2009. október 27., 10:202009. október 27., 10:20
A nemzetközi kiállítás a Debreceni Egyetem Történelmi Intézete és a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia Kara közös szervezésében, többek között Kolozsvár önkormányzata, a Debreceni Egyetem (DE) Történelmi Doktori Iskolája, a DE Hatvani István Szakkollégiuma, a debreceni és a kolozsvári történészhallgatók egyesülete, valamint a Magyar Heraldikai és Genealógia Társaság támogatásával indult az erdélyi fejedelmek által adományozott címerekből, valamint eredeti armálisok és címerek fotóinak másolataiból.
A tárlat anyaga, amit Szálkai Tamás, a Debreceni Egyetem történésze állított össze, bevezető tanulmánnyal és leíró szöveggel hasonló című kötetben is megjelenik az Attraktor Kiadó gondozásában.
Az összeállítás több szempontból is egyedülálló: a hat magyarországi és romániai közgyűjtemény (Magyar Országos Levéltár, Budapest; Hajdú-Bihar Megyei Levéltár, Debrecen; Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtára, Debrecen; Kolozs Megyei Országos Levéltár, Kolozsvár; Református Egyházkerületi Levéltár, Kolozsvár; Lucian Blaga Egyetemi Könyvtár, Kolozsvár) anyagából válogatott ötven címer, illetve a tudományos igényű, de alapvetően a szélesebb közönségnek szánt bevezető tanulmány hároméves kutatómunka hozadékát osztja meg a nézőkkel és olvasókkal, többnyire nyomtatásban soha nem látott képekkel illusztrálva.
Az említett intézmények többtucatnyi munkatársa járult hozzá a kiállítás és a kötet megvalósulásához. „Célunk a múlt értékeinek bemutatása, a Magyarország és Erdély közötti kulturális-tudományos kapcsolatok létesítése mellett a szélesebb közönség bevonása volt. A bemutatásra kerülő címerek, mint képi kultúránk hordozói, sajátos vonásokat hordoznak, mégis tökéletesen illeszkednek az európai címertan rendszerébe, kifejezik európaiságunk történelmi gyökereit” – hangsúlyozzák a kutatók, szervezők.
A kiállítás Kolozsvár után Marosvásárhelyen, Nagykárolyban, Nagyváradon, majd Debrecenben és több magyarországi városban, köztük Budapesten is megtekinthető lesz. Kolozsváron ünnepélyes keretek között került sor a megnyitóra tegnap a várostörténeti múzeumnak otthont adó Szabók bástyájában.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.