a klubnál, a játékoskeretben vannak magyar labdarúgók is, a közelmúltban pedig magyar gyerekeknek indítottak külön foglalkozásokat, amelyeket magyar edzők vezetnek. Milyen fogadtatása volt ennek a kezdeményezésnek?
– Megmondom őszintén, hogy nem számítottam ilyen nagy sikerre.
S ez még csak a kezdet! Most jön a jó idő, közeledik a vakáció, úgyhogy szerintem ennek lesz folytatása, és örvendek, hogy a magyar közösséget ezzel tudjuk támogatni.
Egyelőre három csoportban kezdődtek meg a kimondottan magyar anyanyelvű gyerekek számára az edzések az UTÁ-nál. Az aradi élvonalbeli labdarúgóklub vezetősége növelni szeretné a magyar kölyökcsapatok számát, ezért további jelentkezőket vár.
– Ezt leszámítva is nagy hangsúlyt helyeznek az utánpótlásképzésre, hiszen az ifjúsági csapatok a különböző elitbajnokságokban szerepelnek. Sok élvonalbeli játékost adott az UTA a román futballnak?
– Nemcsak, hogy játszunk ezekben a kiemelt akadémiai bajnokságokban, hanem mind a négy korosztályban bejutottunk a rájátszásba, vagyis ott vagyunk a legjobb négy-hat-nyolc csapat között. Ez annak a bizonyítéka, hogy komoly munka folyik itt.
de említhetném a jelenlegi első ligás játékosok közül David Miculescut, Rareș Popot vagy Cristian Mihait. A román utánpótlás-válogatottban és minden korosztályos nemzeti csapatban van két-három játékosunk.
– Bár a korábbi dicsőségeknek nyomába sem ér a jelenlegi UTA, az utóbbi harminc-negyven évhez képest már az is nagy szó, hogy a legutóbbi öt szezont az élvonalban töltötte a csapat, és stabil középcsapattá vált. Ön hogyan értékeli az elmúlt 12 évet, amióta átvette az UTÁ-t?
– A negyedik ligából indultunk, és a célunk az volt, hogy minél hamarabb feljussunk az élvonalba, amire az UTA név kötelez. Nem volt egyszerű, sőt könnyebb volt egyszer-kétszer feljutni egy magasabb ligába, mint most tartani ezt a szintet.
Mészár Sándor szerint könnyebb volt feljuttatni a csapatot az alsóbb osztályokból, mint az élvonalban tartani
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az igények és az elvárások nőnek, a rivális csapatok fejlődnek, a gazdasági helyzet nem éppen a legkedvezőbb, éppen ezért örvendek, hogy
és remélem, hogy a hatodik szezont is ott kezdjük meg, erre megvan minden esélyünk.
– Az elmúlt években úgy emlegették az UTÁ-t, mint az élvonal legbiztosabb lábakon álló csapatát, mind anyagi, mind szakmai szempontból. Ugyanakkor az elmúlt hónapokban a fizetések késéséről, a lehetséges szezonvégi edzőváltásról lehet olvasni a sportsajtóban – zűrösebb időszakot él meg jelenleg a klub?
– Ami a szakmaiságot jelenti, továbbra is stabilitásról beszélhetünk. Ránk nem jellemző, hogy két-három edző fordul meg nálunk egy szezonban. Épp a jelenlegi trénerrel, Mircea Rednic-kel beszélgettünk erről a napokban, és mondta, hogy ő nagyon rég volt ilyen hosszú ideig egy csapatnál, pedig csak két és fél évről van szó, és még egy évre ide köti a szerződése.
Nem nyúlunk mindjárt ahhoz a módszerhez, mint más csapatok, hogy azonnal egész stábot váltanak. Anyagi gondjaink szoktak lenni, ezt nem titkoljuk, de nem vészesek. Előfordul, hogy mondjuk késik két hónapot a fizetés, de végeredményben mindig mindenki megkapja a járandóságát.
– A közelmúltban konfliktus alakult ki a klubvezetés és a hivatalosan bejegyzett szurkolói csoport között, személy szerint önt támadták nyíltan. Elsimultak ezek az ellentétek?
– Egy kemény magról beszélünk, az úgynevezett ultrákról, akiknek szerintem ez a fő tevékenységük, és nem csak Aradon: akik mindent kritizálnak, semmivel sem elégedettek. Az ellentét a mai napig is fennáll, főleg, amikor nem nyer a csapat. Ha nyerünk, akkor csend van.
– Mit kíván a következő két, tíz, vagy akár nyolcvan évre az UTÁ-nak?
– Azt, amit mi elértünk 12 év alatt: csak feljutás szerepel az eredmények között, és mindig felfelé törekedtünk, a fejlődés, a haladás jellemezte a munkát. Ha tudjuk tartani ezt a szintet, biztos vagyok benne, hogy eljön az az idő, amikor ismét bajnoki címért harcolhatunk, mint régen, esetleg jó európai kupaszerepléssel örvendeztethetjük meg az aradiakat.
Románia negyedik, Erdély második legeredményesebb labdarúgó-csapatának újjáélesztése, az élvonalba való visszajuttatása fűződik a nevéhez, emellett utánpótlásközpontot működtet, nemzetközi szupermaratont szervez. Mészár Sándor a Nézőpont legújabb vendége.
A Mathias Corvinus Collegium aradi képzési központja szervezésében a román első ligás futballbajnokság két magyar klubvezetője, Mészár Sándor (UTA) és Diószegi László (Sepsi OSK) elnöke beszélt egy közönségtalálkozón a labdarúgás közösségformáló erejéről.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
Kialakult az elődöntő mezőnye, miután szerdán az Internazionale és az Arsenal jutott négy közé a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntős párharcából.
A Gyergyói HK házigazdaként 3-2-re nyert a Csíkszeredai Sportklub ellen a jégkorong Erste Liga döntőjének keddi, ötödik mérkőzésén.
Magyarország férfi vízilabda-válogatottja 18-15-re legyőzte a világbajnok horvát csapatot a világkupa podgoricai szuperdöntőjének vasárnap esti kisdöntőjében, és megszerezte a torna bronzérmét.
A kötöttfogásúak 87 kilogrammos súlycsoportjában világbajnoki címvédő Losonczi Dávid szombaton hatalmas csatában legyőzte az olimpiai címvédő bolgár ellenfelét, ezzel aranyérmet nyert a somorjai birkózó Európa-bajnokságon. Vitek Dárius bronzérmet nyert.
Aggasztja a Kolozsvári CFR labdarúgóklub vezetőségét és szurkolótáborát a városi rivális Universitatea, valamint bukaresti csapatok drukkereinek agresszív viselkedése.
A két székely csapat méri össze erejét a jégkorong Erste Liga döntőjében: a Gyergyói HK másodszor, míg a Csíkszeredai Sportklub ötödször győzedelmeskedhet.
A címvédő és négyszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője rajt-cél győzelmet aratott a vasárnapi Forma–1-es Japán Nagydíjon.
szóljon hozzá!