Alázattal, lendülettel tudta feltörni a görög falanxot a fiatal magyar vízilabda-válogatott

magyar vízilabda-válogatott

Varga Zsolt szerint a magyar vízilabda-válogatott nagyon elkapta a fonalat, de a földön kell járnia

Fotó: Magyar Vízilabda Szövetség

Álomszerű játékkal harcolta ki a fináléba jutást a magyar férfi vízilabda-válogatott az otopeni-i világkupa-selejtezőn, amelyen Varga Zsolt fiatal csapata nagyon hamar eldöntötte a világ pólóelitjébe tartozó görögök elleni elődöntőt. A szövetségi kapitány és a két évvel ezelőtt Otopeni-ben junior vébéaranyat nyert Tátrai Dávid fedte fel a Krónikának a magyar vízilabda-válogatott sikerének titkát.

Rostás Szabolcs

2025. január 12., 08:562025. január 12., 08:56

2025. január 12., 10:482025. január 12., 10:48

Sokan felkapták a fejüket a sportág szerelmesei közül, amikor az alapos fiatalításon átesett magyar vízilabda-válogatott decemberben felkészülési mérkőzésen négy góllal felülmúlta a világbajnoki címvédő, olimpiai ezüstérmes horvát gárdát, ráadásul Zágrábban. Varga Zsolt a párizsi ötkarikás játékokat követően (amikor a legenda, Varga Dénes visszavonult) számos világklasszisát – Jansik Szilárd, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő – pihenteti, mások – például Fekete Gergő, Vigvári Vince – sérüléssel bajlódnak, így a szövetségi kapitány azokból a fiatal tehetségekből válogatta össze az Otopeni-ben január 6–12. között zajló világkupa-selejtezőre a keretet, amellyel már 2023 őszén építeni kezdte a jövő magyar válogatottját.

És a rutinosabb pólósok – lásd a csapatkapitánnyá előlépett Manhercz Krisztián, továbbá Angyal Dániel, Bedő Krisztián, Kovács Péter – vezérletével a fiatal titánok gyakorlatilag rárúgták az ajtót a pólóelitre.

A nyitónapon megverték az Európa-bajnoki címvédő spanyolokat, másnap visszavágtak a dohai vébé negyeddöntőjében elszenvedett vereségért a franciáknak, majd a negyeddöntőben lesimázták a középmezőnybe tartozó georgiaiakat (grúzokat). Ennél is nagyobb fegyvertény volt aztán a szombati elődöntőben aratott fölényes győzelem Görögország válogatottja ellen, amely két klasszisán, a korábban Magyarországon légióskodó Janisz Funduliszon és Angelosz Vlahopuloszon kívül jóformán a párizsi olimpián szerepelt keretével utazott a bukaresti vk-selejtezőre.

Építkezés közepén a magyar vízilabda-válogatott

A magyar csapat – soraiban hét, junior világbajnoki címet 2023-ban éppen az otopeni-i uszodában nyert fiatal titánnal – fergeteges játékkal lepte meg a helléneket, elöl-hátul villogtak Ekler Zsomborék, Gyapjas Viktor pedig a kapuban alakított nagyot, holott most védett először a tornán. A közte tízzel zárult elődöntő után azt kérdeztük a felnőtt válogatottat két és fél éve irányító Varga Zsolt szövetségi kapitánytól, mi volt a titka annak, hogy a magyar csapat úgy hatolt át a görög falanxon, mint kés a vajon.

A játékosként olimpiai és kétszeres Európa-bajnok szakember elmondta, elsősorban az, hogy tanítványai nagyon elkapták a fonalat, szinte tökéletes volt a játék védekezésben és támadásban egyaránt, nem is emlékszik, történt-e olyan, hogy a válogatott szinte az összes emberelőnyét be tudta lőni.

(A mutató 10/9 volt a végén). „Ugyanakkor a görögök nem játszottak jól, rossz napjuk volt, ettől függetlenül tudni kell, hogy az övék az egyik legjobb csapat a világon, és ez a mostani eredmény ellenére is így marad. Számunkra nagyon fontos, hogy két lábbal a földön maradjunk, és ha jól játszunk, ha rosszul, mennünk kell tovább, építenünk kell magunkat” – szögezte le a Krónikának az edzőként Európa-kupát és Bajnokok Ligáját, valamint világbajnokságot nyert Varga Zsolt.

magyar vízilabda-válogatott Galéria

Tátrai Dávid roppant kedveli az otopeni-i uszodát, ahol junior vébéaranyat nyert 2023-ban

Fotó: Magyar Vízilabda Szövetség

Hozzátette, azt tűzték ki elsődleges célként, hogy kijussanak az áprilisi szuperdöntőre, nagyon fontos ugyanis, hogy a fiatalokból álló csapat minél több mérkőzést játsszon, a játékosok nehéz mérkőzéseken tanulják meg, hogyan kell menedzselni az időt, a játékot, az ellenfeleket. Főleg azért, mert sokan játszottak már ugyan utánpótlásban, klubszinten pedig a magyar bajnokságban, az Eurokupában vagy akár a Bajnokok Ligájában szereztek tapasztalatot, a felnőtt válogatotban azonban még kevésszer, vagy csak most először fordultak meg.

