„Együtt fejlődtem a romániai hegyikerékpározással” – Az olimpiára vágyó Molnár Ede sikerekről és tervekről

•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

Románia egyik legsikeresebb hegyikerékpár-versenyzője a sepsiszentgyörgyi Molnár Ede, aki tizenegy országos bajnoki címmel, illetve különböző nemzetközi versenyek dobogós helyezéseivel a tarsolyában jogosan reménykedik abban, hogy kijut a 2024-es nyári olimpiára.

Tóth Gödri Iringó

2023. március 19., 20:282023. március 19., 20:28

2023. március 22., 23:292023. március 22., 23:29

– Mikor kezdtél el biciklizni, ezen belül is versenyszerűen? Miért éppen a hegyikerékpár (mountain bike) mellett tetted le a voksod?

– Tizenhárom éve, 14 évesen kezdtem versenyezni, amikor Romániában még csak két versenyt rendeztek egész évben. A mountain bike nincs túl régóta jelen az országban, tulajdonképpen velem együtt fejlődött. Az első években nem is edzettem, nem készültem tudatosan, csak bringáztunk a haverokkal. Újra és újra azt vettem észre, hogy az emberek úgymond lekopnak mellőlem, keresték az újat, de én maradtam, és tőlem kérték a tanácsot, így elkezdtem megérteni, felismerni, hogy ebben én jó, a legjobb vagyok.

Ma már persze rendes edzéseim vannak, és edzőm is, de azt nagyon szeretem ebben a sportban, hogy nem kell másokhoz igazodnom, magam alakíthatom a programomat – ez nekem nagyon fontos. Edző nélkül is tudok készülni, csapat nélkül is tudok versenyre menni.

Idézet
De egyúttal nehéz is volt a kezdet, mert nem volt előttem követendő példa, valaki, aki előttem ezt csinálta, és neki sikerült. Épp ezért gyerekkoromban senki nem jött oda hozzám, hogy az mondja, menjél biciklizni.

Ennek ellenére én ezt nagyon szerettem volna, és semmilyen más ötletem, opcióm nem volt.

•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– Most már van edződ, klubod. A kezdeti, göröngyös út után ezek hogyan „jöttek össze”?

– Nagyon sok munkával, és nagyon sok lemondással. 2014-ben lett először szerződésem, de épp azelőtt kilátástalanul sokat dolgoztam.

Idézet
Évekig jártam versenyekre úgy, hogy az adott megmérettetésre menet már tudtam: onnan nem hozok díjat. De kitartóan és becsületesen dolgoztam.

Az első szerződés után, 2015-ben hívtak meg egy bukaresti klubba, amelynek azóta is tagja vagyok, és amely ma már a Dinamóhoz tartozik. Amikor tizennyolc évesen odakerültem, mindenki idősebb volt nálam. Sok nehézséggel járt, ingáznom kellett, felzárkóznom, ja és még románul sem tudtam. Nem kicsit nem, egyáltalán nem. De ma már oszlopos tag vagyok, az aktivitások körém épülnek. És egyébként ma már az Országos Kerékpáros-szövetség és az olimpiai szövetség tagja is vagyok. Ezek a tagságok például azok a gyümölcsök, amelyek sok munkával és idővel értek be.

– De ha jól tudom, a legnagyobb cél, a legáhítottabb gyümölcs az olimpiai szereplés.

– Ez nagyon érdekes téma, mert ha belegondolsz, igazából az olimpia is ugyanolyan verseny, mint a többi, ugyanúgy megtörténhet, hogy az előtte való éjjel rosszul alszom, fáj a hasam, hogy valami nem passzol, és akkor hiába készültem egy csomót, aznap nem fog jól menni a verseny. De közben mindenki fejében az olimpia a piramis csúcsa.

Idézet
El szoktam mesélni, hogy én már a tokiói ötkarikás játékok előtt is tudtam, hiába kvalifikál Románia, én nem fogok kijutni a versenyre, mert csak egy ember mehet és a pontgyűjtő társam sokkal jobb, mint én. Erre mindig csodálkozva kérdezik, hogy de akkor minek dolgoztam, jártam versenyekre, miért gyűjtöttem a pontokat neki?

