Ács János a három tenor (José Carreras, Plácido Domingo és Luciano Pavarotti) koncertjeinek állandó karmestereként szerzett világhírnevet
Fotó: Ács János archívuma
A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen tart mesterkurzust Ács János világhírű karmester, elismert zongoraművész, a három tenor egykori állandó karmestere. A kiváló művész hamarosan Erdély más településein is közönség elé lép.
2023. március 02., 19:282023. március 02., 19:28
2023. március 02., 19:552023. március 02., 19:55
A pályafutása során Denvertől Tokióig a világ számos egyetemén mesterkurzust tartó Ács János a héten kezdte el tíznapos ingyenes képzését a nagyváradi felsőoktatási intézmény tehetséges fiataljai számára. A neves karmester a Magyar Nemzetnek adott interjúban elmondta, a mesterkurzusok célja, hogy megmutassa, miként és mennyit kell dolgozni egy mű tökéletes interpretációjáért, milyen erőfeszítésekkel, áldozatokkal teli út vezet a sikerig, a csúcsig – hogy a mester átadja a „mesterfogásokat” tanítványainak.
„A magam részéről abban reménykedem, hogy Nagyváradon találok majd igazi tehetségeket, akikben benne van a nagy művészi teljesítmény ígérete, akiknek segíthetek elindulni az odavezető úton” – fejtette ki Ács János, hozzátéve, arra is nagy várakozással gondol, hogy végre élményeket szerezhet Ady Endre Pece-parti Párizsában, és személyesen is megismerheti az általa nagyon tisztelt Tőkés Lászlót, akire a kelet-európai kommunista rendszerek megdöntésének ikonikus alakjaként tekint.
Átadni a tudást. Ács János a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
Fotó: Villányi Zoltán
Ács János Magyarországon született, Budapesten indult el a zenei pályán, de 1974-ben disszidált, mert származása miatt esélye sem volt a továbbtanulásra. Olaszországban viszont egyszerre három konzervatóriumba is felvették, végül Milánóban telepedett le, énekesnek készült, világhírű karmester, elismert zongoraművész, népszerű oktató, az olasz operajátszás legnagyobb szakértője lett belőle. Karmesterként Genovában debütált 1979-ben, a milánói Scalában, a legnagyobbak mellett tanulta a mesterséget, majd sikerrel lépett fel a világ legismertebb operaházaiban, koncerttermeiben.
Bellini és Puccini valamennyi operáját dirigálta, s a legnagyobb Verdi-műveket, korunk olyan nagy énekeseivel dolgozott együtt, mint Samuel Ramey, Raina Kabaivanska, Giuseppe Giacomini, de a három tenor (José Carreras, Plácido Domingo és Luciano Pavarotti) koncertjeinek állandó karmestereként szerzett világhírnevet. Repertoárján több mint százötven opera és zenekari mű szerepel.
Ács János – akinek Milánóban van az otthona, családja is ott él – a napilapnak adott interjúban elmondta, úgy döntött, a hátralévő éveiben elsősorban a fiatal tehetségek felkutatását, képzését, a pályán való elindulásukat segíti. Ebben az összefüggésben nagy örömmel fogadta el a felkérést, hogy vezesse a debreceni Csokonai Színház Operastúdióját, ahol most fiatal operaművészekkel dolgozik. A cívis város Partium Házával, valamint annak nagyváradi származású vezetőjével, Stanik Istvánnal való megismerkedése megnyitotta előtte annak a lehetőségét, hogy törlessze élete egyik adósságát, és végre megismerje Erdélyt.
A neves karmester a debreceni Csokonai Operastúdió művészeinek társaságában
Fotó: Csokonai Operastúdió
Szakrális zenei koncerteket ajánlottak fel a partiumi egyházi és kulturális intézményvezetőknek, és az első meghívást az Aradi Kamaraszínház igazgatójától, Tapasztó Ernőtől kapták. A Csokonai Operastúdió szólistáival és kórusával március 12-én a nagyböjti időszakhoz illő, Rossini Kis ünnepi miséjét adják elő Aradon, templomi környezetben. „Mindig nagyon vágytam rá, hogy megismerjem Erdély csodálatos tájait, gazdag történelmi és kulturális örökségét, az ott élő, számomra a kitartás példaképeit jelentő embereket. Világszínvonalú előadásokat szeretnék elvinni a nagyobb erdélyi, székelyföldi városokba, de ha hívnak, a legkisebb közösségekhez is elmegyek” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Ács János, akiről azt is érdemes tudni, hogy Rio de Janeiro legendás Maracana stadionjában rendezett koncerten, 140 ezres közönség előtt is dirigált már.
Emellett fennáll a lehetősége, hogy májusban nagyobb erdélyi városokban is találkozzon vele a komoly- és egyházi zenét kedvelő közönség.
Ács János azt vallja, számára sohasem volt fontos, hány ember hallgatja az előadását, hol hangzik el a mű, csak az számított, tökéletes legyen a megszólaltatása. „Az erdélyi előadásokra is ugyanolyan alapossággal, szenvedéllyel és alázattal készülök, mint ahogyan eddig minden fellépésemre készültem. Az erdélyi közönség előtt is arra törekszem majd, hogy létrejöjjön a zene legnagyobb csodája, ahogyan Liszt Ferenc fogalmazott: teremtődjék meg a kapcsolat az Isten és a zenemű szerzője között” – jelentette ki a lapinterjúban a neves művész.
Kölcsönös vendégszereplésen fogadja egymást a közeljövőben a budapesti és a bukaresti Nemzeti Színház.
Pignitzky Gellért, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színművésze újabb egyéni előadást mutat be, amely József Attila Szabad-ötletek jegyzéke című pszichoanalitikus naplója, versei és tanulmányai alapján készült.
László Noémi és Fekete Vince József Attila-díjas költők a meghívottjai a költészet napja alkalmából szervezett irodalmi rendezvényeknek április 11-én Kolozsváron.
Farkas Árpád költőre emlékeznek a Hargita megyei Székelyszentmiklóson szombaton – közölte honlapján az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL).
Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
szóljon hozzá!