Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Kosztolányi Dezső Édes Anna című regényéből készült színdarabot mutat be szerdán a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
2023. április 04., 13:432023. április 04., 13:43
A regény új adaptációban látható a kolozsvári színpadon, Lőkös Ildikó dramaturg szövegkönyvét Szabó K. István rendező vitte színre – hangzott el a premiert ismertető sajtótájékoztatón. Visky András művészeti vezető elmondta: az ismert regényhez gyakran visszanyúl a szakma, mivel a társadalmi osztályok közötti különbségekre világít rá. Olyan világot láttat, ahol nincs esély az igazságszolgáltatásra, így a főszereplő egyfajta „halál angyalaként” maga szolgáltat igazságot.
A Kolozsváron első alkalommal rendező Szabó K. István szerint az Édes Anna „kiált a színpad után”, hiszen olyan erős karakterek vannak benne, mint az ókori görög tragédiákban.
Kosztolányi művében a társadalmi feszültségekre a gyilkosság a válasz, amelynek indíttatását maga az elkövető sem érti – tette hozzá.
Szabó K. István
Fotó: Facebook/Kolozsvári Állami Magyar Színház
Az előadás az adott történelmi korból, az 1920-as évekből indul ki, de túllépi, meghaladja azt, mivel a felvetett problémák is időtlenek – mondta Szabó K. István, kiemelve a Romániában első alkalommal dolgozó Artüras Simonis litván díszlettervező sem azt a világot akarta újrateremteni, a hangulatát próbálta megidézni.
Cári Tibor zeneszerző is megpróbálta időtlenné tenni az előadás zenéjét, mely nemcsak hangulati elem, hanem szerepe is van, kiemel, kritizál, ironizál is – jelentette ki.
Az Édes Annát alakító Román Eszter színművész úgy vélte, a cselédlány „inkább a hiányával van jelen”, és a dramaturg komplexebb karakterként láttatja, mint az író. A háziurat alakító Bogdán Zsolt úgy fogalmazott, „fiatal rendezőt” ismert meg Szabó K. Istvánban, aki a próbafolyamat során mert spontán és rugalmas lenni. Nem előfeltételezésekkel jött, hanem nagyvonalú volt a színészekkel, belőlük inspirálódott, ami már ritka a romániai színjátszásban – hangsúlyozta a társulat több tagja is.
Az Édes Anna bemutatóját szerdán 19 órától tartják a Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
A Kolozsvári Magyar Opera Puccini-sorozatának következő darabja a Manon Lescaut című előadás, amit csütörtökön láthat a közönség. Az előadást beharangozó gondolatokat közöljük.
Multikulturális helyszínen tartják a romániai kisebbségi társulatok találkozóját, a vasárnapig tartó Ifesztet. Szatmárnémeti pezsgő fesztiválhangulattal várja a kétévente megszervezett, ismét a Harag György Társulat tereiben zajló interetnikai szemlét.
Vecsei H. Miklós színművész és QJÚB nevű csapata erdélyi turnéra indul. Az első állomás Kolozsvár.
Kolozsvár emblematikus épületét, a volt Központi Szállót járhatták be kedden délután az érdeklődők. A magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns, felújított épület történetiségét művészettörténész ismertette.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
szóljon hozzá!