De a versenyek alatt én is tanultam, megismertem embereket, megismertek engem. És azóta megváltoztak a szabályok, és lehet, hogy most pont a társam pontjai fognak besegíteni az én kvótámba, és én is kijuthatok Párizsba az ő segítségével.

•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– Célok, álmok, valamint az olimpia kapcsán szinte mindig felmerül a kérdés, hogy ki mennyire idős a különböző sportágakhoz. Te 27 éves vagy: ez sok vagy kevés a mountain bike világában?

– Tavaly augusztusban eltörtem a kulcscsontomat, így műteni kellett. Akkor láttam az emberek arcán azt a sokatmondó tekintetet: ugye megmondtuk? Egyszer vége lesz a sportnak, és semmi papírod nincs arról, hogy máshoz is értenél. Pedig a helyzet épp az ellentétét mutatta meg, azt, hogy nem hiába dolgoztam, kerítettem szponzorokat, satöbbi, hiszen amikor megtörtént a baj, akkor volt jó betegbiztosításom, kapcsolataim, minden simán ment.

Idézet
A műtét után hat napot kellett pihennem, és utána újra sportolhattam. Ez számomra egy fontos momentum volt, hisz évekig hallgattam, hogy „jaj, ha egyszer elesel”. Elestem és egy hét múlva újra biciklin ültem.

A meddig kapcsán én azt gondolom, hogy ameddig találok embereket, akik akarnak segíteni abban, hogy ezt csináljam, akik azt mondják, hogy az én optimizmusomat szeretnék szponzorálni, hogy nekik tetszik, amit csinálok, addig én fogom csinálni. Amikor ezek az emberek eltűnnek, akkor más után nézek.

•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– A szponzoraid magánemberek vagy esetleg a szülővárosod, Sepsiszentgyörgy is támogat?

– Magánszemélyek, cégek.

Idézet
A szülővárosomban beérem az emberek szeretetével, nem keverem a kettőt. Az életem egyik fele itt van Sepsiszentgyörgyön, a másik ott, Bukarestben.

Soha nem volt sepsiszentgyörgyi sportolói „licencem”, itt csak nagyon rövid ideig voltam egy klub igazolt játékosa. De egyébként van olyan itteni cég, amely segít, támogat.

– Miként néz ki egy éved? Átlagosan hány versenyen veszel részt?

– Annyi versenyen veszek részt, ahányon csak tudok. Vagyis a legtöbbször olyan harmincon, ami jelenthet harminc hétvégét, de az is megeshet, hogy egy hétvégén több rendezvény van. Másfelől próbálok minél többet melegebb éghajlaton lenni, amikor itthon tél van, próbálok olyan helyre menni, ahol edzeni tudok.

Idézet
És ennek is örülök, hogy ma már elmondhatom, valaki pénzt áldoz arra, hogy elutazhassak valahova.

– Említetted a beszélgetésünk elején, hogy maga a verseny is sokat fejlődött az évek alatt, nem csak te. Ezt hogyan kell érteni?

– Amikor én kamasz voltam, akkor még csak egyszerűen junior kategória létezett: 14 évesen esélyem sem volt a 18 évesek ellen. Ma már vannak alkategóriák korosztály szerint egész kicsi, 4-5 éves kortól kezdve. És ennek azért is örülök, mert például az öcsémnek már sokkal több lehetősége van, mint nekem. Ő is keményen kell hogy dolgozzon, ha sikert akar, de már vannak nyitott kapuk előtte. Amikor 2014-ben elhívtak a klubhoz, miután nyertem a junior bajnokságban, azt képzelték, majd én leszek a legjobb a 18 és 23 év közötti kategóriában, csakhogy épp ennek a korosztálynak nem szerveztek versenyt.

De ez változott, ma már sok verseny van, van miből választani, és az is fontos, hogy a gyerekeknek van kire felnézniük.

