A Román Labdarúgó-szövetség szakbizottságai ismét elnapolták a döntést, legközelebb csütörtökön várható ítélet
Fotó: Frf.ro
Hosszú hetek óta húzzák-nyúzzák a magyarellenesség miatt játék közben lefújt bajnoki mérkőzés ügyét a Román Labdarúgó-szövetség szakbizottságai. Ugyanakkor nehéz találni hangzatos nyugati precedenst. Az európai és a nemzetközi szakszövetségek által a rasszizmussal és diszkriminációval szemben hirdetett zéró tolerancia elve a tapasztalatok szerint csak papíron létezik: a problémás mérkőzéseket rendre végigjátsszák, és csak utólag büntetnek. Pedig a FIFA és az UEFA szabályai nem ezt írják elő.
2023. március 08., 18:372023. március 08., 18:37
2023. március 08., 19:012023. március 08., 19:01
Amint arról beszámoltunk, Andrei Chivulete játékvezető január 29-én félbeszakította a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK és az FC U Craiova 1948 közötti bajnoki találkozót a vendég szurkolók magyarellenes rigmusai miatt, majd a szűnni nem akaró gyűlölködés láttán a 26. percben le is fújta a Szuperliga 23. fordulójának összecsapását.
Az ügy a román futballszövetség (FRF) fegyelmi bizottsága elé került, amely először február elsején tárgyalta az esetet, de kétszer is halasztott, harmadik nekifutásra pedig (18-án) a Sepsinek ítélte a három pontot 3-0-ás végeredménnyel, ugyanakkor a házigazdákra is pénzbüntetést szabott ki. Az Adrian Mititelu által fenntartott, saját szurkolóival is régóta csatározó oltyán klub azonban megfellebbezte a döntést. Ezek után a fellebbviteli bizottságon volt a sor, hogy tovább húzza-nyúzza az ügyet. Kedden már másodszorra halasztottak, döntés legközelebb csütörtökön várható.
Illetékesek szerint megnehezíti az ítélethozatalt, hogy a FRF belső szabálykönyvében kizárólag a lelátói rasszizmusra vonatkozó passzusok olvashatók, ez pedig kibúvót jelenthet, ha a testület úgy értelmezi, hogy a rasszizmus nem egyenlő az idegengyűlölettel-xenofóbiával. Ez állítólag korábban a futballbírói testület tagjai körében is felmerült, a játékvezetők eligazításakor pedig abban maradtak, hogy idegengyűlölet esetén is alkalmazni kell az előírásokat – ám ez csak szóban hangzott el. Mititelu is erre alapoz.
– nyilatkozta a Székely Sport portál szerint az oltyán klub tulajdonosa a keddi halasztás után.
Több évados brazil szappanoperához kezd hasonlítani az oltyán szurkolók magyarellenes skandálása miatt félbeszakadt Sepsi OSK–FCU Craiova labdarúgó-mérkőzés ügye. A fellebbviteli bizottság kedden ismét halasztott, csütörtökön hozhat döntést.
Ugyanakkor ha megpróbálunk nemzetközi példákat felhozni hasonló esetekre, egyértelmű, hogy az Európai, illetve a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (UEFA, illetve FIFA) egyazon szinten kezeli a lelátói rasszizmus, illetve idegengyűlölet miatt kiróható büntetéseket. Ezt a FRF-nek is tudnia kellene, hiszen az UEFA az elmúlt években számtalan pénzbírságot rótt ki, és stadionbezárást is elrendelt a román válogatott szurkolóinak rasszista, de ugyanúgy idegengyűlölő magatartása miatt is; utóbbi kategóriában többek között a magyargyűlölet, koszovóiak gyalázása, illetve bevándorlók sértegetése is fellelhető.
A magyarellenes craiovai szurkolók a sepsiszentgyörgyi mérkőzésen
Fotó: Képernyőmentés
Arról nem is beszélve, hogy maga Răzvan Burleanu FRF-elnök a lefújt szentgyörgyi meccs másnapján még helyeselte a játékvezető eljárását. Közölte: a Román Labdarúgó-szövetség véget akar vetni a diszkriminatív és xenofób skandálásoknak a stadionokban, és fontosnak tartja, hogy a hatóságok is közbeléphessenek ilyen esetekben. Burleanu szerint álláspontjuk egyértelmű: nem akarják, hogy rasszista, diszkriminatív és xenofób skandálásoktól legyenek hangosak a stadionok. Hozzátette, Andrei Chivulete bíró nemzetközi szinten alkalmazott eljárást követve járt el.