„Ebben az építkezési formában még valóban nem állt össze a csapat, nem játszott még így együtt. Azt gondolom, minden szempontból fontos, hogy ezt az örömöt megéljük, és dolgozzunk tovább a vasárnapi döntőért. Igazából mindegy, ki jön szembe, én annak örülök, ha minél nehezebb ellenfelekkel játszunk, mert annál nagyobb a lehetősége annak, hogy teszteljük magunkat, lássuk, mi az, ami működik, és annak megfelelően játsszunk” – jelentette ki lapunknak Varga Zsolt.

magyar vízilabda-válogatott Galéria

Hullámon vannak. Kapitányi eligazítás a válogatott tagjainak a világkupa-selejtezőn

Fotó: Román Vízilabda-szövetség

Tátrai Dávid is egyetértett azzal, hogy nagy dolog megverni a görögöket, hiszen a játékosállományukat tekintve talán nekik van a legkomplettebb keretük az Otopeni-ben rendezett világkupa-selejtezőn, és mindenki a döntőbe várta őket.

„Mindenki azt mondja a magyar válogatottról: az a kulcs, hogy fiatalok vagyunk, legyünk csak gyorsak, pörgősek, és ezzel nyerünk. Amivel teljesen egyetértek, de szerintem akkor fogunk tudni nyerni, ha két lábbal a földön maradunk. Három győztes meccs után, amikor megvertük a spanyolokat is, bennünk lehetett volna, hogy elszállunk, azt hisszük, mi vagyunk a világ legjobb csapata. De abszolút nem így mentünk bele a mérkőzésbe, és a meccs előtt mindenkin éreztem, hogy nagyon alázatos, csak azt szeretné megcsinálni, ami az ő dolga. És ahogy a kis dolgok összeálltak, a végére összeállt a nagy egész is. Megsemmisítő győzelmet sikerült aratnunk, remélem, vasárnap is hasonló játék várható ettől a csapattól” – értékelt a szombati elődöntőt követően a Krónikának a BVSC 21 éves kiválósága.

magyar vízilabda-válogatott Galéria

Tátrai Dávid szerint mindenki alázatos a válogatottban, csak azt szeretné megcsinálni, ami az ő dolga

Fotó: Magyar Vízilabda Szövetség

Természetesen nem hagyhattuk ki, és megkérdeztük a görögök ellen mesterhármast szerző fiatal pólóst, milyen érzés két év elteltével visszatérni abba az uszodába, ahol mostani hat csapattársával együtt aranyérmet szerzett a 2023-as junior világbajnokságon. Bevallja, az otopeni-i az egyik kedvenc uszodája, a mostani elődöntő után már kilencből kilenc győzelemnél állnak egykori junior társaival együtt, ami felemelő érzéssel tölti el. „Libabőrös leszek, amikor bejövök ebbe az uszodába, hiszen mégis csak vébét nyertünk két éve, ami nekem nagyon sokat jelentett. Azelőtt sohasem szerepeltem felnőtt válogatottban, és azzal a teljesítményemmel sikerült kiérdemelnem, hogy először behívjanak, azóta szerencsére szépen tudom építeni magam. Remélem, egyre jobb leszek, mint ahogy abban is bízom, hogy a csapat ezúttal is tartja jó szokását itt Otopeni-ben” – osztotta meg lapunkkal elvárásait Tátrai Dávid.

A magyar férfi vízilabda-válogatott vasárnap romániai idő szerint 19 órakor játssza a döntőt Otopeni-ben a világkupa-selejtező fináléjában a spanyolokkal. (A mérkőzést Romániában a TVR Sport, Magyarországon az M4Sport közvetíti élőben). Úgyhogy Varga Zsolt megfiatalított gárdája szépen keretbe foglalhatja a tornát, amelyet hétfőn a hispánok fölött aratott győzelemmel indított, és most esélye nyílik a duplázásra.

korábban írtuk

Kioltotta a görögtüzeket, döntős a világkupa-selejtezőn a magyar vízilabda-válogatott
Kioltotta a görögtüzeket, döntős a világkupa-selejtezőn a magyar vízilabda-válogatott

Ellenállhatatlan játékkal, hatalmas gólkülönbséggel legyőzte a magyar férfi vízilabda-válogatott a görög együttest az Otopeni-ben zajló világkupaselejtező elődöntőjében, és bejutott a torna vasárnapi fináléjába.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 02., hétfő

Vízilabda: Manhercz-parádé a BL-döntőben, magyar csúccsal megvédte címét a Ferencváros

A címvédő FTC-Telekom 13-11-re legyőzte a szerb Novi Beograd csapatát a férfi vízilabda Bajnokok Ligája máltai négyes döntőjének vasárnapi fináléjában.