Idézet
Szerintem az olimpiai kvalifikációban is az az egyik legnagyobb dolog, hogy azután a gyerekek odamennek hozzád, aláírást kérnek, mert szeretnék követni a példádat, mert te megmutattad, hogy igenis lehet. Ez a legnagyobb dolog a világon szerintem.
•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– Mit adott neked az, hogy egy klubhoz tartozol? Lett ezáltal stratégiád, követendő példád, vagy inkább anyagi előnyöd származott ebből?

– 2014-ben kaptam az első klubomtól egy mondhatni felső kategóriájú biciklit és felszerelést, ami nekem akkor elég volt ahhoz, hogy abban az évben minden versenyt megnyerjek, amin indultam – ez összesen 27 első helyet jelent. Ezt ma már nem tudnám megcsinálni, mert változott a sportág. De visszatérve a kérdésre, amikor Bukarestbe kerültem, ugyanazt kaptam, mint mások, senki nem ült le velem beszélgetni, hogy akkor ezt és azt kell tudni, nem végeztettek velem teszteket, nem mértek fel, nem adtak fejlesztési vagy marketingtervet.

Idézet
Akkor még senki nem tudta, mit is kell, senki nem értett hozzá igazán. Igazából a klubhoz tartozás lényegét az adta, hogy megvoltak a szponzoraink.
•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– Emlegetted a gyerekeket, az utánpótlást. Vannak olyan terveid, vágyaid, hogy valaha edző vagy tanár légy, esetleg egy saját klubot, iskolát alapíts?

– Én úgy érzem, hogy még nem értem el a célomat, illetve még nem vagyok elég tapasztalt ahhoz, hogy tanítsak, hogy továbbadjam, amit tudok. Az öcsémnek próbálok minél jobb példát mutatni. Szerintem ha ő el fog indulni, ha ő is elkezd versenyezni, és „beválik”, akkor már elértem a célomat. Ha az öcsémnek példát tudok mutatni azzal, amit én elértem, ahogy én dolgoztam, és ezek őt is motiválják, akkor elértem valamit.

Másfelől nálunk ez a sport még nagyon új. Például Bukarestben már van kultúrája, a szülők áldoznak rá, elviszik a gyereküket autóval oda, ahol edzhetnek, felszerelést vesznek nekik, felteszik a sisakot a fejükre. Illetve Bukarestben sok szülőn érzem azt, mennyire tudatosan viszonyul ahhoz, hogy mit jelent a versenysport, hogy áldozattal jár, idő, energia és pénz kell hozzá.

Idézet
Nálunk azért még létezik az a mentalitás, hogy áh, nekem nem kell sisak, minek az. De hiszem, hogy egyszer nálunk is megváltozik a dolog, és akkor én itt akarok lenni, akkor talán majd iskolát nyitok.

– Régen az úgynevezett cross-country (XC) versenyszámban kerekeztél, ám az utóbbi időben az eliminatorban (XCE) is. Hogyan jött a váltás?

– Nagyon fontosnak tartom, hogy az ember legyen rugalmas és sokoldalú. Vannak sportolók, akik a programjukhoz is annyira ragaszkodnak, hogy ha valami nem a terveik szerint alakul, akkor összedől a világ. É, ha reggel felkelek és edzenem kéne, de esik az eső, akkor azt mondom, hogy akkor majd később edzek – vagyok annyira rugalmas, hogy alkalmazkodjak a helyzetekhez. És ugyanígy az új lehetőségekhez is. Tavaly Portugáliában ajánlották fel, hogy próbáljam ki magam az eliminatorban, amiben végül harmadik lettem.

Idézet
Rendben van, hogy van egy fő cél, az olimpia, képviselni az országot, de abból vagy lesz valami, vagy nem. Viszont az olimpiák között van négy év, ami alatt nagyon sok mindent lehet csinálni, nagyon sok a lehetőség.

Egyébként az eliminator által egy teljesen más közeget ismertem meg, más embereket, akik másként edzenek. Ez csak három perc, nem egy másfél órás verseny, itt rövid idő alatt kell tökéletesen teljesíteni, nincs idő hibázni, míg a cross-country esetében egy kis hiba néha elcsúszik, ott az állóképesség is fontos tényező.

•  Fotó: Molnár Ede személyes archívuma Galéria

Fotó: Molnár Ede személyes archívuma

– Az évek során volt kedvenc helyszíned, pályád?

