2010. március 03., 10:042010. március 03., 10:04
„A három színész láthatóan élvezi a játékot, ahogyan mi is! Cinikus, vicces, kétségbeesett szerepeikben kiegészítik egymást. Alain Timar kifinomult rendezése a vásári színpad világát idézi, ezen keresztül veszi górcső alá a világot. Elsöprő és megrendítő. Ezt az utazást nem lehet sértetlenül megúszni” – írja az előadásról Camille Bosshardt a L’Hebdo Vaucluse hasábjain.
Az előadás rendezője és díszlettervezője, az apai ágon magyar, anyai ágon spanyol és észak-afrikai származású Alain Timar franciaországi tanulmányai után több színtársulatnál is megfordult, majd Avignonban megalapította a Théâtre des Halles-t, amelynek 1983 óta igazgatója.
Több mint 45 franciaországi és külföldi előadás rendezője, valamint számos kiállítás és installáció alkotója. Alain Timar a Pro Cultura Hungarica-díj (1990), a francia művészet és irodalom lovagja cím (2003), valamint a francia Nemzeti Érdemrend (2008) kitüntetettje.
Az 1994-ben elhunyt Louis Calaferte kevéssé ismert író, de jelentékeny életművet alkotott, hiszen elbeszélést, verset, novellát, esszét és színdarabokat is írt.
Az Azt akarom, hogy beszéljenek hozzám szereplői: Yaël Elhadad, Nicolas Gény és Roland Pichaud.
A fény- és hangtervet Hugues LeChevrel jegyzi, a jelmezek és kellékek Elizabeth Baumard munkái. A stúdió-előadás időtartama 1 óra 30 perc. A francia produkció magyar nyelvű feliratozással lesz látható.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.