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) véget akar vetni a diszkriminatív és xenofób skandálásoknak a stadionokban, és fontosnak tartja, hogy a hatóságok is közbeléphessenek ilyen esetekben – nyilatkozta hétfőn Răzvan Burleanu FRF-elnök a Se
Ezzel együtt hiába keresünk konkrét, hangzatos, a nemzetközi sajtót is bejáró európai precedenst arra nézve, hogyan jártak el a nyugati ítészek, amikor egy lelátói rasszizmus vagy idegengyűlölet miatt, a bíró által félbeszakított meccs sorsáról kellett dönteni. Ugyanis bár a FIFA és az UEFA hosszú évek óta zéró toleranciát hirdet a rasszizmussal és bármiféle diszkriminációval szemben, a pályán, mérkőzés közben ezt nemigen vállalták fel eddig a játékvezetők, a büntetések csak a zöldasztalnál születtek meg.
Ezt pedig számos jogvédő szervezet fel is rója a nemzetközi futballszövetségeknek, miközben az adatok szerint erősödik a nézőtéren tapasztalható gyűlölködés. Mindez olyan körülmények között, hogy a FIFA és az UEFA szabálykönyveiben egyértelmű leírás vonatkozik arra, mit kell tennie egy játékvezetőnek, ha rasszizmust tapasztal a lelátókon.
A háromlépéses eljárás első mozzanataként a bírónak félbe kell szakítania a játékot, a hangosbemondónak pedig fel kell szólítania a nézőket a sértő megnyilvánulások beszüntetésére. Ha ez sem segít, akkor – második lépésként – meghatározott időre ismét félbe kell szakítani a találkozót, a játékosok pedig az öltözőkbe vonulnak, miközben a hangosbemondó újabb felszólításokat fogalmaz meg.
A harmadik lépésnél annyi a különbség a FIFA és az UEFA szabályleírása között, hogy utóbbi bővebb útmutatást ad: ezt végső eljárásként akkor kell alkalmazni, ha nem szűnt meg a rasszista magatartás, ha minden más lehetséges módszert alkalmaztak, és ha a lefújás előtt felmérték az intézkedés várható hatását a játékosok és nézők biztonságára – összegezte korábban a nemzetközi sportjog terén tevékenykedő Morgan cég.
Azonban egy dolog, mit ír a szabálykönyv: az alkalmazás más tál tészta. Hangzatos példa minderre a 2020-as Európa-bajnokság selejtezőinek 2019-ben lejátszott Bulgária–Anglia összecsapása, amelyen szűnni nem akaró rasszista támadásoknak voltak kitéve a vendég futballisták. Az UEFA által szervezett küzdelemsorozat találkozójának 23. percében a játékvezető félbeszakította a mérkőzést a lelátókról hallatszó majomhangutánzó sértegetések miatt.
A hangosbemondó ekkor – a protokoll első lépése szerint – sportszerű szurkolásra szólította a nézőket, a játék három perc szünet után folytatódott. Ám a sértegetéseket, náci karlendítéseket nem fejezték be a lelátón. Bár a bírónak több alkalma is lett volna rá, végül csak a 42. percben egyeztetett a hivatalosságokkal és a csapatokkal a protokoll második lépésének alkalmazásáról, ám végül ezt nem tette meg. A sípmester a folytatásban sem avatkozott közbe, a játék az angolok 6-0-s sikerével zárult.
A játékvezető január 4-én, a második félidőben félbeszakította a Lecce–Lazio bajnoki összecsapást, mert a vendég szurkolók sértegették a hazaiak két színesbőrű játékosát, a világbajnok francia Samuel Umtitit, illetve csapattársát, a zambiai Lameck Bandát. A játék azonban folytatódhatott, amelynek végén Umtiti sírva hagyta el a pályát. Az esetre még Gianni Infantino FIFA-elnök is reagált, szolidarizálva a két focistával, és a sokat ismételgetett Nem a rasszizmusra! jelszót hangoztatva – azonban a protokoll szigorú alkalmazása nem merült fel.
Az Európai Labdarúgó-szövetség játék közben nemigen mer fellépni a rasszizmus ellen
Fotó: UEFA
Olaszországban egyébként számos példa akadt az elmúlt években rasszizmus miatt – csupán ideiglenesen – félbeszakított mérkőzésekre. Németországban – a helyi profi labdarúgásban először – 2021-ben ténylegesen nem játszottak végig rasszizmus miatt egy focimeccset, ám a harmadosztályú Duisburg–Osnabrück találkozót nem a bíró szakította félbe, hanem a vendég csapat nem volt hajlandó tovább játszani, miután rasszista inzultus érte a lelátóról egyik játékosukat. Akkor a felek közös megegyezése után fújták le az összecsapást, amelyet később újrajátszottak. Ez esetben a német rendőrség őrizetbe vett egy gyanúsítottat a nézőtérről, ám végül nem tudták rábizonyítani a rasszista magatartást.
A helyi futballszövetség (FA) eleve szigorúbb, hatlépcsős protokollt dolgozott ki ez esetekre. Bár így is lehetett volna példa mérkőzések lefújására, például 2019-ben egy alsóbb osztályú bajnoki összecsapáson. Ám a Hartlepool United FC–Dover Athletic FC meccs játékvezetője később elismerte, nem ő akart lenni az első bíró, aki megteszi ezt – derül ki a nemzetközi sportjoggal foglalkozó Morgan cég egy korábbi jelentéséből, amelyben a rasszizmusellenes szabályok szigorúbb alkalmazását szorgalmazzák.
Sebastian Colțescu tartalék bíró ugyanis 2020 decemberében meggondolatlanul feketeként („ăla negru”) hivatkozott a vendégek másodedzőjére kommunikációja során a Paris Saint-Germain–Basaksehir-találkozón, amelyet meghallva a játékosok közös megegyezéssel levonultak a pályáról. A rasszizmussal vádolt sípmestert az UEFA végül összesen fél évre eltiltotta, de nem rasszizmus, hanem a „nem megfelelő magatartása” miatt.
a játékvezető tavaly augusztusban az említett protokoll második lépését is alkalmazta a Kolozsvári U–Sepsi OSK bajnoki mérkőzésen, amelyen a házigazdák ultrái teljes arzenállal szidalmazták a magyarokat. Colțescu emiatt nem csak félbeszakította, hanem le is hívta a csapatokat a pályáról, és nagyjából tíz percre megállította a játékot, amely ezután folytatódott. A találkozót vereséggel záró U-t később 25 ezer lejre megbüntették, ugyanakkor az azt követő két hazai mérkőzését más stadionban kellett lejátszania.
Az FCU Craiova elleni felfüggesztett mérkőzés után a sepsiszentgyörgyi klubot szervezői hiányosságok miatt pénzbüntetéssel sújtotta a Román Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága. A bírság felét összegyűjtötte a Sepsi OSK szurkolótábora.
Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma–1-es Mexikói Nagydíjat.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) fegyelmi eljárást indított a magyar szövetség (MLSZ) ellen a szurkolók rasszista megnyilvánulásai miatt.
Magyarellenes rigmusok skandálása miatt soviniszta román futballhuligánok megbüntetését kéri Szabó József, a nagyváradi közgyűlés RMDSZ-es tagja a Nagyváradi Bihar FC és az FK Csíkszereda vasárnapi mérkőzésén történt incidensek nyomán.
A Ferencváros hazai pályán 1-0-ra legyőzte csütörtökön a Nice csapatát a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának harmadik fordulójában, így megszerezte az első pontjait.
A magyar válogatott maradt a 32. helyen a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, a FIFA-ranglistát továbbra is a világbajnok és Copa América-győztes Argentína vezeti.
Cristiano Ronaldo keresi a legtöbb pénzt 2024-ben is a labdarúgók közül a Forbes magazin legfrissebb kimutatása szerint.
Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.
A vizes sportok nemzetközi szövetsége hat hónapra felfüggesztette, valamint 50 ezer dolláros pénzbüntetéssel sújtotta az olasz férfi vízilabda-válogatottat a magyarok elleni olimpiai negyeddöntőt követő botrányok miatt.
szóljon hozzá!