– Nekem minden helyszínen tetszik valamiért, mindegyiknek van valami nagy előnye, pozitívuma, de az igazat megvallva, itthon tetszik a legjobban. Itthon a legjobb, itt a legjobb a közeg, az ahogyan edzeni, kommunikálni tudsz az emberekkel dolgokat. Úgyhogy, szerintem itthon a legjobb.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben

Cristiano Ronaldo portugál futballsztár harmadik egymást követő évben, és pályafutása során ötödik alkalommal vezeti a világ legjobban fizetett sportolóinak Forbes-listáját. A top 50-ben nincs nő.

Dúsgazdag sportolók: Ronaldo tovább hizlalta bevételeit, nincs nő a top 50-ben
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

A nagykárolyi Kovács Istvánra bízták az idei Bajnokok Ligája döntőjének vezetését – jelentette be hivatalos felületein a Román Labdarúgó-szövetség. Kovácsnak négy éven belül ez lesz a harmadik európai kupadöntője.

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
Kovács István vezeti az idei BL-döntőt
2025. május 12., hétfő

Kovács István vezeti az idei BL-döntőt

2025. május 11., vasárnap

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban

Másodszor is legyőzte a Nagyváradi VSK a bukaresti Dinamo együttesét a román vízilabda-bajnokság elődöntőjében, ezzel bejutott a Szuperliga fináléjába. A bajnoki döntőben a címvédő Steaua ellen küzdenek meg Vancsik Leventéék a vízilabda-trófeáért.

Vízilabda: döntőbe jutott a Nagyváradi VSK a román bajnokságban
2025. május 09., péntek

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján

A Magyar Labdarúgó Szövetség 2030 júniusáig meghosszabbította Marco Rossi szövetségi kapitány szerződését.

Eldőlt, meddig ülhet még Marco Rossi a magyar válogatott kispadján
2025. május 08., csütörtök

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben

A Paris Saint-Germain hazai pályán 2-1-re legyőzte az Arsenalt a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntős párharcának szerdai visszavágóján, így május 31-én a kedden fináléba jutott Internazionaléval csap majd össze a trófeáért a müncheni Allianz Arénában.

Bajnokok Ligája: az Inter és a PSG csap össze a döntőben
2025. május 04., vasárnap

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán

A Hajduk Split és a Dinamo Zagreb labdarúgócsapatának szurkolói összecsaptak Splitben, a két együttes mérkőzése után pedig rátámadtak a rendőrökre. A hatóságok 198 focidrukkert vettek őrizetbe – közölte vasárnap a Split-Dalmát megyei rendőrség.

Közel kétszáz focidrukkert vettek őrizetbe Horvátországban szurkolói összecsapások nyomán
2025. május 02., péntek

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott

A 15 székely jégkorongossal felálló Románia válogatottja búcsúzott a divízió I/A-osztálytól, ahova pénteken a litvánok kerültek fel.

Divízió I/A jégkorong-vb – Kiesett a székelyekkel felálló romániai válogatott
2025. április 30., szerda

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt

Panaszáradattal „megalapozott” különleges jegyértékesítési szabályokat közölt a Kolozsvári CFR labdarúgócsapata a városi rivális U elleni szombati bajnoki derbi előtt.

„Elegünk van!” Szigorú szabályok a CFR–U derbi előtt
2025. április 28., hétfő

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után

Szoboszlai Dominik azt mondta, egész Magyarországnak küldi ezt a sikert, miután – első magyarként – vasárnap bajnok lett a Liverpoollal az angol labdarúgó Premier League-ben.

Szoboszlai a Bajnokok Ligája-trófeára hajt az angol bajnoki cím megszerzése után
2025. április 27., vasárnap

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal

A magyar válogatott csapatkapitánya, Szoboszlai Dominik csapata, az éllovas Liverpool 5–1-re legyőzte a vendég Tottenham Hotspurt az angol labdarúgó Premier League 34. fordulójában, ezzel elhódította a bajnoki címet.

Szoboszlai Dominik angol bajnoki címet szerzett a Liverpoollal