Vízilabda: Manhercz-parádé a BL-döntőben, magyar csúccsal megvédte címét a Ferencváros
2025. június 01., vasárnap

Megvédte címét, hetedszer Bajnokok Ligája-győztes a Győr

Végig magabiztosan játszva hetedszer is elhódította a serleget, és ezzel megvédte címét a Győri Audi ETO KC a női kézilabda Bajnokok Ligájában, miután 29-27-re legyőzte a dán Odense csapatát a budapesti MVM Dome-ban megrendezett négyes döntőben.

Megvédte címét, hetedszer Bajnokok Ligája-győztes a Győr
2025. június 01., vasárnap

Forma–1: Kettős győzelmet ünnepelhetett a McLaren Barcelonában

Oscar Piastri, a McLaren ausztrál versenyzője nyerte a Forma–1-es Spanyol Nagydíjat vasárnap Barcelonában, ezzel tízpontosra növelte az előnyét a világbajnoki összetettben csapattársával, a brit Lando Norrisszal szemben.

Forma–1: Kettős győzelmet ünnepelhetett a McLaren Barcelonában
2025. június 01., vasárnap

Kiütötte az Intert a PSG, először ünnepelhet Bajnokok Ligája-címet

A Paris Saint-Germain története során először megnyerte a labdarúgó Bajnokok Ligáját, mivel a sorozat szombati, müncheni fináléjában kiütéses, 5-0-s sikert aratott az Internazionale felett.

Kiütötte az Intert a PSG, először ünnepelhet Bajnokok Ligája-címet
2025. május 31., szombat

Legyűrte dán ellenfelét, döntős a Győr a női kézilabda Bajnokok Ligájában

A címvédő Győri Audi ETO KC 29-28-ra legyőzte a dán Esbjerget a női kézilabda Bajnokok Ligája budapesti négyes döntőjének szombati első elődöntőjében.

Legyűrte dán ellenfelét, döntős a Győr a női kézilabda Bajnokok Ligájában
2025. május 31., szombat

Szigorú és tapasztalt – így jellemezte egy francia sportportál a szombat esti BL-döntő vezetésével történelmet író Kovács Istvánt

Szigorú játékvezetőként jellemzi a nagykárolyi Kovács Istvánt az RMC Sport francia sportportál, amely abból az alkalomból közölt rövid portrét a partiumi sípmesterről, hogy ő vezeti a Bajnokok Ligája szombat esti d

Szigorú és tapasztalt – így jellemezte egy francia sportportál a szombat esti BL-döntő vezetésével történelmet író Kovács Istvánt
2025. május 30., péntek

Vízilabda: büntetődobásokkal elhódította a bajnoki címet a Nagyváradi VSK

Megnyerte a bajnoki címet a Nagyváradi VSK vízilabda-csapata, miután a bajnoki finálé mindent eldöntő ötödik mérkőzésén Bukarestben felülmúlta a címvédő Steaua együttesét.

Vízilabda: büntetődobásokkal elhódította a bajnoki címet a Nagyváradi VSK
2025. május 25., vasárnap

Vízilabda: ki-ki meccsen dönti el a bajnoki cím sorsát a Nagyváradi VSK és a Steaua

Egyenlített a Nagyváradi VSK a román vízilabda-bajnokság döntőjében a címvédő Steaua ellen, így a bajnoki cím sorsa a május 31-ei ötödik mérkőzésen dől el.

Vízilabda: ki-ki meccsen dönti el a bajnoki cím sorsát a Nagyváradi VSK és a Steaua
2025. május 22., csütörtök

Három vb-rendezési pályázatot nyújtott be a jégkorongszövetség

A 2026-os női, illetve férfi korosztályos világbajnokságok közül háromra nyújtott be rendezési pályázatot a Román Jégkorongszövetség (FRHG) bukaresti, illetve székelyföldi helyszínekkel.

Három vb-rendezési pályázatot nyújtott be a jégkorongszövetség
2025. május 22., csütörtök

Diószegi László: két út áll a Sepsi OSK előtt

Sok játékosban csalódott Diószegi László, a román labdarúgó élvonaltól búcsúzó Sepsi OSK elnöke.

Diószegi László: két út áll a Sepsi OSK előtt