Romániában az U21-es válogatott sikereinek örülhettek
Fotó: Fb/frf
A kontrasztok esztendejeként jellemezte 2019-et Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség elnöke, hiszen miközben az U21-es válogatott Eb-elődöntőt játszva örvendeztette meg a szurkolókat, addig a felnőttcsapat nem jutott ki a 2020-as Eb-re. Pótselejtezőt játszik, ahol azzal a Magyarországgal is találkozhat, amelyik egy-két papírformadöntő eredménnyel és egy új stadion átadásával tette emlékezetessé az esztendőt.
2020. január 03., 11:532020. január 03., 11:53
2020. január 03., 12:012020. január 03., 12:01
Az U21-es válogatott Európa-bajnoki kvalifikációja és a korosztályos kontinensviadalon elért negyedik helyezés jelentette a romániai labdarúgás legnagyobb sikerét a 2019-es esztendőben, ugyanakkor elégedetlenségre adott okot a felnőtt együttes elbukott Eb-selejtezője, ahol a csoportban csak Máltát és a Feröer szigeteket tudták megelőzni. Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke szerint mindezek az eredmények a 2019-es színvonalat tükrözik, nem pedig hazai futball képességeit.
„Abban bízom, hogy 2020-tól már az eredmények is megmutatkoznak. A felnőttválogatott külföldi csapatokban szereplő játékosai 2019-ben kevés játéklehetőséget kaptak a klubcsapataiknál. Gondolok itt Tătăruşanura, Benzarra, Hagira, Marinra, Băluţára, Chiricheşre. Az U21-es játékosoknak még érniük kell, a Liga 1-es bajnokság pedig aggasztó helyet foglal el az európai pontvadászatok rangsorában” – mondta a sportági vezető az Agerpresnek. Meglátása szerint a 2019-es esztendő a kontrasztok éve volt, ahol szemben az ifjúság sikereivel a felnőttválogatott kudarcot szenvedett,
A 2020-as év az Eb-pótselejtezőről, a 2020-as Eb-ről, valamint a tokiói nyári olimpiáról szól majd. Az utóbbira Románia már kvalifikálta magát, és dobogós helyet is „kiszemelt magának”, de a kontinensviadalra – amelynek Bukarest révén társházigazdája lesz – még nem jutott ki. Ismeretes, hogy előbb Izlanddal játszik majd idegenben, ha pedig sikeresen veszi az első akadályt, akkor a bolgár–magyar csata győzteséhez utazik „Eb-jegyért”.
Jó példa erre, hogy miközben mindkét válogatottat a negyedik kalapból húzták ki a selejtezőre, Románia nem tudott jelentős sikert felmutatni egy erősebb ellenféllel szemben, Magyarország ugyanakkor a világbajnoki ezüstérmes horvátok ellen például győzni tudott, és az utolsó fordulóig saját kezében tartva, megőrizte esélyét a csoportmásodik hely megszerzésére.
A magyar felnőtt válogatott a vb-ezüstérmes Horvátország legyőzésével tette emlékezetessé az évet
Fotó: Nemzeti Sport
Hogy ez nem sikerült, nyilván a 2019-es esztendő negatívumai közé sorolandó, ugyanakkor, mint azt Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) elnöke korábban az M4 Sportnak mondta, Marco Rossi szövetségi kapitány érti a szakmáját, tudja motiválni a játékosokat, és a szurkolók is elfogadják. A sportági szövetség első embere különben pár nappal ezelőtt a HVG-nek ismerte el, hogy
„Biztosan ezer helye lenne a pénznek, de 2016-ban bebizonyosodott, hogy nincs még egy produkció, ami olyan mértékű össztársadalmi eufóriát okoz, mint a foci, politikai hovatartozástól függetlenül” – fogalmazott, utalva a legutóbbi kontinensviadalon való részvételükre. Ezúttal hazai pályán játszhatnának, hiszen Budapest is társházigazdája lesz a 2020-as seregszemlére, amelynek befogadására már 2019-ben átadták az új Puskás Ferenc Arénát, amely a 2019-es esztendő egyik legjelentősebb sportinfrastruktúra-fejlesztésének tekinthető.
Románia a Național Arenában rendez majd Eb-meccseket, de a Bukarestben szereplő válogatott edzéseihez ígért stadionfelújításokkal késésben van,
Emiatt már eleve új helyszíneket ajánlottak az Európai Labdarúgó-szövetségnek (UEFA), mint ahogyan a Romániába érkező szurkolók fogadása is kérdéses az ígért repülőtéri metróvonal, illetve vasúti összeköttetés meghiúsulása miatt.
Aranyérmes lett Özbas Szofi a podgoricai cselgáncs Európa-bajnokságon, miután a 70 kilogrammos súlycsoport pénteki döntőjében ipponnal legyőzte a görög Eliszavet Telcidut.
A 2024–2025-ös labdarúgó Román Kupa döntőjét Aradon rendezik meg május 14-én. Az idén 80 éves UTA stadionja, a Neuman Ferenc Aréna 2022-ben a Szuperkupa-döntőnek adott otthont.
Vereséget szenvedett hazai medencében a Nagyváradi VSK a magyar légiósokkal erősített spanyol Barceloneta csapatától a férfi vízilabda Bajnokok Ligája negyeddöntős körének ötödik fordulójában.
Tíz éve minden reggel ugyanazzal a céllal ébred: kapus akar lenni, és ma már profi szerződése van a kolozsvári CFR-nél. Lang Erik még csak tizenhat éves, de amit felépített, abban nem volt helye kétségeknek.
Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma-1-es Szaúdi Nagydíjat vasárnap Dzsiddában, ezzel átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a most negyedikként záró brit Lando Norristól.
A magyar női vízilabda-válogatott 13-9-re kikapott a görög csapattól a vasárnapi fináléban, ezzel ezüstéremmel zárt a kínai Csengtuban rendezett világkupa-szuperdöntőben.
Nyolcvanéves a Partium, Erdély, Románia egyik legszeretettebb és legsikeresebb futballcsapata, az Aradi UTA, azaz az Öreg Hölgy, amely – „stílusosan” – futballmeccsel ünnepelt pénteken este.
Pénteken ünnepli alapításának 80. évfordulóját Arad labdarúgócsapata, az UTA, és idén lesz 115 éve, hogy megszületett a klub egykori tulajdonosa, báró Neuman Ferenc. Piros Dénes nyugalmazott kémiatanár személyesen ismerte Feri bárót.
A Gyergyói HK nyerte a jégkorong Erste Ligát, miután a döntő hatodik mérkőzésén idegenben 3–1-re legyőzte az Csíkszeredai Sportklubot, ezzel összesítésben 4–2-vel zárta le a párharcot.
Két nagyszabású, több mint 1,168 milliárd lej értékű beruházással gyorsítja fel a román kormány a sportinfrastruktúra korszerűsítését.
szóljon hozzá!