A Dögkeselyű című magyar kultfilmet vetíti a Duna Televízió

András Ferencet, a népszerű rendezőt köszönti születésnapja alkalmából november 29-én a Duna Televízió, egyik legsikeresebb filmjének sugárzásával.

2012. november 27., 08:452012. november 27., 08:45

A Dögkeselyűt Munkácsi Miklós novellája ihlette, az alkotás a magyar filmtörténet mérföldköve lett. Izgalmas bűnügyi film, amely nemzetközi sikert aratott: 1983-ban Aranymedve díjra jelölték a Berlini Filmfesztiválon, majd a Berliner Morgenpost olvasóinak díját nyerte el. Cserhalmi György az év legjobb férfialakításának díját kapta a magyar filmkritikusoktól.

A történet szerint Simon József, az intelligens, diplomás férfi taxizásból él. Költségeit így sem tudja fedezni: tartozása van, amit szeretne visszafizetni. Nehézségek árán nagy összeget gyűjt, ám két, jól öltözött idős hölgy egy útja alkalmával kirabolja. Mint kiderül, profi bűnözők fosztották ki, s törvényes úton nem boldogul velük. Simon egyszemélyes hadjáratba kezd: hamisít, rabol, zsarol, túszt ejt, és egyre profibbá válik...

Sokan elemezgették a film sikerét, hiszen András Ferenc szerint többmillióan látták a mozikban, de még a műfajában sem sikerült megegyezniük. „Társadalmi dráma, az értelmiség trónfosztása. Meglopják a főhőst, nincs, aki melléállna” – mondta filmjéről a rendező. „Társadalomkritika is van benne, abban az időben minden mozi igényt tartott arra, hogy a fennálló renddel szembemenjen. De én nem drámának, hanem kriminek tartom, és szerintem nem kell szégyellni, hogy a film a krimi eszközeivel készült. Remek műfaj, és mára kiderült, hogy jó film, a nézők szeretik, minek vitatkozni utólag azon, hogy milyen eszközökkel érte el?” – vélekedett a filmről Cserhalmi György.

András Ferenc (Budapest, 1942. november 24. – ) Balázs Béla-díjas (1978) magyar filmrendező, forgatókönyvíró, producer. 1960–1962 között fizikai és irodai munkásként dolgozott. 1962–1966 között a Magyar Televízió ügyelője és rendezőasszisztense volt. 1965–1968 között a Mafilm I. stúdiójánál volt rendezőasszisztens. 1969–1973 között a Színház- és Filművészeti Főiskola hallgatója volt. 1973-tól rendező, a Dialóg Filmstúdió igazgatója. 1998-tól a Duna Televízió szinkronstúdiójának vezetője volt. Első filmjét 1970-ben készítette, Árvíz címmel. András Ferenc felejthetetlen szatírát készített a szocializmus kapcsolati világáról a Veri az ördög a feleségét című filmmel. Fontos alkotása a 60-as évek fiataljainak későbbi sorsát bemutató, A nagy generáció című film is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei